אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סיכום ספטמבר בבורסה: גיוסי אג"ח קונצרני של 4.4 מיליארד שקל צילום: משה שי

סיכום ספטמבר בבורסה: גיוסי אג"ח קונצרני של 4.4 מיליארד שקל

בסך הכל ביצעו החברות 12 הנפקות אג"ח, כ-65% מסכום הגיוס הוא באיגרות חוב לא צמודות וכ-35% באג"ח צמודות מדד. סקיילקס בלטה עם גיוס של 1.5 מיליארד שקל

04.10.2009, 14:50 | שהם לוי

חודש ספטמבר התאפיין בתנודתיות של שוק המניות המקומי, אך התכונה האמיתית נרשמה בשוק איגרות החוב.

בשוק המניות הראשוני בוצעו בספטמבר ארבע הנפקות לציבור ושלוש הנפקות של זכויות, בסכום כולל של כ-200 מיליון שקל. מהם, כ-150 מיליון שקל בהנפקת זכויות ע"י בנק איגוד. יצוין כי 4 מהחברות המנפיקות החודש הן חברות מו"פ, שגייסו כ-23 מיליון שקל, סה"כ. סך הנפקות והקצאות פרטיות של מניות ע"י חברות מו"פ מגיע לסך של כ-400 מיליון שקל מתחילת השנה ומהווה כ-20% מהגיוס הכולל בשוק המניות המקומי. כך עולה מהנתונים שפירסמה הבורסה לניירות ערך.

בנוסף בוצעו החודש שש הקצאות פרטיות של מניות, בשוק המקומי, בסך של כ-110 מיליון שקל. מרבית הסכום, כ-80 מיליון שקל ע"י החברה הדואלית טאואר, למשקיעים מוסדיים בארץ. בסיכום כללי - מתחילת השנה גויסו בשוק המניות המקומי, בהנפקות ובהקצאות פרטיות, כ-2.1 מיליארד שקל בלבד.

החודש, נרשמה למסחר בת"א חברה דואלית חדשה - נס טכנולוגיות, שמניותיה נסחרות בבורסת הנאסד"ק. מניות החברה התווספו למדד ת"א-75, במסגרת המסלול המהיר לצירוף מניות דואליות, ב-1 באוקטובר 2009. כיום נסחרות בבורסה 55 חברות דואליות.

שוק מוצרי המדדים

בשוק מוצרי המדדים התווספו 7 סדרות חדשות של מוצרי מדדים, בהן 4 תעודות סל (מהן, 2 בחסר) על מדדי מניות בינלאומיים, 2 תעודות העוקבות אחר שילוב של מדדי אג"ח ומדד מניות ותעודה בחסר על הנפט. כיום נסחרות 354 סדרות של מוצרי מדדים, הכוללות - 215 תעודות סל; 46 אופציות כיסוי; 47 תעודות בחסר על מדדי מניות; ו-46 תעודות מורכבות (26 - שילוב של מדדים ו-20 ממונפות). מחזור המסחר היומי במוצרי המדדים, בספטמבר, מהווה כ-19% ממחזור המסחר במניות וכ-16% ממחזור המסחר באג"ח חברות.

גיוסי אג"ח: ההנפקות הקונצרניות כמעט השתוו לממשלתיות

הממשלה גייסה החודש, בבורסה, סכום של כ-4.7 מיליארד שקל, הסכום הנמוך ביותר מאז אוקטובר 2008. כ-60% מהסכום גויסו באמצעות אג"ח לא צמודות וכ-40% באמצעות אג"ח צמודות מדד. מנגד, נרשמו פדיונות קרן של איגרות חוב בסך של כ-1.2 מיליארד שקל. כלומר, סך הגיוס נטו הסתכם החודש בכ-3.5 מיליארד שקל ומתחילת השנה הסתכם בכ-36.6 מיליארד שקל - גבוה בכ-15% מהסכום שגויס נטו בכל שנת 2008. 

בספטמבר גייס הסקטור העסקי בשוק האג"ח מהציבור כ-4.4 מיליארד שקל ב-12 הנפקות לציבור של אג"ח - כ-65% מהסכום באמצעות אג"ח לא צמודות וכ-35% באג"ח צמודות מדד. בלטה החודש סקיילקס שגייסה כ-1.5 מיליארד שקל לצורך מימון רכישת חברת התקשורת - פרטנר, מחצית הסכום באג"ח לא צמודות ומחצית באג"ח צמודות מדד. קבוצת הפניקסהנפיקה באמצעות החברה ה"ייעודית" החדשה - פניקס גיוסי הון, אג"ח צמודות מדד בסך כחצי מיליארד שקל.

 , צילום: יוסי זליגר צילום: יוסי זליגר  , צילום: יוסי זליגר

מתחילת השנה גייס הסקטור העסקי מהציבור כ-25 מיליארד שקל באמצעות הנפקות והקצאות של אג"ח, כ-43% מהסכום ע"י הבנקים, לעומת כ-17.6 מיליארד שקל בכל שנת 2008.

בספטמבר, התמתנו היצירות בקרנות האג"ח והסתכמו בכ-1.5 מיליארד שקל, הסכום הנמוך ביותר מזה שמונה חודשים. קרנות אלה ממשיכות לבלוט עם יצירות ענק בהיקף של כ-22 מיליארד שקל מתחילת השנה. במקביל, התמתנו הפדיונות בקרנות הכספיות והסתכמו בכ-1 מיליארד שקל החודש וזאת לאחר פדיונות בסך של כ-12 מיליארד שקל מתחילת השנה. בקרנות האחרות, לסוגיהן, לא נרשמה החודש פעילות מהותית.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות