אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טוני סופראנו הישמר לך, הרוסים באים! צילום: בלומברג

טוני סופראנו הישמר לך, הרוסים באים!

האיש העשיר ברוסיה מגיע לניו ג'רזי כדי להיות הבעלים הזר הראשון של קבוצת ספורט אמריקאית. מהי המשמעות האמיתית של המהלך, למה נראה בעקבותיו עוד ועוד מכירות של קבוצות אמריקאיות לידיים זרות, ואיך זה יתרום לרנסנס של הכדורסל בניו יורק?

05.10.2009, 09:36 | אסף רותם

אוהדי ניו ג'רזי נטס לא ידעו נחת ושמחה רבה בחייהם - קבוצתם היא אחותה הצעירה והמכוערת של הניו יורק ניקס; היא נטולת סקס אפיל וכשלה בייצור באז אמיתי סביבה מאז שמכרה את ג'וליוס ארווינג, דוקטור ג'יי האגדי, לפילדלפיה לפני 33 שנים. מאז היא נותרה לא רלבנטית גם כאשר העמידה קבוצות ראויות, וגם כאשר שיחקו בה סופר־סטארים דוגמת קני אנדרסון, דראזן פטרוביץ' ודרק קולמן בניינטיז, וגם בעידן של ג'ייסון קיד ווינס קארטר בעשור הנוכחי. אין לנטס אולם מצודד, ואין לה בסיס אוהדים איתן, ונראה כי ישועתה היחידה היא להעתיק בדרך כלל את מושבה לברוקלין, ישועה שנתקלה בקשיים מהרגע שהבעלים הקודם ברוס ראטנר הוכה שוק על ירך במשבר הכלכלי.

כן, רוחו המדכאת של הבעלים ראטנר חייבת ללכת, כדי שמשהו ישתנה. ראטנר מנסה להיפטר מהקבוצה זה זמן מה, ואין דבר שקשה יותר לאוהדים מאשר בעלים שמחליט שנמאס לו, ושהוא אינו מוכן להשקיע עוד. ב־CNBC ציינו שבעקבות המשבר יותר קבוצות ספורט עומדות למכירה מאשר בכל תקופה אחרת בהיסטוריית הספורט האמריקאי.

ולכן, כשסוף סוף נחתמה העסקה שהעבירה את השליטה מידיו של ראטנר לזרועותיו הארוכות של מיכאיל פרוחורוב משמעותה היא אחת: עצם הליכתו של ראטנר השנוא תיטיב עם האוהדים.

ג ג'יי זי. יביא את לברון? | צילום: בלומברג ג

פותחים דלת לאירופה

מצבם, ככל הנראה, ישתפר עוד יותר בעתיד הקרוב. אם אפשר ללמוד משהו מהשתלטות האוליגרכים על הכדורסל האירופי בשנות התשעים ועל הכדורגל, בעיקר האנגלי, בעשור הנוכחי, הרי שהם נוטים לשפוך כסף באותה דרך שבה עשו אותו: במהירות, וללא התחשבות בפרטים הקטנים.

הם אוהבים לפאר את שמם בפרויקטים עצומים ובהפיכתם למוקד משיכה לסלבריטאים. ולכן, קשה להאמין שייחסך כסף על האולם החדש, וייתכן שבתוך שנתיים־שלוש האולם של הנטס, כנראה בברוקלין, יהיה אחד מהמפוארים בליגה. ואולי ניו ג'רזי תיהנה מאהדה גוברת ומחשיפה בריאה ברוסיה, שוק לא מבוטל של 140 מיליון איש.

ובכל זאת, נותרות התהיות: האם ההתנהלות הבזבזנית של אוליגרך זה או אחר היא התדמית שדיוויד סטרן, הקומישינר שהעביר את השחקנים השחורים בליגה סדנת חינוך ארוכה, מעוניין ליצור לליגה שלו? כיצד יבוא לידי ביטוי היותו "בעלים שנוח לשחקנים", כפי שנכתב ב"ניו יורק טיימס"? האם יהיה בעלים שיתקוף את הליגה ויבקר אותה, כמו מארק קיובן, או שיהיה חסר עניין ויתרכז במיזמי הנדל"ן הנלווים לעסקה?

באחרונה התראיין סטרן ודיבר על "כמה קבוצות באירופה" כנושא שיידון בתוך שש־שמונה שנים. ולכן, פרוחורוב, שהוא בעל השליטה הזר הראשון ב־NBA, הוא מועמד טבעי לקשר את הליגה, אם זו תגיע למוסקבה.

העלייה הרוסית

תהיות אלה מובילות לשאלה האמיתית: מיהו אותו פרוחורוב, האיש העשיר ברוסיה, שעומק כיסיו מוערך ב־9.5 מיליארד דולר (5 מיליארד מהם במזומן) על ידי המגזין "פורבס"? את הונו עשה בעולם המכרות והמתכות באמצעות החברה נורילסק ניקל. אבל שמו גם נקשר בהוללות; אחרי הכל, הוא רווק מבוקש בן 43, שהואשם בכך שהביא זונות שישעשעו את מוזמניו בבקתת הסקי שלו בצרפת. בארצות הברית הגיעה חרושת השמועות על כוונותיו האמיתיות - אהבת כדורסל, שכן יש לו נתח בצסק"א מוסקבה, או אהבת נדל"ן מסחרי - לכל פינה באינטרנט מאז שפורסמה האפשרות שהנטס תימכר.

פרוחורוב כתב שהציע כ־700 מיליון דולר עבור העסקה. מצד שני, נתבשרנו כי ישלם כ־200 מיליון דולר במזומן, ועוד סכום שלא פורסם עבור פיתוח האולם שייקרא ככל הנראה ברקליס ארינה. בתמורה מקבל הרוסי 80% מהנטס, 45% מהארינה ו־20% מהחברה שמפתחת את הנדל"ן למגורים ולמסחר בסביבה.

אז כמה בסופו של דבר ישלם? קשה לדעת. בניית האולם אמורה לעלות כ־800 מיליון דולר, ופיתוח אזורי מוערך ב־4 מיליארד דולר. העלות האדירה הזו דורשת אמצעי מימון. גם במינוף הגדול ביותר כיום ידרשו בנקים כ־25%־30% בהון אישי, ואת זה ראטנר, שהפסיד כ־70 מיליון דולר בשנתיים האחרונות, פשוט לא יכול להעמיד, ולכן חבר לפרוחורוב.

הדרבי הניו־יורקי

ולסיום, הבשורות הטובות: הליגה חייבת לעורר את השווקים הגדולים בשביל רייטינג ובשביל לשמור על עניין. אורלנדו, אלופת המזרח, היא קבוצה מלהיבה, אבל היא אינה מספקת רייטינג. בשיקגו משחקת קבוצה צעירה ונטולת ברק. בליגה צריכים אפוא את ניו יורק חיה ובועטת, כמו קבוצות הבייסבול והפוטבול, כי כשניו יורק טובה, כולם מביטים בה בקנאה או בשנאה. ניו יורק מעוררת אמוציות. ולכן על פרוחורוב לעזוב - עם כל הכאב הכרוך בדבר - את ניו ג'רזי, ולהמשיך את המעבר לברוקלין.

 

ועכשיו תארו לכם קרב אדיר בין שתי קבוצות בניו יורק על כתר המזרח. תארו לכם את אחוזי הצפייה אם באחת ישחק לברון ג'יימס - שמחוזר על ידי הניקס ומקורבל ראפר ג'יי זי, בעלים (מיעוט) לצדו של פרוחורוב - ובאחרת דוויין ווייד. ובל נשכח שבניו ג'רזי משחק הסיני לי ג'יאליאן. הרייטינג יכול להימדד במדינות. וזה משהו שיכול לגרום לפרוחורוב לעזוב את חיי ההוללות לערב, ולהגיע לאולם. ותכלס, מתי היתה הפעם האחרונה שניו ג'רזי נתנה לבעלים שלה סיבה כזאת?

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות