אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משיחת יתר: אמנות בניו יורק

משיחת יתר: אמנות בניו יורק

"מוזגת החלב" של ורמיר, פסל הכריש של דמיאן הרסט ו"109 ספרים מוארים" של האמן הקוריאני איריין קנג, שלוש יצירות שנצרבות בתודעה אחרי ביקור בניו יורק

05.10.2009, 11:19 | דנה גילרמן

הצייר ההולנדי יוהנס ורמיר השאיר 35 ציורים לאחר מותו, שמונה מהם מוצגים עתה במטרופוליטן בניו יורק וזו כבר סיבה טובה לבלות שם את היום. השיא של התצוגה הוא "מוזגת החלב", תמונה שגובהה 18 אינץ' המתוארכת מ־1657/8. בציור רואים משרתת שמוזגת חלב מקנקן לקערה. מהחלון בוקע אור חזק שמאיר את בגדיה ואת הקיר שמאחוריה, את הקפלים שבבגדיה וחלק מהפנים, את הלחם שפזור על השולחן ואת הכלי המוזהב התלוי על הקיר. מול היצירה הקטנה מתגודדים בכל פעם עשרות אנשים, המנסים בתורם להתקרב לרגע להתבונן מקרוב ביצירה המרגשת. היצירה שהושאלה למטרופוליטן ממוזיאון הרייקס באמסטרדם תוצג עד 29 בנובמבר.

ספרים מוארים בגלריה בצ ספרים מוארים בגלריה בצ'לסי. 4,000 דולר לספר, 450 אלף דולר למיצג ספרים מוארים בגלריה בצ

הכריש המפוחלץ. גם פסל הכריש המפוחלץ של דמיאן הירסט, ששמו "חוסר היתכנותו הגשמית של המוות במוחו של אדם חי", מוצג במטרופוליטן. העבודה שנוצרה ב־92' כוללת אקווריום מלא ב־4,360 גלון של פורמלין שבו משומר כריש מסוג נמר. היא נרכשה על ידי האספן היהודי סטיבן כהן תמורת 12 מיליון דולר וזה השאיל אותה למטרופוליטן לשלוש שנים. יש הטוענים שהאספן השתמש במוזיאון כדי להעלות את ערכה ותהילתה של העבודה, אחרים סבורים שהמצב הפוך: המוזיאון הוא שזקוק ליצירה כדי להראות עד כמה הוא עדכני ורלבנטי.

ההיכרות עם העבודה דרך תמונות במגזינים או בקטלוגים שונה בתכלית מהפגישה איתה פנים אל פנים במוזיאון. שם המפגש עמה מעורר התפעמות. הפה הפעור המאיים אך חסר התזוזה, הסימולטניות שנוצרת בין חיים למוות, ההתרגשות שמעוררת היצירה, כל אלו הבהירו לי שהכריש של הירסט הוא אכן יצירת אמנות. ביום מן הימים היא תתפוס מקום של כבוד לא רק בהיסטוריה של כלכלת האמנות אלא גם בתולדות האמנות, אולי לצד הציור של ורמיר.

"109 ספרים מוארים". יצאנו לסיבוב גלריות בצ'לסי עם חברה אמנית שגרה בווילג'. היא הופתעה לגלות גלריה חדשה במקום ששבוע לפני כן לא היה בו כלום. ככה צצות גלריות בניו יורק גם בתקופת מיתון. בגלריה Bryce wolkowitz הוצגה תערוכה קבוצתית מרשימה, "נופים טקסטואליים", ובה עבודות של אמנים שמציגים דימויים נעים על גבי מסכים ואובייקטים שונים.

על אחד הקירות הפנימיים של הגלריה ניצבה עבודה יפהפיה, "109 ספרים מוארים" של איריין קנג (Airan Kang), אמן קוריאני. היא כללה ארבעה מדפים ועליהם אובייקטים צבעוניים דמויי ספרים מתחומים שונים: אמנות, מוסיקה, היסטוריה ופילוסופיה. התעניינו במחיר ומיד שלחו אלינו עובדת צעירה שהסבירה לנו שיש אפשרות לרכוש ספר אחד ב־4,000 דולר ("כך נוהגים רבים", אמרה), מחירו של המיצב כולו כ־450 אלף דולר, "ויש אפשרות לדבר על המחיר". אפשר לומר בוודאות שהמיתון כבר נתן את אותותיו - הוא הפך את הגלריסטים בניו יורק להרבה יותר אדיבים וחייכנים. כתובת: 505 מערב רח' 24.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות