אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עצמאים, היזהרו

עצמאים, היזהרו

הטבת המס בהפרשה לפיצויים יוצרת לעיתים מצבים מסוכנים

06.10.2009, 10:57 | אמנון גור

לפני מספר שנים פנה אלי חבר בבקשה שאפגוש את ידידו ערן. ערן שהיה בסביבות גיל 50 היה לאחר התקף לב קשה ובמצב של אי כושר עבודה וביקש את עזרתי בייעוץ ותפעול הפוליסה.

ערן הוא בעלים ומנכ"ל מוערך של אחת החברות הגדולות במדינה אשר בשל משבר קשה אליו נקלעה ב-2002 נאלצה להיסגר ולפטר את כל עובדיה. כאשר בדק ערן את מצבו הסוציאלי, התברר לו להפתעתו כי לא בוצעה הפרשה לפיצויים כלל. ההפרשה לתגמולים הייתה בגובה התקרה המוכרת למס - סך של כ-1,000 שקל לחודש. מדובר באדם שמשכורתו הממוצעת הייתה בגבולות ה-50 אלף שקל לחודש, אשר חילט את רוב רכושו על מנת להציל את החברה. זהו שבר אמיתי. החברה נסגרה ואין ממי לקחת פיצויים.

הכיסוי לאובדן כושר העבודה היה נמוך והצבירה בקופת התגמולים הייתה זניחה בשל ההפרשות הנמוכות במשך השנים. הסיבה לכל ההתנהלות הייתה מאוד פשוטה - תיקו הסוציאלי של ערן נבנה על פי הנחיות רואי החשבון ויועצי המס של החברה אשר טענו, ובצדק, כי כל הפרשה מעבר לכך לא תוכר במס והפרשה לפיצויים היא, רחמנא לצלן, לא מוכרת כהוצאה לחברה.

אלפי עצמאים במצב דומה

זוהי דוגמא אחת מני רבות. אלפי בעלי שליטה נמצאים במצב דומה, כמו גם העצמאים. תקנות המס מאשרות הפרשה מוכרת נמוכה מההפרשות של מעמד השכיר, דבר המביא את האזרח לירידה משמעותית ברמת החיים בגיל פרישה ואפילו עד פת לחם לעיתים.

אם נביט על עולם ההיי טק, בו אנשים מרוויחים משכורות עתק בטווח גיל צעיר ולפתע, לקראת תחילת שנות הארבעים לחייהם, הם "מזדקנים" ונפלטים ממקום העבודה ויורדים ברמת השכר באם כלל מצאו עבודה.

גם במקרה זה, אין להפריש בגובה השכר המוכר אלא למקסם את החיסכון הפנסיוני בגובה השכר הקיים כי לעולם אין לדעת מתי והאם תוכלו לחסוך לקופה הצוברת שלכם שוב חיסכון פנסיוני לעת גיל פרישה בסכום הולם אם בכלל.

המסקנה שעולה מן הדברים היא אחת. על המחוקק להשוות את תקרות ההפרשה לשכיר ולבעל השליטה ולעצמאים לגובה תיקרה מזכה אחת. כך תימנע המדינה ממצב בו אזרחים אלה יהפכו לבעיית המדינה עם יציאתם לגמלאות ויינתן תמריץ לאזרחים אלה לחסוך לזקנתם בכבוד. כמו גם, לאפשר לשכיר לחסוך במסגרת תכנית מעגל החיים בה יוכל לחסוך עד סכום מסוים לצורך פנסיה כהוצאה מוכרת, ללא התייחסות לתקופת העבודה. כך עובדים צעירים יוכלו לדאוג לרווחתם בעתיד מבעוד מועד.

עד אז, המלצתי החד משמעית היא, שבכל הקשור לתכנון הפנסיוני עליכם לבדוק קודם כל את הכיסוי הביטוחי ואת היחס בין ההכנסה להפרשה אשר תאפשר פרישה בכבוד ללא קשר לארגון אשר אתם מתנהלים בו כיום, כיוון שטבעם של ארגונים להשתנות, ושיקול המס מובא בחשבון רק בסוף, אם בכלל.

הכותב הוא חבר בפורום מנהלי ההסדרים הפנסיוניים ובעלים של אמנון גור ניהול הסדרים פנסיוניים

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות