אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לוידס ו־RBS יחויבו להגדיל אשראי לעסקים קטנים צילום: בלומברג

לוידס ו־RBS יחויבו להגדיל אשראי לעסקים קטנים

ממשלת בריטניה תדרוש משני הבנקים שהולאמו חלקית בעקבות המשבר להגדיל את הקצאת האשראי ב־27 מיליארד ליש"ט

10.10.2009, 23:03 | סוכנויות הידיעות

ממשלת בריטניה תחייב שניים מהבנקים הגדולים במדינה, לוידס ורויאל בנק אוף סקוטלנד (RBS), להלוות סכום עתק של 27 מיליארד ליש"ט (כ־43 מיליארד דולר) לעסקים קטנים ובינוניים, כך דיווח "הטיימס" הלונדוני. הממשלה בראשותו של גורדון בראון החליטה ליזום את המהלך לנוכח חוסר שביעות רצונה מטענת הבנקים שלפיה אין ביכולתם להקצות אשראי בהיקף שהתחייבו לו בתמורה לסיוע ממשלתי.

משרד האוצר הבריטי טען כי בידיו ראיות לכך ששני הבנקים דחו מספר רב של בקשות להלוואה, אף על פי שהוגשו על ידי עסקים יציבים מבחינה פיננסית. מלבד זאת טענו גורמים בממשלה כי הריבית שמציעים שני המוסדות הפיננסיים בתמורה לאשראי אינה די אטרקטיבית. "לא נקבל כל תירוץ. על הבנקים לעמוד בהתחייבויות שלהם", אמר דובר משרד האוצר.

 , צילום: shutterstock צילום: shutterstock  , צילום: shutterstock

גורמים בממשלתו של בראון אף הביעו חשש כי הבנקים נוקטים מגמה זו במכוון כדי לאגור הון ולשפר את מצב מאזניהם, זאת על חשבון ההתחייבויות שנטלו על עצמם בתמורה לכספי סיוע שקיבלו מהממשל. מנכ"לי לוידס ו־RBS, כמו גם בכירים מבנקים גדולים נוספים, אמורים להעיד בעוד כשבועיים בפני ועדה מיוחדת שהקים משרד האוצר כדי לבחון את התנהלותם של הבנקים בשוק האשראי.

משרד האוצר סירב לפרט כיצד יש בכוונתו לכפות על שני הבנקים להקצות אשראי, אולם לטענת השר הממונה בממשלה על ענייני ה"סיטי" של לונדון, הלורד מיינרס, בקרב עסקים קטנים ובינוניים קיים ביקוש מספיק למיליארדי הליש"ט שבכוונת הממשלה לדרוש מהבנקים להקצות עבורם. הבנקים מצדם טוענים כי בביקוש לאשראי נרשמה ירידה חדה.

לפי הנתונים שבידי הממשלה, בששת החודשים הראשונים של השנה הצטמצם היקף ההלוואות שהקצה לוידס לעסקים ב־18 מיליארד ליש"ט, וב־7 מיליארד ליש"ט ב־RBS.

"חלה על הבנקים חובת ההוכחה שהם עושים כמיטב יכולתם כדי להקצות אשראי. אנו איננו משוכנעים שכך הדבר", אמר גורם בממשלה, שנאלצה בעקבות המשבר לרכוש 70% ממניות RBS ו־43% ממניות לוידס כדי למנוע את קריסתם.

סירובם של הבנקים לעמוד בהתחייבויותיהם עשוי להיות מקור למבוכה למפלגת הלייבור ולראש הממשלה בראון, המנסה להחזיר את הכלכלה הבריטית לנתיב צמיחה עוד בטרם יתקיימו במדינה בחירות כלליות, המתוכננות להיערך לכל המאוחר בחודש יוני הקרוב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות