אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המיחזור מגיע גם למשכנתאות איור: ליאב צברי

המיחזור מגיע גם למשכנתאות

לאור השפל ההיסטורי בריבית המשכנתאות, "כלכליסט" מציג את נושא מיחזור המשכנתאות, וכדאיותו לממשכנים

13.10.2009, 10:34 | תומר זלצר

מהו מיחזור משכנתה ואיך הוא מתבצע?

הליך שבו מחליפים משכנתה קיימת בחדשה. צעד זה נעשה לרוב כאשר הריבית במשק משתנה לעומת ריבית שהיתה במועד נטילת המשכנתה או כשיכולת ההחזר של הלווה משתנה. בהרבה מקרים ביצוע מיחזור משכנתה גורר תשלום קנס לבנק שממנו נלקחה המשכנתה המקורית.

למי כדאי לבחון כעת למחזר משכנתה?

אייל לייבוביץ', מנכ"ל משותף בחברת T-I-M המתמחה בייעוץ פיננסי בתחום המשכנתאות: "אני מציע כלל אצבע: כל לקוח שנמצא במחצית הראשונה של חיי המשכנתה שלו, חובה עליו לבדוק כדאיות מיחזור. זאת מכיוון שבמחצית התקופה הלווה, לרוב, גומר לשלם את כל הריבית שלו ואז כבר נותר לו לשלם רק את הקרן. כמו כן, הייתי ממליץ ללוקחי המשכנתאות הצמודות לריבית הליבור לבדוק כדאיות מיחזור".

אני מעוניין במשכנתה חדשה. כיצד אבחר מסלול?

לייבוביץ': "אני מאוד בעד המסלול צמוד הפריים, אבל רצוי לפצל את ההלוואה בין מסלולים. כדאי לזכור שבמסלול הצמוד פריים אפשר לבצע מיחזור ללא תשלום עמלת פירעון מוקדם. צריך לזכור שהריבית על המשכנתאות שמפרסם בנק ישראל היא ממוצעת, והבנקים, כדי למשוך לקוחות, מציעים ריביות נמוכות של פריים מינוס 0.5%. כדאי ליהנות מהריבית הנמוכה שמציע מסלול הפריים. אם הנגיד יעלה את הריבית, תמיד אפשר לברוח למסלולים אלטרנטיביים ללא תשלום קנס. מסלול נוסף שכדאי לבחון הוא מסלול בריבית קבועה שאינה צמודה למדד, אך במסלול זה יש קנס על מיחזור".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
למר ליבוביץ: בעשור האחרון הפסיקו
לגבות קודם את הריבית ורק אח"כ את הקרן, גובים את שניהם יחד ביחס יחסית שווה לכן העסקה כן כדאית גם לאחר עשור, תלוי איזו משכנתא יש לך. ככלל מנחה זה פשוט לא נכון- תלוי מאוד בסוג המשכנתא. מי שהצמיד לליבור רק הרוויח, ירידות ויציבות וחוזר חלילה כבר שנים, למה למחזר? הדולר על הפנים וזה לא נראה כאילו הולך להשתנות בקרוב. ריבית קבועה שאינה צמודה למדד- הקנס על מחזור זו הקטנה שבבעיות, בנקים לא מציעים היום פחות מ-6% ריבית על המסלול הזה ועם הריביות בשוק היום זה לא משתלם. בטח שלא במחזור. בקיצור, לאחר קריאת הכתבה אני מבינה למה הבורסות נפלו והאנליסטים הוכחו כמהמרים ותו לא. יש לי 2 דירות בבעלותי, אחת בשרון ואחת בצפון, אם הייתי פועלת לפי העצות שלך למחזור המשכנתא זה היה מוסיף לי בערך 600 ש"ח בחודש תשלומים וריבית.
jojo , שרון  |  15.10.09