אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרן יקרה

קרן יקרה

רק בישראל: ניהול תיק בקרנות נאמנות יקר מברוקר פרטי

20.10.2009, 09:14 | מאיר אוזן

מה יקר יותר - ניהול תיק השקעות באמצעות קרנות נאמנות או באמצעות ברוקר פרטי? ברוב המדינות ניהול תיק השקעות באמצעות ברוקר פרטי יקר יותר. במדינת ישראל לעומת זאת, תחום קרנות הנאמנות מרובה עמלות עד שהאזרח החוסך באמצעות קרנות נאמנות, נאלץ לשלם מחיר גבוה יותר מזה שמנהל את חשבונותיו באמצעות הברוקר האישי.

העיוות הישראלי נגרם היות ולהבדיל ממקומות רבים אחרים בעולם, רכישת והחזקת קרנות נאמנות על ידי ציבור המשקיעים מתבצעת בתיווך בלעדי של סניפי הבנקים וחברי הבורסה, ללא כל תחרות סבירה ביניהם וללא מתן אפשרות להשתלבותם של גורמים אחרים במערך הפצת קרנות הנאמנות.

דמי ניהול קרן נאמנות שונים מקרן לקרן, לפי סוגיהן: בקרנות הכספיות ודומיהן, המהוות תחליף לפקדון, דמי הניהול המקובלים הם כ-0.5%, עבור דרך 1%-2% בקרנות המעורבות ועד 3%-4% בקרנות מתמחות בהשקעה מסוכנים באפיקים פחות סולידיים או קרנות חו"ל. לכך מתווסף סכום נוסף שנקרא "שיעור ההוספה" שנע בדרך כלל בין 0.5% ל-1% מעל למחיר היחידה בקרן.

מעבר לעלויות אלו, הבנקים גובים מהלקוחות דמי תיווך מסוגים שונים כגון: עמלת רכישה, עמלת מכירה ודמי משמרת, כשעמלות אלו יכולות להסתכם בכ-0.5% עד 1% נוספים, תלוי בהיקף הפעילות של הקרן. כך, בממוצע, עלות הניהול ההשקעות באמצעות תיק של קרנות נאמנות צפוי לעלות בין 2% עד 3% לשנה.

איך ניתן לשנות? לפתוח את השוק לתחרות

בדומה לקיים באירופה ובארה"ב, ראוי שגם בישראל יאפשרו למשקיעים/ללקוחות לרכוש ולמכור קרנות נאמנות ישירות מהחברה המנהלת או באמצעות סוכנים מורשים בעלי רישיון משווק/יועץ השקעות. וכל זאת מבלי להזדקק לשירותי הבנקים.

באופן זה הלקוח יוכל ליהנות מחיסכון מיידי בעמלת הרכישה או המכירה הקיימות; להחזיק ביחידות הקרן כתעודה רשומה (הן בתעודה על שמו והן בספרי החברה – בדומה להחזקה בקופת גמל או פוליסת ביטוח) ולחסוך גם את עמלת דמי המשמרת ועמלת ההפצה שהבנקים נוהגים לשלשל לכיסם באופן תקופתי. לחילופין, אם ירצה, יוכל הלקוח לבקש מהחברה המנהלת להעביר את יחידות ההשתתפות לרישום בחשבונו אצל אחד מהבנקים ו/או חברי הבורסה.

על מנת להנהיג את השינוי האמור אין צורך במהפכות. די אם כצעד ראשון יתאפשר לכל לקוח המחזיק כיום ביחידות בקרן נאמנות דרך הבנקים ו/או חברי הבורסה להמיר את הרישום של היחידות בחשבונו לתעודה רשומה על שמו באופן ישיר. רישום שכזה יאפשר מיידית לחסוך את עמלת ההפצה ודמי המשמרת.

יתירה מזאת, פתיחת ערוצי ההפצה לתחרות בין הבנקים, החברות המנהלות וסוכנים בעלי רישיון משווקי השקעות, תביא מן הסתם להוזלה משמעותית של דמי הניהול שגובות חברות ניהול קרנות הנאמנות ולרווח מיידי של הלקוח.

שינויים אלו ישאירו ללקוח המשקיע תשואה נטו הקרובה יותר לתשואה ברוטו בקרנות הנאמנות ויהוו צעד חיובי בבניית צרכנות פיננסית נבונה של השקעה וחיסכון, בדומה למקובל בעולם.

הכותב הוא יו"ר פורום מנהלי הסדרים פנסיונים בישראל ויו"ר קבוצת שקל לניהול הסדרים פנסיוניים

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות