אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השר גלעד ארדן מציע: ועדה ממשלתית תקדם תחנות כוח סולאריות צילום: גלעד קוולרצ'יק

השר גלעד ארדן מציע: ועדה ממשלתית תקדם תחנות כוח סולאריות

אחרי חשיפת כלכליסט על החסמים בהקמת תחנות כוח סולאריות, החליט השר להגנת הסביבה לחדור לטריטוריה של משרד התשתיות, ולקדם ועדה שתקדם את היעד הממשלתי לייצור חשמל ירוק

19.10.2009, 06:56 | רויטל חובל

השר להגנת הסביבה גלעד ארדן יציע לראש הממשלה להקים ועדה מיוחדת שתגשר על החסמים שמעכבים הקמת תחנות כוח סולאריות במדינה שטופת שמש כמו ישראל - כך נודע ל"כלכליסט".

ההצעה באה על רקע חשיפת "כלכליסט" על הקשיים והחסמים בהקמת תחנות כוח סולאריות, ועל העיכוב הצפוי בהסדר הסטטוטורי שלהן.

על פי הצעתו של ארדן, הוועדה שתוקם תהיה משותפת לארבעה משרדי ממשלה: המשרד להגנת הסביבה, משרד התשתיות, משרד התמ"ת ומשרד הפנים. היא תפעל לקידום היעד הממשלתי של ייצור 10% ממשק החשמל תוך שימוש באנרגיות המתחדשות, עד שנת 2020. יעד הביניים הוא ייצור 5% עד שנת 2014.

ארדן אמור היה להציג את תוכנית משרדו בישיבת הממשלה שתוכננה לאתמול, אך הישיבה נדחתה. עם זאת, ל"כלכליסט" נודע כי התוכנית כוללת כניסה לתחום האנרגיות המתחדשות, שעד כה היה בסמכותו הבלעדית של משרד התשתיות. ארדן מנסה לבוא לעזרתן של חברות אנרגיה סולאריות ישראליות ובינלאומיות: כפי שפורסם ב"כלכליסט", אלו מנסות לפתח את השוק הסולארי בארץ, אך נתקלות בקשיים שמערים מינהל התכנון על השימוש בקרקעות לטובת השדות הסולאריים.

על פי המתווה של ארדן, למימוש היעד יש חשיבות עליונה, כיוון שהמעבר לשימוש באנרגיות מתחדשות מסייע בהפחתת פליטות גזי החממה. ההנחה היא שבוועידת קופנהגן לבחינת שינויי האקלים תוחל גם על ישראל חובת הפחתת פליטות גזי חממה - על אף חלקה המינורי של ישראל בפליטה זו.

הדברים מקבלים משנה תוקף במיוחד לאור עסקת הרכישה של חברת האנרגיה התרמו־סולארית סולל, שנרכשה בסוף השבוע על ידי קונצרן סימנס העולמי. "עסקת סולל צריכה להעיר את מקבלי ההחלטות לחשיבה מחודשת על עתיד הענף", אמר ל"כלכליסט" יו"ר איגוד חברות האנרגיה המתחדשת בישראל, איתן פרנס. "רק לפני שבוע התבשרנו שמשרד הפנים ממליץ לעצור את הענף בארץ, ולהגביל הקמה של תחנות בשטחים פתוחים. אם לא יקומו בארץ תחנות סולאריות, חברות כמו סימנס לא יגיעו לכאן, ואנו עלולים לפספס הזדמנות היסטורית להקים כאן ענף שיעסיק אלפי עובדים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות