אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כלל פיננסים על כיל: יש להתייחס בחשדנות לעלייה במחירי הסחורות צילום: צביקה טישלר

כלל פיננסים על כיל: יש להתייחס בחשדנות לעלייה במחירי הסחורות

מחירי הסחורות החקלאיות ממשיכים את הראלי הבוקר בעוד הנפט נושק ל-79 דולר לחבית. מניית כיל עולה היום ב-1.5%

19.10.2009, 10:35 | שהם לוי

מחירי הסחורות ממשיכים לעלות הבוקר ודוחפים את יצרניות האשלג, בניהן כיל, לעליות שערים חדות. הנפט נסחר קרוב ל-79 דולר לחבית בעקבות ההערכות שפרסמה סוכנות האנרגיה הבינלאומית בדבר עלייה בביקושים. 

"בשבועות האחרונים אנו עדים (שוב) לעלייה תלולה במחירי הסחורות החקלאיות. בתחילת ספטמבר בחן התירס תחתית ברמה של 3 דולר לבושל, ומאז הוסיף לערכו לא פחות מ-22% והתייצב על רמה של 3.8 דולר לבושל. גרף מחיר התירס בחצי השנה האחרונה ממחיש את תלילות העלייה", אומר אבירן רביבו אנליסט בכלל פיננסים. 

למחירי הזרעים החקלאים יש השפעה ניכרת על מחירי הגידולים החקלאיים. כשגוברים הביקושים לגידולים החלקאיים, הדבר, במקרים רבות, משליך גם על מחירי האשלג ושאר הדשנים שבהם עושים החקלאים שימוש.

"מאחורי העלייה המהירה במחיר התירס עומדות שלל סיבות; החלשות הדולר והתגברות החשש מאינפלציה. במהלך מתואם עולים בעולם הזהב, הנפט, הסחורות החקלאיות והיורו", מוסיף עוד רביבו. 

"נשאלת שוב השאלה, האם להאמין לעליות האחרונות במחירי הסחורות החקלאיות? האם לא נזכה לשידור חוזר של התנהלות האירועים בחודש יוני, אז טיפסו הסחורות ומניות האגרו כימיה רק על מנת לבדוק תחתיות חדשות בהמשך הקיץ (ולפגר אחרי השוק תוך כדי)? תשובה מוחלטת כמובן שאין, אך כמו ביוני בורסת הסחורות של שיקגו שוב מספקת לנו רמזים חשובים המעלים חשדות לתקפות הראלי האחרון."

בכלל פיננסים מעלים ספקות לגבי הראלי

בכלל פיננסים אומרים היום כי השחקנים הפיננסים (לעיתים גם ספקולנטים) בחרו להזניק בחדות את מצבת פוזיציות הלונג שלהם על מחירי התירס בחודש האחרון. "ממצבת זעומה של 25 אלף חוזים בתחילת ספטמבר, ללא פחות מ-168 אלף חוזים בדיווח האחרון. מנגד, אומר רביבו, בחרו השחקנים הריאליים (שהם החקלאים) להגדלה מאסיבית של פוזיציות השורט בתקופה זו. פוזיציות השורט של החלקאים זינקו מ-192 אלף חוזים ל-296 אלף חוזים בדיווח האחרון", כותב רביבו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות