אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ח"כ טיבי: "המחזות שאנו רואים בנתב"ג, של אנשים שמתעכבים שעות, חייבים להיפסק" צילום: עמית שעל

ח"כ טיבי: "המחזות שאנו רואים בנתב"ג, של אנשים שמתעכבים שעות, חייבים להיפסק"

אמר את הדברים במהלך דיון בכנסת בהצעת חוק שהגיש בנושא פיצוי וסיוע לנוסעים עקב עיכוב או דחייה בטיסה. מנכ"ל התאחדות סוכני הנסיעות: "טיסות השכר זהו שוק פרוץ"

19.10.2009, 11:43 | יסמין גיל

"המחזות שאנו רואים מידי פעם בנתב"ג, של אנשים שמתעכבים שעות על גבי שעות בנמל, בעיקר בהמתנה לטיסות שכר - חייבים להיפסק", כך אומר הבוקר (ב') בוועדת הכלכלה של הכנסת, ח"כ אחמד טיבי, בדיון שהתקיים בנושא הצעת חוק שהגיש, לפיצוי וסיוע לנוסעים עקב עיכוב או דחייה בטיסה. יו"ר הוועדה, ח"כ אופיר אקוניס, אמר: "זו אחת מהצעות החוק הצרכניות ביותר שהתקבלו בוועדת הכלכלה".

בדיון נכחו, בין היתר, סמנכ"ל המבצעים של אל על, קברניט ליאור יבור, והיועץ המשפטי של החברה, עו"ד עומר שלו; מנכ"ל ארגון חברות התעופה (IATA) בישראל, קובי זוסמן; מנכ"ל ישראייר עופר גרין; מנכ"ל התאחדות סוכני הנסיעות יוסי פתאל, וכן נציגים מרשות התעופה האזרחית, רשות שדות התעופה, המועצה הישראלית לצרכנות וההסתדרות.

הצעת החוק מבקשת להסדיר כללי פיצוי ברורים של חברות התעופה כלפי הנוסעים בגין עיכוב טיסה, ביטול טיסה או הרשמת יתר ("אובר-בוקינג") לטיסה. סוגי הפיצוי השונים, על פי הצעת החוק, כוללים סיוע ללא תשלום - למשל, אירוח בבית מלון או מתן ארוחות לנוסע; החזר הוצאות, כרטיס טיסה חלופי וכן פיצוי כספי בסך 1,250-3,000 שקל לנוסע, בהתאם לזמן עיכוב הטיסה ומרחק היעד.

"נושא הזמנות הנופש בישראל פרוץ לגמרי", אמר במהלך הדיון ח"כ כרמל שאמה, "הציבור מחכה להצעת חוק שכזו". גם ח"כ שלי יחימוביץ' הביעה תמיכה בחוק, אולם ביקשה שיתואם כך שלא תיפגע הזכות של עובדי ענף התעופה לשבות - מהלך שיביא לעיכוב טיסות.

נציגי חברות התעופה הישראליות שהשתתפו בדיון הביעו הסתייגויות מסעיפים שונים בחוק, וטענו כי כבר כיום קיימים חוקי פיצוי בכל חברה וחברה. כמו כן, ביקשו שהחוק, אם וכאשר ייכנס לתוקף, ייושם גם על חברות התעופה הזרות הממריאות מישראל – כך שגם הן יידרשו לפצות נוסעים בהתאם.

סמנכ"ל אל על, יבור, אמר כי בסעיפי החוק המתייחסים לעיכוב בהמראות "חייבת להיות הפרדה בין טיסות שכר לטיסות סדירות". גם מנכ"ל התאחדות סוכני הנסיעות, פתאל, התייחס לנושא ואמר "שוק טיסות השכר הוא נושא פרוץ".

נציג הלשכה המשפטית של משרד התחבורה, אמר כי המשרד תומך בהצעת החוק: "ייתכן והחוק יטיל נטל על חברות התעופה, אולם בסופו של יום נצטרך להסדיר את הנושא הזה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות