אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תהליך האיראניזציה נמשך: בעיראק נפתח בנק ראשון לנשים בלבד צילום: בלומברג

תהליך האיראניזציה נמשך: בעיראק נפתח בנק ראשון לנשים בלבד

הסניף של הבנק הממשלתי העיראקי באבל נפתח בעיר נג'אף. סגן יו"ר הבנק: "אם הניסוי יצליח, נפתח עוד סניפים כאלו ברחבי המדינה"

19.10.2009, 23:17 | דורון פסקין

ההשפעה האיראנית ממשיכה להעמיק את חדירתה לעיראק מאז הפלת משטר סדאם חוסיין בשנת 2003 וזה כולל גם את התחום העסקי. ביום ראשון נרשמה בעיר הקדושה לשיעים, נג'ף, היסטוריה מסחרית קטנה כשנפתח בה סניף בנק ראשון המיועד לנשים בלבד. הסניף שייך לבנק הממשלתי "באבל" והוא מיועד להעניק לנשות עסקים את כל השירותים להן הן זקוקות ובכלל זה פתיחת קווי אשראי, פתיחת חשבונות בדינאר או במט"ח.

בעיראק קיימת ביקורת על הצעד, שכן עד 2003 בחברה העיראקית היה מקובל עירוב בין שני המינים להבדיל מהמצב אצל השכנה איראן. בתקופת סדאם חוסיין אף שירתו נשים בצבא העיראקי לצד הגברים. בעיראק טוענים כי איראן מממנת פרויקטי פיתוח שונים בעיר נג'ף ובתמורה "שכנעה" את המועצה האסלאמית העליונה הדומיננטית בעיר לאמץ את המודל האיראני להפרדה בין המינים גם בסניפי הבנקים.

מאזן עבדאלרזאק מנסור, סגן יו"ר מועצת המנהלים של הבנק, מסר כי אם "הניסוי" בנג'ף יצליח ייפתחו ברחבי עיראק עוד  סניפים המיועדים לנשים. ההון של הבנק הנשי הראשון עומד על 50 מיליארד דינאר עיראקי (כ-43 מיליון דולר). מנסור ציין גם כי גם העובדות בבנק יהיו על טהרת המין הנשי כדי "להגביר את ביטחונן של הלקוחות הנשיים".

מנהלת הסניף, אמירה עיסא מחמוד, דחתה את הטענות על "איראניזציה" והצהירה כי הסניף הנשי נפתח בהתאם "לבקשות מצד נשות העסקים בעיר נג'ף".

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת) www.infoprod.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות