אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשדר הסודי שמפריע למגדלי כיכר המדינה

המשדר הסודי שמפריע למגדלי כיכר המדינה

המגדלים שתוכננו לגובה של 43 קומות יפריעו לקרן תקשורת של צה"ל העוברת במקום ולכן החליטו בשבוע שעבר בעלי הקרקעות להסתפק בבנייה נמוכה יותר. בעקבות השינוי עלול דו"ח שמאי לחשוף את עיריית תל אביב לתביעה של 200 מיליון שקל

20.10.2009, 08:14 | דותן לוי

קרן תקשורת של הצבא, שעוברת דרך כיכר המדינה בתל אביב, היא אחד המכשולים המרכזיים שטרפדו את התוכנית החדשה להקמת מגדלים בכיכר. דובר משרד הביטחון אישר אתמול לראשונה בעקבות פניית "כלכליסט" את ההערכות בענף הנדל"ן כי התוכנית לבניית מגדלים בני 43 קומות בכיכר טורפדה בשל היבטים ביטחוניים. לדבריו, "משרד הביטחון לא יכול לאשר בשלב זה את בניית המגדלים על פי התוכנית החדשה, אבל הנושא עדיין נמצא בבדיקה של צה"ל". עוד נמסר כי צה"ל בוחן אפשרות להסיט את הקרן, אך ייתכן כי בעתיד היא תפריע להקמתם של פרויקטים נוספים של בנייה לגובה.

התוכנית הראשונית לבניית המגדלים בכיכר אושרה בשנת 2000 תחת השם "תוכנית 2500", וכללה 3 מגדלי מגורים בני 25 קומות ו־387 יחידות דיור בגובה 116 מ"ר. תוכנית זו עוררה את התנגדויות העירייה והתושבים בשל גודל הפרויקט והחשש שהשטח המסחרי בו ייצור עומס תחבורתי. בשנה שעברה אישרה הוועדה המקומית בתל אביב תוכנית להגבהת המגדלים לגובה של 43 קומות, עם 453 יחידות דיור בגובה של 175 מ"ר, אך התוכנית החדשה עוד לא הגיעה לשלב הגשת ההתנגדויות.

בעקבות התנגדות צה"ל להגבהת המגדלים העבירו בשבוע שעבר בעלי הקרקעות בכיכר מכתב לעירייה שלפיו הם מבטלים את התוכנית החדשה.

בעירייה מתלבטים כעת כיצד לפעול בעקבות מכתב בעלי הקרקעות, אשר מחייב את הוועדה לחזור לתוכנית הבינוי הישנה שעוררה כאמור מתנגדים רבים. בעקבות זאת ביקשו בעירייה לדחות בכחודש את הדיון שתוכנן להתקיים אתמול בנושא.

מבדיקת "כלכליסט" עולה עוד כי לנוכח ההחלטה של בעלי הקרקע, תחשף מחדש העירייה לתביעה בהיקף של מאות מיליוני שקלים על ידי כ־250 בעלי דירות וחנויות מסביב לכיכר. עו"ד צבי שוב המייצג את התובעים סיפר ל"כלכליסט" כי קודם לאישורה של התוכנית להגבהת המגדלים עמד להתפרסם דו"ח של השמאי המכריע שאול רוזנברג, הקובע את היקף הנזק שנגרם לבעלי הדירות והנכסים באזור, אך אישור התוכנית החדשה "2500 א'" עצרה את פרסום הדו"ח שהפך לא רלבנטי, ומנעה מהעירייה חשיפה לתביעות אשר הוערכו ב־200 מיליון שקל. כעת, אם יוחלט על חזרה לתוכנית המקורית, צפוי הדו"ח להתפרסם ותושבי האזור יוכלו להגיש את תביעתם נגד העירייה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

61 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

60.
ל-57 לא יודע מי אישר לבנות שם וזה גם לא ממש מעניין
אפשר לבטל הכל, ולך תתבע אישית את מי שאישר את הבנייה. לתושב ה"רגיל" של תל אביב לא יצא כלום מבנייה שלכם חוץ מעוד עליות מחירים, עוד צפיפות, עוד זיהום, עוד עשירים על הראש. למה אתה מזכיר את הילדים? מה עם זוגות צעירים שלא יכולים לקנות או לשלם שכירות מטורפת. לך לא אכפת מהם, ולנו לא אכפת ממך או מהילדים שלך. סביר להניח שאתה מסודר בחיים והמגרש הזה, זה לא שישבור אותך.
אייל , תל אביב  |  26.10.09
58.
למה אף אחד לא חושב?
איזו מדינת חלם. לאף אחד אין פתרונות יצרתיים? כולם עסוקים לגנוב ולשדוד את המערכת. לא ניתן להשאיר את השטח כריאה ירוקה ולתת לבעלי הקרקעות קרקע חלופית או פיצוי כספי? יש תוכניות בשלבי אישור בצפון העיר שניתן ורצוי לצופף בהם את כמות יחידות הדיור. זה יכול להיות פתרון. מוכרים וכולם תירוצים שאין קרקעות. יש קרקעות בשפע במרכזי כל הערים ניצול הקרקע פשוט גרוע ניתן לבנות לגובה רב להרוויח שטחים פתוחים רבים לחסוך בקילומטרים של כבישי אורך ורוחב ע"י ציפוף האוכלוסיה, לחייב חניונים תת קרקעיים להחדיר מי גשם לאווויפר בכל מגרש ולא להזרים לאיילון ולים. מישהו סייר בדרום תל אביב וראהדלים נורמליים? בהשקעה נכונה בתשתית ניתן להפוך שטחים עצומים לנחשקים גם בבני ברק שחצי ממנה ניתן לעשות פינוי בינוי גם ברמת גן גבעת שמואל די להרוס שטחים ירוקים.
חלם , מרכז חלם  |  23.10.09
57.
כן , אני בעל עניין !! לא , אני לא מליונר !!
א . הקרקע בככר המדינה שייכת בטאבו לאנשים פרטיים מזה עשרות שנים . הקרקע לא הייתה מעולם קרקע ציבורית .תבדקו בטאבו...תוציאו נסחים היסטוריים. זה עולה כמה שקלים . ב . עיריית תל אביב אישרה תכנית בנין עיר לבנייה על הככר עוד בשנות השישים .התכנית אושרה ע"י אדריכל ברזילאי מפורסם שהוזמן לכאן במיוחד ...נראה לי שהאדריכל כבר מת ותיכף ילכו לעולמם גם יורשיו... ג . התכנית לא מומשה בגלל כל מיני גורמים אינטרסנטים . ד . התכנית המאושרת מאפשרת בנייה מיידית של שלושה מגדלי מגורים ועוד מסחר . ה . העירייה ביקשה לוותר על המסחר ולהמיר את אותו שטח בדירות ולכן היה צורך בתוספת קומות . כלכלית היה עדיף לבעלים להשאיר את המסחר ששווה מיליוני דולרים רבים, אבל הבעלים הסכימו לבקשת העירייה. ו . אין לעירייה אפשרות לא לאשר את הבנייה אלא אם תרכוש את הקרקע מהבעלים הפרטיים ....ונניח שהם יסכימו...מי ישלם ? בנון ישלם ? ז . ועכשיו לכל הצבועים שכותבים בלי להבין כלום בנדל"ן ... אם אתם הייתם הבעלים, הייתם מסכימים לוותר ולא לבנות ? הייתם מסכימים להוריש לילדים שלכם פארק שעשועים במקום דירת יוקרה ? וזה אחרי ששילמתם הון תועפות על קרקע שהובטח לכם בכתובים ע"י העירייה שאו-טו-טו יוצאים לבנייה....ותחשבו על זה....
מומחה נדלן שבקי בנושא , תל אביב  |  21.10.09
לכל התגובות