אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי לכלכליסט: הרפורמה במיסוי אלכוהול תצא לדרך בינואר 2010 צילום: גדי קבלו

בלעדי לכלכליסט: הרפורמה במיסוי אלכוהול תצא לדרך בינואר 2010

התעשיינים, ארגון לשכות המסחר ומפעילי הדיוטי פרי הגיעו להבנות מול האוצר על מתווה לרפורמה, שתחיל מיסוי אחיד על מוצרי האלכוהול. המס על משקאות מיובאים יוזל בעוד המס על משקאות שמיוצרים בארץ יעלה. המפסיד העיקרי: הדיוטי פרי

20.10.2009, 06:55 | הדר קנה

הרפורמה במיסוי האלכוהול בישראל עומדת לצאת לדרך: לאחר שלושה חודשים של התנגדות עזה מצד התעשיינים, ארגון לשכות המסחר ומפעילי הדיוטי פרי, הושגו בימים האחרונים הבנות עם רשות המסים והאוצר בנוגע לשינוי שיטת מיסוי האלכוהול בישראל.

על פי ההבנות, הרפורמה תתבצע בצורה מדורגת - מ־1 בינואר 2010 עד 31 בדצמבר 2013 יוטל על משקאות אלכוהוליים מס קנייה אחיד בשיעור של 50%, בתוספת שיעור קבוע של 15 שקל לליטר כוהל. החל ב־2014 יגדל המס

ל־37 שקל על כל ליטר כוהל.

שיטת המיסוי החדשה תחליף את השיטה הקיימת, שלפיה המס על משקאות אלכוהוליים מחושב הן על פי המחיר הסיטונאי של המשקאות והן על פי אחוז האלכוהול שבהם. על משקאות זולים (עד 5 דולרים לליטר), שמכילים פחות מ־17% אלכוהול, מוטל מס של 45%, ועל משקאות זולים ששיעור האלכוהול בהם גבוה מ־17% מוטל מס של 75%. על משקאות יקרים, שעולים יותר מ־5 דולרים לליטר, מוטל כיום מס אחיד של 120%, ללא קשר לאחוז האלכוהול.

מבלים בפאב, צילום: בלומברג מבלים בפאב | צילום: בלומברג מבלים בפאב, צילום: בלומברג

משמעות הרפורמה היא כי המשקאות הזולים שבהם אחוז האלכוהול גבוה, כגון וודקה, יתייקרו במידה משמעותית, בעוד מחירי האלכוהול המיובא היקר, כגון וויסקי איכותי, יוזלו בכ־50%. המרוויחים הגדולים מהמהלך צפויים להיות יבואני המשקאות החריפים לישראל, שמחיריהם יוזלו. מי שיפסיד יהיו היצרנים המקומיים שמייצרים בעיקר משקאות אלכוהוליים זולים, שעקב התייקרות המחירים יתקשו למכור.

מי שעוד צפויה להפסיד מהרפורמה היא זכיינית הדיוטי פרי ג'יימס ריצ'רדסון, שחוששת מצמצום הפער בין מחירי המשקאות האלכוהוליים הנמכרים בישראל למחירי המשקאות בחנויותיה. 95% ממכירות האלכוהול בדיוטי פרי הן של אלכוהול יקר, שצפוי להוזלת המיסוי עליו בעקבות הרפורמה. בדיוטי פרי גייסו לעזרתם את איגוד לשכות המסחר, מתוך חשש כי המיסוי החדש יקשה עליהם לעמוד בחוזה מול רשות שדות התעופה. מקורות בחברה מסרו כי אם יאושר השינוי, החברה תפעל מול רשות שדות התעופה לשנות את הסכם הזיכיון, שנגזר ממחזור הכנסותיה השנתי, לפיו היא משלמת מעל 140 מיליון דולר בשנה לרשות שדות התעופה.

באוצר ניסו להכניס את רפורמת האלכוהול לחוק ההסדרים ביולי השנה, אך בשל התנגדות הארגונים הכלכליים ומפעילי הדויטי פרי הוצאה לבסוף הרפורמה מחוק ההסדרים ולא אושרה. מאז יולי ניסו נציגי האוצר ורשות המסים להגיע להבנות עם המתנגדים, אך המשא ומתן התעכב שבועות ארוכים. ל"כלכליסט" נודע כי בשבועות האחרונים התערב בנושא ראש הממשלה בנימין נתניהו, ונתן אולטימטום לסיום המגעים.

אחת הסיבות בעטייה מעוניינים ברשות המסים לקדם את אישור הרפורמה היא הלחץ שמפעילים נציגי האיחוד האירופי, הטוענים כי שיטת המיסוי הנוכחית מפלה את המשקאות החריפים המיובאים לעומת הייצור המקומי. גם השגרירויות האמריקאית והבריטית מפעילות לחץ על הממשלה לקבוע מס אחיד על אלכוהול, בדומה לנעשה בעולם, מתוך ניסיון לקדם את המשקאות החריפים המיובאים ממדינות אלה.

ברשות המסים טוענים כי ישראל אינה עומדת בהסכמי הסחר העולמיים, ולכן יש לקדם את הנושא בחקיקה. לטענתם, הרפורמה תצמצם את הפער בין יבוא לייצור מקומי, תשווה את שיטת המיסוי לזו שבמדינות המערב ותמזער את נזקי השתייה עקב ייקור האלכוהול הזול. עם זאת, המתנגדים לרפורמה טוענים כי היא תביא לתוצאה ההפוכה - הגברת האלימות הכרוכה באלכוהול עקב עלייה בצריכת משקאות חריפים.

בימים אלו הוגשו ההבנות לאישור הגורמים הנוגעים בדבר. ההערכות הן שהיבואנים, התעשיינים והדיוטי פרי לא יתנגדו להסכם. על פי גורם בתעשייה, הפשרה הושגה לאחר שהמתנגדים הבינו כי לא תהיה להם ברירה לאור הלחצים הבינלאומיים. השגרירויות צפויות לתמוך במתווה, אך להסתייג מכניסת הרפורמה לתוקף במלואה רק ב־2014.

מרשות המסים נמסר בתגובה כי "יש התקדמות בנושא אך אין עוד החלטה סופית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

41 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

40.
זה מצוין!!
עכשיו הילדים שלנו ישתו וודקות איכותיות כמו גריי גוס ובלוודר בהבדל של בערך 30 ש"ח מאשר היו קונים עכשיו פינלנדיה או אבסולוט בסופר! וויסקים כמו שיבאס ובלק לייבל ירדו לחצי מחיר בערך... הבאסה היחידה היא באמת לדיוטי פרי שהולך לקבל תחרות מטורפת מהשוק המקומי עכשיו! "חינאווי", "הטורקי", "הסקוטית" - תנו בראש! תתחילו לפרסם מבצעים מעכשיו! :-)
אליהו , מרכז  |  22.10.09
39.
יש פה כמה אנשים עם ראש צלול -)
ברור שקומפיין "ילדים שלנו שותים, מספר 2 אחרי אוקראינה..." זה הכנה ל: מ י ס ים !!! אז נכון שגורבצ'יוב הצחיק עם שלם עם המחירי וודקא ואז גדל דור שלם לוגמי כימיה מה הבעיה לאסור למכור אלכוהול בכל קיוסק וסופר (אני רק במביא לאבא...)? בהרא"ב מוכרים ב ABC? בהרבה מדינות מוכרים רק בשעות לימודים ומקומות מרוחקים מבתי ספר. יש מלא דוגמאות, רק מסים לא יעזרו, חייבים תוכנית מקיפה ודיוטי פרי! גם כן מתנגדים, מי הם בכלל, מי מקשיב להם?
ארי  |  20.10.09
38.
נו? ואח"כ מתפלאים שבני נוער שותים. מה בדיוק אתם רוצים? כשכתבה על מיסוי אלכוהול מגיע ל-
"בחירת העורכים", וכשהיא מקבלת המוני תגובות, זה מראה את היחס אל האלכוהול בחברה והקונצנזוס שאליו הוא הגיע. בני נוער בסה"כ מעתיקים את מה שהם קולטים מהבית ומכם, אז היכן בדיוק הבעיה? זו לא קצת צביעות ללגום מלוא הכד ואז להתלונן שבנינו עושים זאת? בעבר ליהודים הייתה תרבות אחרת, תרבות של מילה ולא של שתיה. הזמנים השתנו והכל מתנהל בהתאם...
השותה בלילות  |  20.10.09
לכל התגובות