אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לא נמצא מועמד ראוי: פרס בשווי 5 מיליון דולר נותר בקופה

לא נמצא מועמד ראוי: פרס בשווי 5 מיליון דולר נותר בקופה

הוועד המעניק את הפרס בתחום הניהול הדמוקרטי באפריקה הודיע כי אף אחד מהמועמדים לא עמד בקריטריונים

20.10.2009, 23:53 | סוכנויות הידיעות

הוועד המנהל של הפרס בתחום הניהול הדמוקרטי באפריקה לא מצא מועמד ראוי לשנת 2009, והחליט להשאיר את 5 מיליון הדולר שלא הוענקו לאיש בקופת הארגון.

בהודעה רשמית מטעם הוועד נאמר כי חבריו בחנו כמה מועמדים, אך לא הצליחו להגיע להחלטה סופית מאחר ואף אחד לא עמד בקריטריונים. מייסד הפרס, מו איברגים, אשר מוצאו מסודן, אמר במסיבת העיתונאים שכינס כי הוועדה פועלת באופן עצמאי, ואף אחד לא יכול להשפיע על שיקוליה.

הקריטריון המרכזי אותו רואים אנשי הוועדה לנגד עיניהם הוא הצמיחה הכלכלית של המדינה במשך שנות השלטון של המועמד. גם קידום תוכניות בתחום הבריאות והחינוך, הישגים בתחום החברתי ושמירה על זכויות האדם והאזרח נלקחים בחשבון. בתקנון הפרס, שהוא הגבוה בעולם (פי 3 מגובהו של פרס נובל) נכתב כי לוועדה שמורה הזכות שלא להעניקו בשנה מסוימת אם לא יימצא מועמד מתאים.

תנאי הפרס קובעים כי ניתן להעניקו למנהיג מדינה אפריקאית אשר פרש מתפקידו במהלך 3 השנים האחרונות. את כספי הפרס מקבל הזוכה במשך 10 שנים, ולאחר מכן הוא זוכה למימון שנתי מלא בגובה 200 אלף דולר.

לראשונה הוענק הפרס בשנת 2007 לנשיא לשעבר של מוזמביק, ז'ואקין צ'יסאנו, אשר תרם רבות ליישוב סכסוכים ארוכי שנים במדינה וכינון חברה דמוקרטית. ב-2008 הפרס הוענק לנשיא לשעבר של בוטסוונה,פייסטוסו מוגייה, על תרומתו החשובה לצמיחה ויציבות במדינה אפריקאית זו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות