אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הרצל חבס: "אין שמחה גדולה בענף המגורים בישראל" צילום: יובל חן

הרצל חבס: "אין שמחה גדולה בענף המגורים בישראל"

לדבריו של בעל השליטה בחברת חבס, שיעורי הרווחיות של היזמים הבונים בארץ הינם נמוכים. הוא הוסיף כי "לא צפויות עליות מחירים מטאוריות או ירידות מחירים"

21.10.2009, 13:09 | סיון איזסקו
"בענף הנדל"ן אין היום שמחה גדולה. לפי שיעורי הרווחיות של היזמים שבונים בישראל – כנראה שאין בועת נדל"ן בישראל. עליית המחירים שנרשמת לאחרונה היא לאחר תקופה ארוכה – קרוב לעשור – של שפל במחירי הדירות ואז כשהשוק רושם שיפור קל עושים מזה כותרות כאילו יש בועה. אולי פשוט לעיתונים אין על מה לכתוב". כך אמר הבוקר (ד') הרצל חבס, בעל השליטה בחברה הנדל"ן חבס, בכנס של חברת הדירוג מעלות S&P ומכון חיים כצמן - גזית גלוב שהתקיים באוניברסיטת ת"א.

 לדבריו של חבס, "לא יהיו עליות מחירים מטאוריות או ירידות מחירים. מי שמצפה לדרמות – יתאכזב".  

אליעזר פישמן, שהשתתף גם הוא בכנס, אמר כי "הבעיה היא שמחירי הקרקעות ממשיכים לעלות ולכן גם מחירי הדירות ימשיכו באותה המגמה. חוץ מקבוצת רכישה, קבלנים לא בונים בת"א. הבנקים לוחצים על הקבלנים להגדיל את ההון העצמי בפרויקטים – ולא איכפת להם אם הקבלנים ירוויחו או לא – וכך נוצר מצב ששולי הרווח בבנייה למגורים מסתכמים בכ-2-3% בלבד. ובשיעורי רווחיות כה נמוכים – קבלנים פשוט לא בונים".

בהתייחסו למדיניות מתן האשראי של הבנקים אמר פישמן: "הנדל"ן המניב חוזר לקבל מימון בבנקים, כל נכס מניב שיש בו דייר טוב – הבנק מוכן לממן. סגרנו בשבוע שעבר במבני תעשייה הלוואה של 150 מיליון שקל. הבנקים החליטו אסטרטגית להגדיל את המימון שלהם בתחום המניב".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

11.
כול אחד חושב שהוא יודע במדינה הזאת
עובדת בחברת נדלן גדולה, משווקת פרויקט, תפסיקו כבר להמציא המצאות כול אחד במדינה הזאת חושב שהוא יודע הכול- הוא צודק אחוזי הרווח מבניין הם נמוכים מוכר פלאפל בצומת האחוזים שלו גבוהים יותר ואף אחד לא אומר שזאת בועה זה בניין זה יקר, אין שטח המדינה הזאת קטנה ואם יביאו קבלנים סינים אוי ואבוי גם ככה המדינה לא ערוכה לרעידות אדמה- זה בניין זה מסוכן אני מזכירה
24.10.09
9.
נו באמת....עוד אחד ששווה להקשיב לו
הנ"ל חי בבועה כל ימיו. נולד וגדל עם כסף וחי לו תמיד באזורים הכי יוקרתיים . מחירי נדל"ן או חיים ממשכורת ממוצעת הינם מושגים שזרים לאיש. איך אחד כזה יכול בכלל לתקשר עם האזרח הממוצע שמשתכר כ 8000 ש"ח וצריך למצוא דרך להתמודד עם מחיר דירה ממוצעת ביותר בין חדרה לגדרה שעלותה כ 1.2 עד 1.8 מיליון. על מה בדיוק הוא מדבר. אדון חבס - ההתרסקות בדרך שכן המחירים בארץ הזאת התנתקו מרובו המכריע של הציבור. אלר אם כבודו חושב שרובו של הציבור יגור במגדלים פורחים עם בריכת שחייה וכו' ויכול גם לשלם 1500 ש"ח לועד הבית. ממש אדם מנותק!
אבנר  |  22.10.09
7.
ושלא יעבדו עליכם...
יש יזם ויש קבלן. לרוב זה לא אותו אחד. יזם - מרוויח עשרות אחוזים ומעלה - הסיבה היחידה ליללות של יזם זה צהלולים על הרווחים הנאים שלו... קבלן - נעשק ע"י היזם ובמקרה הטוב גומר עם המכנסיים + 2 עד 3 %. אכן, לא הייתי מתחלף איתו. יזם שהוא גם הקבלן בפרויקט - אחד שלוקח מכיס ימים של המכנסיים ומעביר לכיס שמאל של המכנסיים.... כך שגם הוא בקטגוריה של היזמים. תזכירו לי מי זה הרצל חבס? קבלן? יזם? שניהם?
א.א , מרכז  |  21.10.09
לכל התגובות