אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

מנכ"ל מעלות: "כמו שאר המומחים, גם אנחנו לא צפינו את עוצמת המשבר"

דורית סלינגר: "האירועים בשנתיים האחרונות מזמנים לנו מעבדה חיה לבחינת צורת העבודה והנחות העבודה של כל אחד ואחד מאיתנו"

21.10.2009, 13:47 | סיון איזסקו

"גם אנו כמו גם כל המומחים האחרים לא צפינו את עוצמת המשבר". כך אמרה היום (ד') דורית סלינגר, מנכ"ל מעלות S&P בכנס הנדל"ן השנתי של מעלות S&P ומכון חיים כצמן גזית גלוב, שנערך באוניברסיטת תל אביב.

סלינגר הוסיפה כי "כבר במאי 2008 הכנסנו את כל חברות הנדל"ן הפועלות בחו"ל לתהליך בחינה מחדש עם מגמות שליליות. רוב התגובות בשוק היו של חוסר אמון וטענה שהגזמנו - התוצאות בפועל מורות שכנראה לא מספיק. האירועים בשנתיים האחרונות מזמנים לנו מעבדה חיה לבחינת צורת העבודה והנחות העבודה של כל אחד ואחד מאיתנו.

"אני מאמינה כי האירועים נלמדים וכל אחד ואחד עורך את השינויים וההתאמות שנדרשות לדעתו באופן ההשקעה, המימון, הניהול, הייזום והערכת הסיכונים. זה לא ימנע את המשבר הבא אך יחסן את פעילותו של כל אחד ואחד".

"המשבר מראה את הקורלציה הגבוהה בין כל השווקים בעולם, אמנם בעוצמות שונות, אך אין איים מבודדים ולכן התנהלות המשק הישראלי אינה שונה באופן מהותי משווקים אחרים בעולם", אמרה סלינגר.

"המשבר עדיין איתנו"

מ"מ מנכ"ל מעלות, גדי בארי, אמר כי "הסבירות להורדת דירוגים בתקופה הקרובה היא גבוהה. אנחנו בוחנים נזילות של חברה ויכולות לעמוד בהתחייבויות בשנתיים הקרובות. אמנם יש הנפקות, אך המנפיק הוא לאו דווקא מי שצריך לפרוע",

בארי הוסיף כי "המשבר שהחל בשלהי 2007 עדיין איתנו, ההתאוששות איטית והדעות חלוקות לגבי הקצב שלה, אך יש הסכמה כללית שהרע מכל מאחורינו. השנים 2009-2008 התאפיינו בהורדות דירוג, המשבר מיקד אותנו בנזילות, זמינות מסגרות אשראי ומימוש נכסים. עכשיו התחלנו בעונה של הסדרי חוב. תגובת החברות הייתה בעיקר מימוש נכסים להגדלת הנזילות, התייעלות וצמצום רכישה, ומצד שני ראינו גם חברות שניצלו הזדמנויות להגדלת הפורטפוליו ורכשו נכסים"

בארי התייחס לעליית מחירי הנדל"ן: "לעליית המחירים דווקא בתקופה כזו יש הסבר. ראשית - בעשור האחרון היינו בירידת מחירים, אז זה מעיין תיקון. כמו כן, ריבית המשכנתה יורדת ומלאי הדירות קטן".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות