אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אתר הקניות גט איט הורשע בהטעיית צרכנים צילום: מאיר פרטוש

אתר הקניות גט איט הורשע בהטעיית צרכנים

האתר נמצא בבעלות קבוצת ג. יפית, קבוצת דיוויד פדרמן ותפוז אנשים. בית משפט השלום הרשיע בנוסף לאתר גם את מנהלו, אורי לנדא, ואת לירן להט - אשר מכר מחשבים באתר

22.10.2009, 12:44 | אירית קוטונה

שופטת בית משפט השלום בתל אביב, דורית רייך-שפירא, הרשיעה היום (ה') בהטעיית צרכנים את אתר GetIT, מנהל האתר - אורי לנדא, ולירן להט, אשר מכר דרך האתר מחשבים.

השלושה הואשמו על ידי משרד התמ"ת היות ו"לא החזיקו מלאי סביר של טובין, שנדרש לקיום עסקאות, שקשרו עם צרכנים, ולא יכלו לספק במועד הזמנותיהם של הצרכנים".

על פי כתב האישום השלושה "לא סיפקו את המוצרים כפי שהתחייבו, עיכבו ביטול עסקאות ולא החזירו לצרכנים את כספם במועד הקבוע בחוק לגבי מכר מרחוק".

בנוסף, ייחס כתב האישום לאתר GetIT ולמנהלה "אי אספקת מוצר במועד שהובטח ובמחיר מבצע, בטענה שהמבצע הסתיים." וכי "רק לאחר התדיינות, סיפק המשווק את המוצר לצרכן במחיר המוזל שפורסם".

על פי חוק הגנת הצרכן, בעבירת הטעיית הצרכנים אין צורך להוכיח כוונה להטעיית צרכנים, או כי הוטעו צרכנים בפועל, אלא די להוכיח חשש להטעיית צרכנים, ועל פי החלטת בית המשפט, זה מה שארע במקרה זה.

בית המשפט קבע כי "בהתנהלותה של גט איט ובמיוחד בהצהרותיה, היא עשתה ככל יכולתה להטות צרכנים לקנות באתר. יש במעשיה, להביא הצרכנים למסקנה שניתן להאמין ולסמוך על האמור באתר, שכן גט איט נותנת להם חסות. יש בהצהרות אלה לבסס בליבו של צרכן מהיישוב מסקנה שגט-איט, שהיא בעלת מוניטין בתחום, כמי שפועלת בזירה העסקית, מכירה את היצרנים/משווקים, יודעת את המחירים והשיגה עבור לקוחותיה מחירים נוחים, בתנאים מיוחדים ומספקים אמינים, באופן שמסיר חשש לכישלון עיסקה בשל אי אספקה או העדר אפשרות לקבל החזר בתנאים שקבועים בחוק. על סמך האמון, שהאמינו הצרכנים בגט-איט הם הסכימו לחתום על התקנון שלה ומסרו לה את כתובות המייל שלהם, ואת מספרי הטלפון שלהם והפקידו בידיה את פרטי כרטיס האשראי שלהם."

בית המשפט דחה את טענות אתר GetIT, כי האתר אינו נכלל בגדר הוראות חוק הגנת הצרכן, וקבע כי "אינני רואה את גט איט כמי שרק "נותנת אפשרות" למוכרים/ ספקים להציג מוצריהם למכירה באתר. זהו ניסיון מתוחכם לעקוף את הגדרת המכר שבסעיף 1 לחוק לפיו גם מי שמציע או מציג הוא בגדר "עוסק"."  GetIT דיברה בשם המוכרים, ובעשותה כן בעצם הציגה למכירה את מוצריהם.

השופטת רייך-שפירא, אף ציטטה מפסק דין שניתן כנגד אתר גט איט וחנות המחשוב במסגרת תביעה אזרחית, כי: "האדם הפשוט המבצע קניה באמצעות האינטרנט, אינו מסוגל להבין את הפרטים הקטנים וההתחכמויות של החברות המסתתרות מאחורי האותיות הקטנות ונראה לי כי על בית המשפט להגן על הקונה התמים".

אתר GetIT הינו אתר אשר הוקם על ידי קבוצת ג. יפית וכיום מחזיקים בו קבוצת ג. יפית, חברת פדרמן החזקות וחברת תפוז אנשים.

 

השופטת רייך-שפירא קבעה כאמור כי בוססה אשמת הנאשמים כנדרש על פי חוק, והרשיעה אותם בעבירה של הטעיית צרכנים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות