אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התאוששות המשק: המדד המשולב של בנק ישראל עלה בספטמבר ב-1.2%

התאוששות המשק: המדד המשולב של בנק ישראל עלה בספטמבר ב-1.2%

העלייה החודש משקפת בעיקר עליה בנתוני יצור התעשייתי, פדיון מסחר ושירותיים יצוא שירותיים וייבוא סחורות. מדד מלניק עלה בספטמבר ב-0.4%

22.10.2009, 14:40 | כתב כלכליסט

המדד המשולב למצב המשק בחודש ספטמבר עלה ב-1.2%. העלייה במדד, בחודש הרביעי ברציפות, מבססת את ההערכה כי חלה תפנית חיובית בפעילות המשק.

העלייה החודש משקפת בעיקר עליה בנתוני יצור התעשייתי, פדיון מסחר ושירותיים יצוא שירותיים וייבוא סחורות. עם זאת נרשמה בספטמבר ירידה בנתוני יצוא הסחורות . עוד יצוין כי במדדי אוגוסט ויולי חלו עדכונים כלפי מטה בעקבות עדכונים כלפי מטה בנתוני יצוא הסחורות והשירותיים.

אשר להתפתחות רכיבי המדד: מדד הייצור התעשייתי עלה באוגוסט בשיעור של 2.3%, לאחר ירידה של 2.4% ביולי. מדד הפדיון של המסחר והשירותים עלה באוגוסט בשיעור של1.9%, לאחר ירידה של 3% ביולי.

מדד יצוא השירותים עלה בספטמבר בשיעור של 2% בהמשך לעלייה של 0.3% באוגוסט. במדד יצוא הסחורות נרשמה ירידה בספטמבר של 1.5% באוגוסט לאחר עלייה של 3.3% באוגוסט. מדד הייבוא עלה בספטמבר בשיעור של 4.6%, לאחר ירידה של 1% באוגוסט.

מדד מלניק עלה בספטמבר ב-0.4%

מדד מלניק למצב המשק עלה בספטמבר ב-0.4%. פרופ' רפי מלניק, המשנה לנשיא לעניינים אקדמיים במרכז הבינתחומי הרצליה, אמר כי הסימנים לתפנית חיובית בפעילות המשקית מתחזקים, וכי ניתן לקבוע שהירידה בפעילות המשקית נבלמה. עוד אמיר, כי "התנאים המקומיים שנוצרו במגזר העסקי מאפשרים את מעבר המשק לצמיחה".

רכיבי מדד מלניק מראים על תנודתיות גדולה מחודש לחודש, עליות וירידות בחודשים עוקבים, אך בסך הכל המגמה חיובית. נראה שהתנאים שנוצרו במגזר העסקי מאפשרים את מעבר המשק לצמיחה, אך ברור שעוצמת הצמיחה תהיה תלויה בהתאוששות השווקים העולמיים ובעקבות זה החזרת ענפי היצוא להובלת הצמיחה.

רכיבי מדד ספטמבר כוללים עלייה של 2.3% במדד הייצור התעשייתי בחודש אוגוסט, לאחר ירידה של 2.4% בחודש יולי; עלייה של 1.9% במדד הפדיון של ענפי המסחר והשירותים, עלייה של 5.7% במדד היבוא בחודש ספטמבר, לאחר ירידה של 0.3% בחודש אוגוסט, וירידה של 0.7% במספר משרות השכירים בסקטור העסקי בחודש יולי, לאחר אי שינוי בחודש יוני.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות