אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת הביקורת בצים: החבר של עופר הוא המבקר צילום: עמית שעל

ועדת הביקורת בצים: החבר של עופר הוא המבקר

ראם עמינח, בעלה של רקפת רוסק עמינח, הוא יו"ר ועדת הביקורת, שתפקידה בין היתר לאשר עסקאות בעלי עניין

27.10.2009, 09:42 | סיון איזסקו

ראם עמינח הוא יו"ר ועדת הביקורת בצים, שתפקידה בין היתר לאשר עסקאות בעלי עניין. אבל ראם עמינח הוא גם בעלה של רקפת רוסק עמינח, חברה ותיקה של בעל השליטה בחברה לישראל עידן עופר, המשמשת כמנהלת החטיבה העסקית של בנק לאומי.

הסכם המסגרת שאושר באסיפת בעלי המניות של החברה לישראל ב־2006 קובע כי צים וקבוצת עופר רשאיות להתקשר בהסכמי חכירת אוניות לתקופות קצרות במחירי השוק - בלי להביא את העסקה לאישור אסיפת בעלי המניות. ההסכם קובע כי די לאשר את העסקה בוועדת הביקורת של צים ושל החברה לישראל ולצרף לכך אישור של הדירקטוריונים בשתי החברות.

מאחר שיו"ר ועדת הביקורת נשוי לחברה של עופר, נשאלת השאלה האם הדבר אינו מעמיד אותו במצב של ניגוד עניינים בבואו לבחון ולאשר עסקאות בעלי עניין בין החברה הציבורית של עופר לבין החברות הפרטיות שבבעלותו. נזכיר כי היקף העסקאות שנחתמו בין צים לבין חברות פרטיות מקבוצת עופר עולה על מיליארד דולר.

באחרונה מימן עופר את השתתפות בני הזוג עמינח במסיבת החתונה שלו שערך באי מיקונוס. על כך אמר דובר לאומי כי "רקפת היא חברה אישית ותיקה של עידן, הרבה לפני שהיא נכנסה ללאומי. כאשר נכנסה לבנק, היא הודיעה כנדרש על קשריה עם עידן והיא אינה מטפלת בענייניו".

חוק החברות אינו אוסר על אדם המקורב לבעל השליטה מלשמש יו"ר ועדת ביקורת. חוק החברות רק דורש כי בעל השליטה או קרובו (הכוונה לקירבה משפחתית) לא יהיו חברים בוועדת הביקורת, ושיו"ר הדירקטוריון וכל דירקטור שמועסק על ידי החברה או נותן לה שירותים דרך קבע לא יהיו חברים בוועדת הביקורת.

צים מסרה בתגובה כי "צים איננה חברה ציבורית, אלא פרטית. למרות זאת, הנוהל לגבי עסקות חריגות עם בעלי עניין הוא שמעבר לבחינתן על ידי ועדת הביקורת של צים, הן נבחנות גם על ידי ועדת הביקורת של החברה לישראל, שרו"ח ראם עמינח אינו חבר בה או בדירקטוריון שלה. עובדה זו, יחד עם העובדה שרעייתו של ראם עמינח פסלה עצמה מלעסוק במסגרת תפקידה בלאומי בענייני חברות הקשורות למשפחת עופר, מבטיחות הוגנות, שקיפות והעדר ניגוד העניינים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות