אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למרות הציפיות: ישראל לא תבקש מהאו"ם הכרה כמדינה מפותחת צילום: גלעד קוולרצ'יק

למרות הציפיות: ישראל לא תבקש מהאו"ם הכרה כמדינה מפותחת

ל"כלכליסט" נודע כי אף שישראל נמצאת בתהליך של הצטרפות ל-OECD, בשלב זה לא תקבל עליה מחויבויות פליטת גזי חממה

28.10.2009, 09:47 | רויטל חובל

למרות ההערכות המוקדמות, ישראל לא תבקש לשנות את הסטטוס שלה ממדינה מתפתחת למדינה מפותחת בוועידת שינוי האקלים של האו"ם, ולא תקבל עליה את מחויבויות ההפחתה בפליטת גזי החממה - כך נודע ל"כלכליסט". ועידת שינויי האקלים של האו"ם תתכנס בקופנהגן שבדנמרק בדצמבר, ואמורה לדון בעיקרי אמנה חדשה שתחליף את פרוטוקול קיוטו, שקבע יעדי הפחתת פליטת גזי חממה והחליט כי ההפחתה מוטלת על מדינות מפותחות.

יש לציין כי המשרד להגנת הסביבה, בראשות השר גלעד ארדן, שכר לאחרונה את משרד הייעוץ הכלכלי מקינזי כדי לערוך מיפוי של פוטנציאל ההפחתה של פליטת גזי החממה בישראל, בהתייחס לנתונים הטבעיים של המדינה - שיעור גידול האוכלוסייה הגבוה לעומת העולם המערבי והמצב הגיאופוליטי שלה. בקרב אנשי התעשייה והסביבה קיימת דריכות רבה לקראת הוועידה שבה אמור להיקבע גורל המדינות ביחס ליעדים להפחתה, ולקבוע יעדים חדשים לאחר פרוטוקול קיוטו, שתוקפו אמור לפוג ב־2012.

במקביל, ישראל נמצאת בתהליך כניסה למדינות ה־OECD. ההערכה היא שהצטרפותה המלאה של ישראל לארגון המדינות המתועשות יהיה ב־2014. כניסתה של ישראל ל־OECD אמנם מקרבת אותה להגדרה כמדינה מפותחת, אך בהסתמך על הצהרתה הצפויה של ישראל בקופנהגן, היא עתידה להצטרף ל־OECD כמדינה מתפתחת. ההערכה היא שה־OECD יחייב את ישראל להתחיל במתווה הפחתת פליטת גזי חממה.

לדברי גורם המקורב לענף, ישראל אינה יכולה לעמוד ביעדי הפחתת פליטת גזי חממה המחמירים שסביר שיוצגו, ואינה רוצה לכבול את עצמה מראש למחויבויות בינלאומיות, אולם מעוניינת להצטרף לפעילות וולונטרית להפחתה. עם זאת, במסגרת הכניסה ל־OECD צריכה ישראל להקים מנגנון לניהול כימיקלים, שיפרט נהלים לשימוש בכימיקלים קיימים ועתידיים. כמו כן יינתן רישוי למפעלים באופן אינטגרטיבי ושקוף ואמור לקום מנגנון רישום פליטות פסולות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
בכל אמנה/הסכם אחר ישראל מוגדרת כמדינה מפותחת לכל דבר
אז מה זה השטויות האלה? כשנוח לנו אז אנחנו מפותחים וכשלא נוח אז מתפתחים?!? אין ספק שישראל לא עומדת כרגע במחויבות, אבל זה בגלל שבעשר שנים האחרונות היא לא עשתה שום מאמץ להתקדם להפחתה, אז מה אנחנו מתפלאים? ישראל הוכיחה שהיא לא תעשה שום דבר באופן וולנטרי (במיוחד עם בעלי ההון יכולים לעשות מזה כסף) וחייבים לחייב אותה בהפחתה.
קרן שחר , ירושלים  |  29.10.09