אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי לכלכליסט: 13% ממניות דש איפקס עוברות לקרן הפנסיה ה.ע.ל צילום: מאיר סקעת

בלעדי לכלכליסט: 13% ממניות דש איפקס עוברות לקרן הפנסיה ה.ע.ל

הסתדרות העובדים העבירה את המניות כפיצוי לעמיתים על ניהול כושל לכאורה. המהלך סולל את הדרך למכירת הקרן

28.10.2009, 10:10 | מיקי פלד ורחלי בינדמן

נחתם ההסכם להעברת מניות דש איפקסמהסתדרות העובדים הלאומית (הע"ל) לקרן הפנסיה ה.ע.ל,

הנמצאת תחת מנהל מורשה של משרד האוצר - כך נודע ל"כלכליסט". הע"ל תעביר לקרן 13.41% ממניות דש איפקס שברשותה, בשווי 118 מיליון שקל. אלו יצטרפו ל־9.64% המניות שהקרן מחזיקה, ויקנו לה אחיזה של כ־23% בחברה. הסתדרות העובדים הלאומית תעביר את המניות כפיצוי על ההפסדים הגבוהים שנגרמו לקרן בשל ניהול כושל לכאורה, עד לפני כשנתיים - הפסדים המוערכים ב־115 מיליון שקל.

המשמעות היא כי הוסר המכשול האחרון בפני הוצאת הקרן למכרז לגופים המוסדיים. עד כה עיכב האוצר את המכרז, עד להשגת פיצוי ל־38 אלף עמיתי הקרן.

יואב שמחי, יו"ר הע"ל: "ההסכם הינו הסרת גיבנת מתקופת אברהם הירשזון ומיקי צולר מעל גבה של ההסתדרות הלאומית ומאפשר פתיחת דף חדש להצעדתה של הע"ל למקומה הראוי במערכת יחסי העבודה במשק".

הקרן, המחזיקה בנכסים ב־5 מיליארד שקל, מנוהלת מטעם האוצר על ידי יעל אנדורן, וזו לפרסם בתוך חודש את המכרז, שבו צפויים להתעניין חברות הביטוח וגופים נוספים.

רכישה של קרן פנסיה ותיקה לא מאפשרת לגוף המוסדי הרוכש אותה לצרף אליה עמיתים חדשים, שכן הקרנות הוותיקות נסגרו לצירוף עמיתים חדשים ב־1995, עם הקמת קרנות הפנסיה החדשות. משכך, התמריץ המרכזי של הגוף הרוכש אינו בצירוף עמיתים חדשים, אלא בקבלת פלטפורמה ובסיס נתונים לשווק מוצרים פנסיוניים חדשים: כך, למשל, גוף מוסדי כמו מגדל(המחזיק בקרן הפנסיה מקפת החדשה), או מנורה מבטחים(המחזיקה בקרן הפנסיה מבטחים החדשה), עשוי לרצות לרכוש קרן פנסיה ותיקה, כיוון שכך הוא מקבל גישה למאגר מעסיקים שעובדיהם מבוטחים בקרן.

מהלך כזה מאפשר לגוף המוסדי להציע לעובדיהם החדשים של אותם מעסיקים הצטרפות לקרנות הפנסיה החדשות שבשליטתם, או למוצרים פנסיוניים אחרים שהם מנהלים. נוסף על כך, העובדים שהם עמיתים בקרן הוותיקה עשויים לקבל העלאות שכר - ולפיכך גובה ההפרשות יעלה בהתאם, ואיתו גם דמי הניהול.

מי שעשוי להתעניין במניות דש איפקס הוא איש העסקים אלי ברקת, שלאחרונה רכש את השליטה בבית ההשקעות באמצעות קרן BRM. ברקת כבר הביע נכונות לרכוש גם את המניות שמוחזקות היום בידי הע"ל, וגם את המניות המוחזקות בידי קרן הפנסיה

ה.ע.ל. בימים האחרונים הועלו האשמות נגד יו"ר הע"ל, יואב שמחי, כאילו שמחי מסרב למכור לברקת את המניות ללא קבלת פרמיה על מחיר השוק שלהן. שמחי הכחיש את הדברים, אך מטה המאבק של עמיתי קרן ה.ע.ל, שהוקם על ידי מספר עובדי קופת החולים לאומית (השייכת להע"ל), פרסם מודעות שבהן הפציר בשמחי לאשר את המכירה, גם ללא תמורה כספית להע"ל.

הסכם העברת המניות מכיל סעיף המבטיח להע"ל שיפוי מהמדינה, במקרה של תביעות עתידיות נגדה על ידי עמיתים בקרן. לפני כחודש הגישה קרן הפנסיה תביעה כנגד 19 מנהלים ודירקטורים לשעבר, בהם שר האוצר לשעבר אברהם הירשזון, בגין רשלנות שגרמה להפסדים של הקרן. דרישה נוספת של שמחי, שלפיה יוגבלו דמי הניהול שניתן לגבות מהעמיתים בקרן לאחר הפרטתה, תידון לקראת פרסום המכרז.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות