אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פותח חשבון: נקודת ציון צילום: שחף קיהן

פותח חשבון: נקודת ציון

הדרך לעקוף את בנק לאומי עוד ארוכה, אבל התנהלותו של מנכ"ל בנק הפועלים ב־80 ימיו הראשונים בתפקיד היא הצהרת כוונות ברורה

29.10.2009, 07:32 | תומר זלצר

ביום רביעי מלאו 80 יום למינויו (השני) של ציון קינן למנכ"ל בנק הפועלים. קינן חיכה לרגע הזה לא מעט זמן, אחרי שהפיקוח על הבנקים בבנק ישראל הקפיא את מינויו הראשון לתפקיד בסוף מרץ. הסיבה להקפאה  טענות על ליקויים בעבודת הדירקטוריון בפרשה שהסתיימה בהתפטרותו של דני דנקנר מתפקיד יו"ר הבנק. קינן המתין בצד, בתפקידיו כממלא מקום המנכ"ל וראש החטיבה העסקית, ונראה שהקדיש את זמנו לגיבוש תוכנית עבודה מסודרת ואינטנסיבית.

מאז מונה לתפקיד הספיק קינן לבצע שינויים מרכזיים בשדרה הניהולית של הבנק, לחתום על הסכם שכר חדש עם ועד העובדים, להסתער על המימון הבנקאי בעסקת הרכישה של בזק על ידי שאול אלוביץ' ולהכניס רוח תזזית בקרב עובדי הבנק. אלו מספרים על מנכ"ל "בולדוזר", שעובד משש בבוקר ועד חצות ודורש מהעובדים שלו להציג תוצאות, בין השאר בגיוס לקוחות חדשים לחטיבה העסקית. עם כניסתו לתפקיד הציג קינן "אני מאמין" שאפתני: לחזור להוביל את המערכת הבנקאית בישראל במונחי שווי שוק, רווח ותשואה להון. "האתגר המרכזי הוא ביסוס המובילות של הבנק במערכת הבנקאית לאורך זמן", כתב קינן באיגרת ששלח לעובדי הבנק זמן קצר לאחר מינויו.

מנכ"ל חדש - הנהלה חדשה

מאז מונה קינן למנכ"ל, כמעט כל הבכירים בתפקידי המפתח בהנהלת הבנק התחלפו. המהלך המרכזי, שגרר רעידות משנה באיוש צמרת הבנק, היה הבאתו של שמעון גל מבנק מזרחי טפחותלתפקיד ראש החטיבה העסקית. המהלך כלל "טרייד" שבמסגרתו עבר דורון קלאוזנר, ראש חטיבת משאבי אנוש בבנק הפועלים, לבנק מזרחי טפחות - שם יחליף את גל כראש החטיבה העסקית. יעקב אורבך, מספר 2 בחטיבה העסקית של הפועלים, ראה את עצמו מועמד לתפקיד ראש החטיבה, ועזב את הבנק כשהגיע גל. במקומו של אורבך מונה אילן אמיר.

פורש נוסף הוא ראש החטיבה הקמעונאית אורי פז, שנחשב מקורב למנכ"ל הבנק הקודם צבי זיו. קינן מינה במקומו את לילך אשר־טופילסקי, מהכוחות העולים בבנק הפועלים. תפקידה הקודם של אשר־טופילסקי, ראש חטיבת האסטרטגיה, אויש בידי מקורבו של קינן, אריק פינטו. השבוע התבשרנו על פרישה נוספת בסדרה - ראש החטיבה הבינלאומית אלברטו גרפונקל הודיע על החלטתו לסיים את עבודתו בבנק אחרי 32 שנה.

במקביל לעיצוב פני ההנהלה החדשה הצליח קינן גם לחתום במהירות על הסכם עבודה חדש עם ועד העובדים. אמנם ועד העובדים של בנק הפועלים, בראשות שרלי אמזלג, הוא הרבה יותר נוח מוועדי עובדים של בנקים אחרים, אך עדיין מדובר בהישג לא מבוטל. קינן הצליח להביא את הוועד לוויתורים שיגדילו את הרווח הנקי של הבנק ברבעון השלישי בכ־130 מיליון שקל.

אלוביץ' כמשל

המהלך האחרון של קינן, שבו פעל במהירות רבה מאחורי הקלעים, היה המימון הבנקאי של עסקת רכישת בזק על ידי שאול אלוביץ'. למהלך חשיבות רבה במסגרת התחרות מול בנק לאומי, שלקח את המימון הבנקאי בעסקת רכישת פרטנר ואף נכנס כשותף עם אחזקות של 5% מחברת הסלולר. קינן לא יכול היה להרשות לעצמו להפסיד גם את העסקה הזאת למנכ"לית בנק לאומי גליה מאור.

בנק לאומי הוא כיום הבנק המוביל את המערכת הבנקאית בישראל במונחי שווי שוק, רווח ותשואה להון. לאחר שגייס כ־2.34 מיליארד שקל ברבעון השלישי, גם מצב הלימות ההון של בנק לאומי טוב יותר מזה של בנק הפועלים - הן בהון ראשוני מקורי והן בהלימות הון כוללת. אם קינן באמת מכוון למטרה שהציב לעובדיו עם כניסתו לתפקיד - "לחזור להיות מספר 1" - הרי צפויה לו לא מעט עבודה. אבל אם יש מסקנה אחת מ־80 הימים הראשונים שלו בתפקיד המנכ"ל, הרי היא שקינן לא ממש חושש מעבודה קשה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

14.
עבדתי גם בפועלים וגם בלאומי
הועד החזק של לאומי רק מחזק את הבנק. בפועלים הגישה היא כמה שיותר חברות קבלן וכפה שפחות פקידים, אפילו הסניפים מתוכננים כך שיהיה קל לבטל פקיד ולשים במקומו מכונה אוטומטית וזה בה על חשבון השרות. לעומת זאת בפועלים הועד לא נותן לגישה הזאת לשלוט והתהליכים קוראים במקביל גם שרות דיגיטלי שמגובה בכוח אדם שיודע לתת שרות והינה וזה מה שהביא את פועלים למקום ראשון לפחות מבחינת השרות.
זיו  |  30.10.09
13.
אין מה להשוות ביו לאומי לפועלים
כנגד כל הסיכויים פועלים לאחר שהופרט נסוג למקום ה-2 בפער גדול לאחר לאומי. המהלך של אריסון שיגבתה פיטורי 900 עובדים הביא לאדישות מוחלטת בקרב עובדי הבנק הותיקים, הועד כבר לא פונקציה.נכנסתם פעם לסניף של פועלים, את המילה שירות ניתן למצא שם רק במילון.
לקוח  |  30.10.09
לכל התגובות