אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל אשטרום נכסים: "חמדתי את מניות מבטח שמיר - החברה מתאימה לפעילות שלנו"

מנכ"ל אשטרום נכסים: "חמדתי את מניות מבטח שמיר - החברה מתאימה לפעילות שלנו"

חודש לאחר שקבוצת אשטרום מכרה 12% ממבטח שמיר למאיר שמיר ב־100 מיליון שקל, מעוניינת אשטרום נכסים לממש אופציה לרכישת אותן מניות ב־103.7 מיליון שקל. בינתיים: שווי המניות זינק ל־134 מיליון שקל

29.10.2009, 17:22 | סיון איזסקו

העסקה שעליה הודיעה אשטרום נכסים לפני כחודש ימים, לרכישת אחזקות החברה־האם במבטח שמיר, מסתמנת כעסקת השנה של אשטרום נכסים - זאת בעקבות זינוק של יותר מ־30% במניות מבטח שמיר מאז סוכמו פרטי העסקה.

לדברי מוטי סלע, מנכ"ל אשטרום נכסים, העסקה נולדה כאשר "קבוצת אשטרום היתה זקוקה בסוף חודש ספטמבר לסכום של כ־100 מיליון שקל לצורך ביצוע עסקה מצוינת בתחום התשתיות בחו"ל". סלע מבהיר, כי "לקבוצת אשטרום אין כל בעיית נזילות", וכי הקבוצה הזדקקה לכספים לצורך ניצול הזדמנות עסקית ולא לצורך פירעון התחייבויות.

"קבוצת אשטרום לא מכרה לנו ישירות את אחזקותיה במבטח שמיר. היא נזקקה לכסף באופן מיידי, כאשר אישור העסקה בכל המוסדות של אשטרום נכסים היה אורך כ־90 יום. לכן נמצא הפתרון של מכירת המניות למאיר שמיר, עם אופציה שנרכוש ממנו את המניות בהמשך".

קבוצת אשטרום מכרה את המניות למבטח שמיר בתמורה ל־82 שקל למניה, ובסך הכל בתמורה ל־100 מיליון שקל. כמו כן סוכם כי אם ועדת הביקורת, הדירקטוריון והאסיפה הכללית של אשטרום נכסים יאשרו זאת - תרכוש אשטרום נכסים עד סוף 2009 את המניות מידי מאיר שמיר במחיר של 85 שקל למניה ובתמורה כוללת של 103.7 מיליון שקל.

אלא שבינתיים, בחודש שחלף זינקו מניות מבטח שמיר למחיר של 109.9 שקל למניה, כך שהעסקה, שבמקור התגבשה במטרה לסייע לחברה־האם, קבוצת אשטרום, מסתמנת כעת כעסקה רווחית במיוחד עבור אשטרום נכסים, אם כי צריך לזכור ששווי השוק של מבטח שמיר עוד עשוי להשתנות עד לסגירת העסקה.

מוטי סלע, מנכ"ל אשטרום נכסים, אמר אתמול ל"כלכליסט": "זו עסקה מצוינת. אני חמדתי את מניות מבטח שמיר כי החברה הזו מתאימה לנו סינרגטית. למבטח יש את תנובה, שברשותה נדל"ן בשווי מהותי, ויש לה נדל"ן בהודו. כמו כן יש לנו עמם נכסים משותפים בישראל".

עוד אומר סלע: "מבדיקות שלנו עולה שהאפסייד במבטח שמיר יהיה עצום, בעיקר בגלל האחזקות (20%) בתנובה. להערכתי, יהיה בתנובה אפסייד דרמטי - כמו שהיה לקרן אייפקס בבזק. בתנובה יש הרבה שמנת, תרתי משמע. החברה מנוהלת על ידי אייפקס שיודעת למקסם רווחים. להערכתי, בעוד שנה־שנתיים הם יממשו את תנובה ברווח גדול".

גם אם במקור מטרת העסקה היתה העברת מזומנים מהחברה־הבת הבורסאית לחברה־האם הפרטית, הרי שכעת נראה כי כל הצדדים יוצאים נשכרים מהעסקה. קבוצת אשטרום קיבלה את המזומן שלו הזדקקה ותיהנה מעליית ערך המניות שיוחזקו מעתה בחברה־הבת אשטרום נכסים. אשטרום נכסים רוכשת מניות ששוויין בשוק 134 מיליון שקל בתמורה ל־103.7 מיליון שקל, ומאיר שמיר יגזור קופון של קרוב ל־4 מיליון שקל בתוך חודשים ספורים.

ועדת הביקורת ודירקטוריון אשטרום נכסים נימקה את אישור רכישת המניות בנימוקים הבאים: "רכישת מניות מבטח שמיר מהווה פיזור השקעותיה של החברה והזדמנות להרחבת בסיס עסקיה", ו"התמורה בעסקה סבירה, וזאת בין היתר בשים לב לפוטנציאל הגלום בעסקי מבטח שמיר בכלל, ובאחזקותיה של מבטח שמיר בקבוצת תנובה".

בעלי המניות מקרב הציבור של אשטרום נכסים יתכנסו ב־2 בדצמבר כדי להצביע על העסקה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות