אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה מחפשת פייזר בפרוטליקס?

מה מחפשת פייזר בפרוטליקס?

חברת הענק האמריקאית מתעניינת במוצר של פרוטליקס לטיפול במחלת הגושה. גם טבע בתמונה. עולם התרופות כמרקחה

02.11.2009, 11:16 | עומר ענבר

גורם בכיר בתעשיית התרופות העריך אתמול בשיחה עם "כלכליסט" כי המגעים שמנהלת חברת פיתוח התרופות פרוטליקס, נסבים על הסכם הפצה של תרופת ה־UPLYSO לטיפול במחלת הגושה ולא על רכישה של החברה, כפי שגרסו הערכות מוקדמות.

בסוף השבוע האחרון נודע כי נציגים של חברת התרופות הגדולה בעולם, פייזר (שווי שוק של 115 מיליארד דולר), הגיעו למשרדי פרוטליקס בכרמיאל. לפי שעה, לא ברור מי מהצדדים מושך לכיוון של הסכם על המוצר בלבד ולא על רכישה של הפלטפורמה של פרוטליקס, ה־ProCellEx, שמשמעותו היא, הלכה למעשה, רכישה של החברה.

לפי שעה, נראה כי מדובר בהסכם לשיווק התרופה למחלת הגושה (הצטברות חומר שומני בגוף כתוצאה ממחסור באנזים) בתמורה לתשלום ראשוני מסוים ואחוזים ממכירות התרופה. מצד אחד, עבור פייזר ייתכן שהמחיר לרכישת פרוטליקס, שתדרוש פרמיה על שווי השוק הנוכחי (725 מיליון דולר), עשוי להיראות גבוה בעיקר מאחר שהחברה טרם רשמה מכירות, והיכולות הטכנולוגיות שלה טרם קיבלו ביטוי בדמות אישור לפיתוח תרופות נוספות, מעבר לתרופה למחלת הגושה. מצד שני, הפלטפורמה של פרוטליקס עשויה להתגלות כרווחית ביותר לאור הפוטנציאל הגדול שטמון בשוק הביוגנרי, שעשוי להגיע, לפי הערכות, ל־80 מיליארד דולר ב־2015.

טכנולוגיית הייצור של פרוטליקס מבוססת על הנדסה גנטית של תאים מהצומח, והיא מאפשרת ייצור של תרופות ביולוגיות בעלויות פיתוח נמוכות משמעותית מהפלטפורמה המוכרת עתה בשוק, שעיקרה ייצור על בסיס תאים מן החי, אשר מלבד מחירה הגבוה, היא חשופה לזיהומים רבים . ביוני השנה, לדוגמה, הופסק שיווק התרופה של המתחרה הפוטנציאלית הגדולה ביותר של פרוטליקס, ג'נזיים האמריקאית, לאחר שבאחד ממפעלי הייצור שלה התגלו זיהומים בתהליך הייצור.

האסטרטגיה של מסחור תרופות בודדות עשוי להיות המודל שפרוטליקס, בראשות המנכ"ל ד"ר דוד אביעזר, עשויה להעדיף ולראות כממקסם את פוטנציאל החברה.

לפי דיווחים שונים, גם חברת הגנריקה טבע מביעה התעניינות בנעשה בפרוטליקס, ובדומה לפייזר, לא ברור אם טבע תתעניין ברכישת הטכנולוגיה בשלמותה או שמא תחפוץ ברכישת הזכויות עבור מוצרים ספציפיים, לרבות ה־UPLYSO. טבע כבר החלה לעשות את דרכה אל עבר השוק הביוגנרי המתגבש, כאשר הודיעה בתחילת השנה על הסכם לשיתוף פעולה ביוגנרי עם ספקית התרופות הביולוגית לונזה. מהלך זה נועד לקדם את טבע כחברה מובילה בתחום הביוגנרי, וצפוי להיות ממנועי הצמיחה עיקריים של טבע בשנים הקרובות.

להערכת גורם אחר בשוק, הסכם הפצה של התרופה למחלת הגושה צפוי לכלול תשלום ראשוני של 150–50 מיליון דולר, מאחר שפרוטליקס סיימה את הניסויים הקליניים הנדרשים עבור התרופה, וצפויה להגיש את תיק התרופה ל־FDA (רשות המזון והתרופות האמריקאית) עד לסוף השנה. פייזר נמצאת בעיצומו של תהליך עיבוי סל המוצרים שלה על רקע פקיעות הפטנטים של תרופות מקור ובעיקר של הליפיטור, לטיפול בכולסטרול.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות