אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הירוקים משכו את הערעור וקיר האבנים באפולוניה ימשיך להיבנות צילום: צביקה טישלר

הירוקים משכו את הערעור וקיר האבנים באפולוניה ימשיך להיבנות

מדובר בתוכנית של עיריית הרצליה לבניית קיר אבנים בחוף אפולוניה במטרה להגן על המצוק. הירוקים, שניהלו מאבק ארוך נגד התוכנית, טוענים כי נחיצות הקיר מוטלת בספק. רכז תחום ים וחופים במפלגת הירוקים: "לא יתכן שפאניקה מזויפת תהיה עילה להרס אתרי טבע"

04.11.2009, 13:01 | אורי חודי

בית המשפט העליון החליט למחוק את הערעור של מפלגת הירוקים נגד הקמת סוללת הסלעים בחוף אפולוניה, משמכו הירוקים את עתירתם.

במהלך דיון שהתקיים בנושא בבית המשפט העליון ביום שני, מתח בית המשפט ביקורת על עיריית הרצליה וקבע כי מלכתחילה היה צריך להכין תוכנית מפורטת חדשה, הכוללת תסקיר השפעה על הסביבה, ולא להסתמך על תוכנית משנת 1961. עם זאת לא ראו מקום להתערבות בית המשפט, ובשל הלך הרוח בדיון החליטו הירוקים למשוך את הערעור.

במקביל החליט בית המשפט העליון לבטל את חיוב ההוצאות בסך 20 אלף שקל שגזר בית המשפט המחוזי על הירוקים.

העבודות על בניית הקיר בחופה הצפוני של הרצלייה נמצאות בימים אלה בעיצומן, וסיומן צפוי בסוף השנה. בית המשפט ציין בהחלטתו כי: "קיר התמך הינו בבחינת פתרון זמני אשר יש להניח כי ישתלב בהמשך הזמן בתוכנית הכוללת, לכשזו תתקבל".

דרור עזרא, רכז תחום ים וחופים במפלגת הירוקים, אמר בעקבות החלטת בית המשפט כי: "זה יום עצוב לאנשים שאוהבים את חופי ישראל, אחד החופים היפים ומיוחדים ביותר בישראל ימחק ויישאר רק בתמונות ובזיכרונות. אנחנו עומדים על כך כי פסק-הדין בבית המשפט המחוזי היה שגוי ורשלני וההיתר שניתן לפרויקט הוא בלתי חוקי, אילו היו מכינים תוכנית כנדרש ותסקיר השפעה על הסביבה שיבדוק את כל החלופות, היה אפשר להגיע לפתרון שישפר את הגנה על מצוק אפולוניה וגם יישמר את החוף. הרס חוף אפולוניה הוא פשע סביבתי שירשם לדיראון עולם לחובת כל אלו שנתנו לכך יד, לא יתכן שפאניקה מזויפת תהיה עילה להרס אתרי טבע."

עו"ד אריאל יונגר, שייצג את הירוקים במאבק המשפטי, אמר היום: "אומנם עקב חשש ממשי שנטען שקיים במצוק, בית המשפט לא שש ליטול על עצמו את האחריות במקרה של אסון, אך באותה נשימה ניתן גם להתנחם בביקורת הקשה ובאמירה החד משמעית שנאמרה על יד בית המשפט העליון, לפיה לא ניתן להוציא היתרי בניה בתחום החוף ללא תוכנית מפורטת".

עיריית הרצליה מקימה סוללת סלעים על החוף בצמוד למצוק אפולוניה. מדובר בסוללה באורך של כ-300 מטרים, ברוחב 13 מטרים ובגובה של ארבעה מטרים. הקיר המדובר מורכב מסלעים במשקל שלוש טונות. הקיר נבנה כדי להגן על המצוק ולמנוע מפולות.

הירוקים טענו כי נחיצות הקיר מוטלת בספק ואף נעזרו בשורה של מומחים שהתנגדו לבניית הקיר. בסוף שנת 2007 אישרה הועדה המקומית הרצליה את בניית הקיר לפי תוכנית משנת 1961. בתחילת 2008 הגישה מפלגת הירוקים ערר על מתן ההיתר לוועדת הערר המחוזית, בטענה שהיתה על העירייה חובה לנקוט בהליך תכנוני מלא, קרי הכנת תוכנית, תסקיר השפעה על הסביבה, בדיקה מקיפה של החלופות ושמיעת התנגדויות הציבור, זאת בשל העובדה שחוף אפולוניה מוגדר בתוכנית מתאר ארצית לחופים כשמורת חוף. ערר זה נדחה לפני כשנה וכתוצאה פנו הירוקים לבית המשפט.

מעיריית הרצלייה נמסר כי: "אנו שמחים כי הערעור בבית המשפט העליון נדחה באופן שמאפשר את סיום העבודות הדחופות להגנה על בוהן המצוק, אתר אפולוניה וחיי אדם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות