אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל כלל ביטוח מצטרף לדורשים מבעלי השליטה להזרים כספים לחברות צילום: אוראל כהן

מנכ"ל כלל ביטוח מצטרף לדורשים מבעלי השליטה להזרים כספים לחברות

שי טלמון: "כל הסדר חוב במשק חייב לכלול פיצוי הוגן. אם בעל החברה רוצה לשמור על נכסיו, עליו להזרים כסף משלו לתמוך בהסדר"

04.11.2009, 14:01 | גיל קליאן

"כל הסדר חוב במשק חייב לכלול פיצוי הוגן לעמיתים. אם בעל החברה רוצה לשמור על נכסיו, עליו להזרים כסף משלו לתמוך בהסדר. במקרים שבהם בעלי החברות אינם רוצים להזרים עוד כסף, צריך לקחת מהם את החברות, כפי שקרה במקרה של דפי זהב". כך אומר שי טלמון, מנכ"ל כלל ביטוח.

לדבריו, במקרים שבהם מתבקשת רק דחייה בחוב, הפיצוי צריך להיות תוספת ריבית ובטחונות, ובמקרה שבו נדרש ויתור על חלק מהחוב, נדרש פיצוי הוני בדרך של חלוקת מניות וזאת כאמור לצד הזרמת כסף מצד בעל הבית. טלמון אמר את הדברים בהרצאה שנשא בכנס החשב הכללי באוצר, שהתקיים היום (ד') בירושלים.

טלמון הסביר, כי המשבר הפיננסי בשנה שעברה תפס את כל השחקנים בשוק לא מוכנים. גם לגופים המוסדיים וגם לרגולטורים לא הייתה תשתית לפעולה בשוק יורד. רק במהלך שנת 2009 הוציאו הרגולטורים השונים הנחיות חדשות המאפשרות דרכי טיפול טובים יותר. כך למשל, הוציא המפקח על הביטוח את חוזר החובות הבעייתים, רשות ניירות ערך אפשרה להקים את מוסד הנציגות ורשות ההגבלים העסקיים פרסמה גילוי דעת, על מתן אפשרות למוסדיים לדבר אחד עם השני.

טלמון הסביר, כי בסך הכל היקף החובות בהסדרים, מהווה כ-7% מסה"כ החוב העסקי למוסדיים. לדבריו, נכון לתקופה זו ובהשוואה לגופים מקבילים בעולם ולחובות המערכת הבנקאית (שם ברוב הבנקים שיעור של למעלה מ-10%) מדובר בהיקף סביר של חובות בעייתיים. 

לעניין המעורבות הממשלתית לא רואה טלמון מקום להתערבות ישירה לא בתקציב ולא התערבויות בשוק האג"ח הקונצרני.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות