אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי לכלכליסט: משרד הפנים מציב מגבלות בדרך לרפורמה הסולארית

בלעדי לכלכליסט: משרד הפנים מציב מגבלות בדרך לרפורמה הסולארית

מינהל התכנון במשרד הפנים ממליץ לקבוע ייעוד קרקע חדש למקימי פאנלים סולאריים. גורמים בענף: המינהל יעכב את הרפורמה בשנים רבות

05.11.2009, 11:24 | רויטל חובל

בזמן שראש הממשלה עוסק בהצהרות על חשיבות האנרגיה המתחדשת למשק, מינהל התכנון של משרד הפנים מקדם מדיניות שצפויה, לפי גורמים בענף, לעכב את התפתחות התחום בכמה שנים. ל"כלכליסט" נודע שבמסגרת מדיניות שמגבש המינהל, הוא ימליץ לחייב שינוי ייעוד בקרקע שעליה יוקמו מתקנים לייצור חשמל מאנרגיית השמש בהיקף נרחב, ולקבוע ייעוד קרקע חדש למטרה זו.

משמעות היוזמה, אם תאושר, היא שאדם או חברה שיבקשו להתקין מתקן סולארי בהיקף של 51 קילו־ואט ויותר, ייאלץ לעבור תהליך ממושך ויקר של אישור תוכנית מתאר לשינוי ייעוד הקרקע או הגג שעליו יותקן המתקן. רק לאחר שינוי ייעוד הקרקע יוכל לבקש היתר בנייה. שני התהליכים עתידים להימשך יותר משנה וחצי.

כפי שפורסם ב"כלכליסט", דו"ח שליין שהתפרסם לפני חודש קובע צורך בשינוי תוכנית המתאר - דבר שיעכב את הקמת תחנות הכוח הסולאריות בארבע שנים. שר הפנים אלי ישי הוריד השבוע את הדיון בדו"ח מסדר יומה של המועצה הארצית לתכנון ולבנייה. זאת, לאחר שבחודש שעבר כבר הורה השר על הורדת התוכנית מסדר היום. התערבותו מצביעה על קיומו של ויכוח עקרוני במשרד הפנים בקשר למתווה קידום האנרגיה המתחדשת - חרף היעד שהציבה הממשלה, שלפיו עד שנת 2020 יגיע שיעור האנרגיה המתחדשת ל־10% מכלל ייצור החשמל בישראל.

 

גורמים בענף מתבטאים בחריפות נגד המדיניות של המינהל, שעלולה לחסל את הענף הסובל מחבלי לידה ביורוקרטיים.

ממשרד הפנים נמסר: "הדיון נדחה לבקשת משרד החקלאות, שהביע הסתייגויות בנושא. מנכ"ל משרד הפנים רוצה לקבל את כל העמדות בטרם הדיון". ממשרד החקלאות נמסר: "המשרד לא הגיש בקשה לדחיית הדיון. אנו מעוניינים בקיומו של הדיון בהקדם האפשרי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
תתפכחו: אנרגיה סולארית - יחסי ציבור ורווח לעסקנים
אתם פשוט לא מבינים על מה אתם מדברים. בעוליות מטורפות הולכים להקים תחנות שלכל אחת מהן חייבים לבנות גיבוי של תחנה רגילה העולה עוד כמיליארד שקלים. התכנית היא הרסנית, וכלכלני אנרגיה מבינים את זה. אבל מספר אניטרסנטים שעברו לאחרונה מן הסקטור הממשלתי לסקטור הפרטי אחרי שהצליחו להעביר מכסות בלתי הגיוניות של אנרגיה סולארית, מרוויחים עתה מיליוני שקלים על מכירת הלוקש שנשמע מצוין, אך בפועל בקושי עובד רבע משעות השנה ועולה כמו שתי תחנות רגיליות. תתפקחו! את הכסף יש להפנות לתמיכה במחקר ופיתוח, במהנדסים וחוקרים ולא בקנייה סיטונאית של קולטים המיוצרים בחו"ל.
קצת הבנה לא תזיק  |  09.11.09
7.
אתם לא קולטים ?!!! אם לא תפרקו את המועצה הארצית זה לא ייגמר
כל המועצה הארצית צריכה ללכת הבייתה. מוסדות התכנון המורכבים מ- 7 וועדות מחוזיות ומועצה ארצית אחת פשוט שמות מקלות בדרך ליישום רפורמות עליהן החליטה ממשלת ישראל. סירוס החוק ואובן סמכות המחוקק הינן סכנה להמשך קיום הדמוקרטיה ופה ממשלת ישראל חייבת ללכת לצעד דרסטי וקיצוני ולטפל בוועדות התכנון.
אחד  |  08.11.09
לכל התגובות