אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"פיטר קלוז וקבוצת XL הם בוגדים סדרתיים" צילום: ערן יופי כהן

"פיטר קלוז וקבוצת XL הם בוגדים סדרתיים"

בני פאוזי הגישה לבית המשפט בקשה המציגה תכתובות של קלוז, שמהן עולה לכאורה כי XL יזמה משבר עם פאוזי כדי שתוכל לעבור לסידס. סידס ו־XL הגיעו להסדר שיאפשר מעבר של XL לטמפו

08.11.2009, 09:00 | גלי ברגר

פיטר קלוז, בעליה של יצרנית משקה האנרגיה XL, חותר בעקביות מאחורי גבם של שותפיו העסקיים - כך טוענת חברת בני פאוזי שמשום, ששיווקה בעבר את XL (ומשווקת כיום את המתחרה BLU), בבקשה שהגישה לבית המשפט המחוזי מרכז.

בני פאוזי הפיצה את XL עד 2008, שבה עברה הפצת XL לידי משה סידס ובניו. המהלך עורר מחלוקת בין XL לבין בני פאוזי, והחברות פנו לבוררות שנמשכת עד היום. כבר בתחילת הבוררות סוכם כי אם תהיה בני פאוזי זכאית להחזר כספי מ־XL אך זו לא תוכל להחזיר את הכסף, תוכל בני פאוזי לדרוש את הכסף מסידס.

ב־2009 שבה XL והחליפה משווק - מסידס לטמפו. כעת מבקשת בני פאוזי להחיל את הסדר הבוררות המבטיח לה את כספה גם על טמפו. הבקשה הוגשה על ידי עורכי הדין גיא גיסין, יואל פרייליך ושגיא מתן ממשרד גיסין.

העילה לבקשה היא גילויים חדשים בנוגע להתנהלות XL: סידס שיתפה פעולה עם בני פאוזי, והעבירה לה תכתובות דוא"ל בין סידס ל־XL, שבהן קלוז מציין במפורש לכאורה שבכוונתו ליזום משבר עם בני פאוזי, כדי ש־XL תוכל לפעול עם סידס עוד לפני סיום תקופת ההסכם עם בני פאוזי.

בבקשה נטען כי בזמן ש־XL היתה קשורה בהסכם בלעדי עם פאוזי, היא ניהלה לכאורה משא ומתן עם גורמים אחרים: לפי הבקשה, קלוז שאף לבצע יבוא מקביל לפחות בשלוש הזדמנויות שונות. עוד נטען כי מדובר בדפוס, וכי מיד לאחר שהתקשר עם סידס בהסכם בלעדיות, החל קלוז לספק במקביל סחורה למפיץ אחר. "קלוז וקבוצת XL הם בוגדים סדרתיים", טוענת בני פאוזי בבקשה, "שבכל עת אינם מפסיקים לחתור מאחורי גבם של שותפיהם העסקיים הנוכחיים, פועלים להונות אותם (...) או לחפש את השותף הבא, לאחר שיזרקו את הנוכחי".

במהלך הבוררות התגלה כי עוד ב־2007 ניהל קלוז מו"מ חשאי עם חברת בילאל מרמאללה לצורך הפעלתה כמשווק מקביל של XL ברשות הפלסטינית. לפי הנטען, סיכם קלוז עם בילאל על כמויות, מחירים ונהלים, והעביר לה מידע ונתונים מסחריים סודיים ובזאת הפר הסכם בלעדיות עם בני פאוזי.

בני פאוזי טוענת בבקשה כי קלוז נוהג להחליף את זהות החברה שבאמצעותה מתבצעת ההתקשרות. לטענת החברה, הדבר מעלה חשד להברחת נכסים או להכנת תשתית לעשות כן.

בתוך כך, בסוף השבוע הושגה פשרה זמנית בין XL לבין סידס: בית המשפט המחוזי מרכז אישר את הסיכום בין החברות, שלפיו XL תרכוש מסידס את כל מלאי המשקאות שנותרו בידיה במחיר הרכישה, 31 סנט, בתוספת הוצאות נלוות. עם העברת התשלום תורשה XL להעביר את ההפצה לטמפו מיד (במקום להמתין עד סוף השנה). XL וסידס ימשיכו להליך בוררות בלא קשר לסיכום הנוכחי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות