אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי: אייל גבאי יפשר במחלוקת חוות הגז בבאר שבע צילום: צביקה טישלר

בלעדי: אייל גבאי יפשר במחלוקת חוות הגז בבאר שבע

מנכ"ל משרד ראש הממשלה מונה בשבוע שעבר גם כאחרי למציאת פתרון לנושא צינור הגז הצפוני

08.11.2009, 10:33 | ליאור גוטמן ורויטל חובל

מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אייל גבאי, צפוי לסייר מחרתיים (ג') באזור באר שבע במטרה למצוא פתרון לנושא העתקת חוות הגז בפאתי העיר. כך נודע ל"כלכליסט". גבאי אמור לפשר בין דרישת המשרד להגנת הסביבה להעתקת חוות הגז לאזור רמת חובב לבין בקשת החברות למצוא להן פתרון חלופי זול יותר. יצוין שהמחלוקת בין הצדדים כבר התגלגלה לפתחו של בג"צ, עת האחרון הוציא צו מניעה לדרישת ארדן מאוגוסט האחרון לסגור את האתרים באופן מיידי. בשבוע שעבר ערך גבאי שימוע במשרדו בנושא בנוכחות הצדדים. עם נסיעתו של גבאי לדרום הופך מנכ"ל משרד ראש הממשלה למפשר הלאומי בענייני תשתית הגז, זאת לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו מינה אותו כאחראי למציאת פתרון לנושא צינור הגז הצפוני שאמור לעבור בקרקעות יישובים דרוזיים בואכה מפרץ חיפה.

באזור התעשייה באר שבע פועלות מאמצע שנות ה- 70' שתי חוות גז של החברות אמישרגז ופז גז, שם מאוכסנים כ-600 טון של גז פחממני מעובה. בנוסף, המקום מזרים גז ייחודי שמשמש את כל תעשיית האירוסילים בדרום הארץ (חומרים שנדרשים לייצור תרסיסי ניקוי, בישום וכו' – ל"ג).

בתחילת העשור נערך סקר סיכונים על פי דרישת המשרד להגנת הסביבה במסגרתו ונבחנו שלושה אתרים חלופיים: אזור התעשייה עמק שרה, אזור דודאים ואזור התעשייה רמת חובב. במרץ 2003 הוציא המשרד להגנת הסביבה תנאים נוספים ברישיון העסק, לפיהם על חברות אמישרגז ופז גז לסגור את האתרים עד תחילת שנת 2004. הסיבה: המתקן מהווה מקור סיכון למספר עסקים המצויים בסביבתו, לרבות מרכז קניות שנבנה במקום. באוגוסט 2008 טענו במשרד להגנת הסביבה שהיתר הרעלים של המקום לא חודש מזה כשנה, מה שהוביל להוצאת צו סגירה מיידי למקום.

בפנייתן לבית המשפט טענו החברות שפעילות המתקן תואמת את כל הסטנדרטים המחמירים המקובלים בעולם המערבי, מה גם שחברות ומפעלים רבים, העושים שימוש קבוע במתקן, ייאלצו לסגור באחת קווי ייצור שלמים, מה שיביא לפיטורי מאות עובדים ולבזבוז מיליוני שקלים של השקעות בנושא. גורם שמכיר את פרטי המקרה הסביר ל"כלכליסט" כי העתקת חוות הגז לרמת חובב אפשרית באופן טכני אולם מדובר בהוצאה כספית גדולה ובסיכון חיי אדם שיפעלו בנושא.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות