אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת הכלכלה אישרה: ייאסר שיווק מוצרים זוללי אנרגיה צילום: מיכאל קרמר

ועדת הכלכלה אישרה: ייאסר שיווק מוצרים זוללי אנרגיה

כפי שנחשף לראשונה ב"כלכליסט" תקנות צריכת האנרגיה המקסימלית יכללו גם מכונות כביסה, מייבשי כביסה, מדיחי כלים ותנורי אפייה חשמליים

09.11.2009, 13:08 | ליאור גוטמן

ועדת הכלכלה אישרה לפני זמן קצר את התקנות שהגיש משרד התשתיות הלאומית, הקובעות צריכת אנרגיה מקסימלית של מוצרי חשמל ביתיים. המהלך, שנחשף לראשונה ב"כלכליסט", יחיל את תקנות צריכת האנרגיה המקסימלית שקיימות כיום על מזגנים ומקררים גם על מספר מוצרי חשמל נוספים, שנחשבים במהותם "זוללי אנרגיה": מכונות כביסה, מייבשי כביסה, מדיחי כלים ותנורי אפייה חשמליים. התקנות ייכנסו לתוקף החל מחודש מרץ 2010.

על פי משרד התשתיות צריכת החשמל המקסימלית שלהם תיבדק ותיקבע עפ"י תקנים של מכון התקנים הישראלי, מה שיוביל בשלב הבא להטלת איסור ייבוא על מוצרי חשמל שאינם עומדים בתקן זה. עפ"י חישובי משרד התשתיות הלאומיות, במידה ויאושרו התקנות צפויים להיחסך כ- 120 מיליון קוט"ש בשנה בממוצע, ובמצטבר כ-6.5 מיליארד קוט"ש עד סוף שנת 2020. מדובר בהיקף צריכת חשמל שמהווה מעל ל-6% מיעד הממשלה לצמצום הצריכה בחשמל עד תום שנת 2020.

שר התשתיות הלאומיות, ד"ר עוזי לנדאו, אמר כי "תקנות אלו יביאו לצמצום משמעותי של זיהום האוויר בישראל ויסייעו להגדלת הביטחון האנרגטי, בכך שיצמצמו את צריכת החשמל ויאפשרו להגדיל את הרזרבות. בנוסף, משרד התשתיות הלאומיות יחל בתקופה הקרובה בקמפיין תקשורתי המעודד צרכנים לצמצום הצריכה באמצעות המלצות שונות לצרכן. המשרד ימשיך לפעול במרץ לקידום החיסכון בחשמל במקביל להבטחת אספקת חשמל סדירה לאזרחי ישראל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
הוראה מטופשת ומרושעת
קחו לדוגמה מכונות כביסה: ע"פ התקנה החדשה ייאסר, מן הסתם, ייבוא מכונות כביסה זולות שעולות כיום 1,300-1,600 ש"ח בכל המבצעים של הרשתות השונות. יימשך הייבוא של מכונות כביסה שעולות 4,000 ש"ח וכל שנה מתקלקל להן ה"כרטיס האלקטרוני" שאחראי על הפיקוד. מחיר התיקון השנתי מתחיל ב1,200 ש"ח. מי שקצת מבין יודע שכדי לכבס חמישה קילו כביסה צריך מים, אבקת כביסה ומנוע כדי לסובב את העסק הזה. הכרטיס האלקטרוני של הפיקוד הממוחשב, לא מנקה לכלוך ולא חוסך חשמל. הכל גימיק שיווקי מתוחכם של היצרנים ש"גוזרים" קופון שמן על חשבון העשירים ואוכלוסיית הבלתי-מבינים. המסקנה: א. משפחות מסביון ורמת אביב ג' - לא ירגישו שום בדל של שינוי. כל היתר, שנלחמים יום יום ושעה שעה על כל שקל ועל כל אגורה ישנאו יותר ויותר את המדינה ואת "השלטון האטום והאכזרי". ב. ממוצע מחירי המכונות החדשות ינוע מ-2,000 שח לכיוון 3,500 שח. יהיו פחות יצרנים (שהשלטון יאשר) בעבור אותו ביקוש והמחיר "יטוס" כלפי מעלה. מה זה יעשה למדד ? לאינפלציה ? מי יסבול, העשירים או העניים ?
PF480  |  10.11.09
4.
רעיון הזוי מבית מדרשו של השר ההזוי. יש לפחות מאה דרכים לעקוף את "האיסור"
די להכנס לכיס ולנשמה שלנו תנו לחיות בארץ הזאת. הרי איסור כזה יביא בקשות להתר מיוחד למשפחות מרובות ילדים. נחשו מאיזה מפלגה. יבוא של חלקים להרכבה בארץ ומה לא. באמת מספיק עם הברברת חסרת האחריות של השרים. אני מציע כי לכל שר יוקצבו שלושים מילים לחודש, מה שיוכל לומר בכמות זו יפורסם - היתר פשוט לפח.
ישראלי , ישראל  |  10.11.09
2.
מה זה חוצפה הזו? איך הם מעזים לאסור על מכירה של משהו? רוצים ליצור מציאות תיעדוף למכשירים
חסכוניים? בסדר גמור, תעשו את המכשירים הזוללים לא משתלמים באמצעות ייקור מיסים עליהם, אבל איך לעזאזל המדינה מעיזה לאסור על מכירה של משהו?! ומה יקרה למי שימכור? יושלך לכלא? אנשים צריכים להבריח עכשיו מכונות כביסה בתוך התחת כדי שלא יתפסו אותם?
09.11.09
לכל התגובות