אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי לכלכליסט - על המדף: בתי האבות של כלל צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט - על המדף: בתי האבות של כלל

ל"כלכליסט" נודע כי מזה כשנתיים מנסה כלל ביטוח למכור את כלל בריאות שירותי אשפוז שהוקמה כדי להיות קופת חולים חמישית. תג המחיר המבוקש: כ־20 מיליון שקל, אבל הפסדיה של החברה מקשים על איתור קונה

10.11.2009, 07:04 | רחלי בינדמן

חברת כלל ביטוח מקבוצת אי.די.ביבניהולו של שי טלמון שמה את רשת בתי האבות שלה על המדף, כך נודע ל"כלכליסט". מדובר ברשת של שבעה בתי אבות שהוקמה לפני כארבע שנים על ידי רמי איגרא, מנכ"ל החברה המנהלת את הרשת "כלל בריאות שירותי אשפוז" - החברה־הבת של כלל ביטוח - וזאת לצורך מתן מענה לשוק הסיעודי המתפתח.

הפעילות של כלל בריאות שירותי אשפוז היא תפעול וניהול מחלקות סיעודיות בבתי אבות ובבתי חולים. מדיניות פעילותה כפופה למדיניות הרווחה של המדינה ולרישיון ממשרד הבריאות. הכנסות החברה נובעות בין היתר מתקציב משרד הבריאות המאשר לחולים זכאות לשירותי אשפוז ומימון. עיקר פעילותה נעשה באמצעות מתן הלוואות, ערבויות והעמדת הון על ידי החברה־האם.

הקמת רשת בתי האבות נעשתה עוד כשאביגדור קפלן היה מנכ"ל כלל ביטוח. הכוונה של כלל היתה אז לקבל דריסת רגל בשוק הבריאות שאותו זיהתה כמתפתח, בצד חלומו של קפלן להקים קופת חולים חמישית. מאז הספיק קפלן לעזוב לפני כשנתיים את תפקיד המנכ"ל לטובת תפקיד היו"ר והוחלף על ידי טלמון. המשבר הכלכלי העולמי פרץ וחלום הקמת קופת החולים החמישית נגוז.

מאז נכנס טלמון לתפקידו הוא מבקש למכור את הרשת כאשר תג המחיר שהוצב לה בטרם פרוץ המשבר היה כ־20 מיליון שקל. עם זאת בשל הפסדים שחווה הרשת מתקשה טלמון למצוא לה רוכש ובכוונת הנהלת הרשת להעבירה לרווחיות, כדי לנסות ולשפר את סיכויי המכירה. לאיגרא זכות סירוב ראשונה על המכירה, כך שבעת מציאת רוכש פוטנציאלי שמורה לו זכות ראשונים לרכוש את הרשת.

למרות שמועות בדבר מחלוקות בין טלמון לבין איגרא, שהובילו לרצון למכור את החברה, מכחיש איגרא בשיחה עם "כלכליסט" את הדברים: "אין ביני לבין שי ויכוחים. פעילות החברה אינה בליבת העסקים של כלל ומאז שנכנס שי לתפקיד, מדברים על מכירתה. עד כה לא נמצא רוכש במחיר ראוי ולכן מחכים לחזור לרווח תפעולי. זה נכון שיש לי זכות סירוב ראשונה, אך כשנגיע לגשר, נחצה אותו". לקבוצת כלל חברה־בת בשם כלל בריאות הפועלת בתחום הבריאות והסיעוד. על השאלה מדוע אין סינרגיה בפעילות של שתי החברות השיב איגרא: "לחברת ביטוח אמנם יש אינטרס מובנה לתת שירות יעיל, אך היא תמיד תעדיף שאדם יקבל את הטיפול הסיעודי בביתו, ולכן איני מאמין שיש לכלל אינטרס להחזיק עוד ברשת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות