אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שרת סחר החוץ של צרפת בביקור בישראל: "יש לפעול לשיפור המסחר בין צרפת לישראל" צילום: ענת זכאי

שרת סחר החוץ של צרפת בביקור בישראל: "יש לפעול לשיפור המסחר בין צרפת לישראל"

אן מארי אידראק הביעה בביקורה התעניינות באנרגיות מתחדשות ובמכונית החשמלית של שי אגסי. בתשעת החודשים הראושנים של 2009 ירד היקף הסחר בין המדינות ב־26% לעומת התקופה המקבילה אשתקד

10.11.2009, 15:15 | ענת ציפקין
"קשה להבין מדוע היקף הפעילות הכלכלית בין צרפת לישראל יורד, כאשר הקשר הפוליטי בין שתי המדינות נשאר הדוק", אמרה שרת סחר החוץ של צרפת, אן מארי אידראק (58), בביקורה האחרון בישראל. "זה נושא שצריך לפעול לשיפורו", הוסיפה אידראק.

בחינת נתוני יחסי הסחר בין שתי המדינות אכן מראה כי היקף הסחר (יבוא ויצוא) של ישראל מול צרפת הסתכם בחודשים ינואר־ספטמבר השנה ב־1.8 מיליארד דולר בלבד, ירידה של 26% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. ב־2008 כולה הסתכם הסחר בסחורות ב־3.2 מיליארד דולר, גידול של כ־14% לעומת 2007.

במהלך ביקורה בארץ נפגשה השרה עם שר האוצר יובל שטייניץ, סגן שר החוץ דני איילון ושר התשתיות עוזי לנדאו. עם לנדאו דנה אידראק באפשרויות לשיתוף הפעולה בתחומי האנרגיות המתחדשות. השניים פועלים לקידום שיתוף הפעולה בין ישראל לצרפת בתחומי התעשייה, המדע והאנרגיה שלגביו הוחלט בעת ביקורו של נשיא צרפת ניקולא סרקוזי בישראל בחודש יוני 2008.

אין זו הפעם הראשונה שאידראק מבקרת בישראל, אך זה הביקור הראשון שלה כאן כשרה בממשלת צרפת, תפקיד בו היא מכהנת מאז מרץ 2008. אידראק אמרה ל"כלכליסט" כי הביקור שלה מהווה המשך ישיר לביקורו של הנשיא סרקוזי בישראל השנה.

אידראק הגיעה לארץ בראש משלחת של נציגי חברות מתחומי הסביבה, האנרגיות המתחדשות והננו־טכנולוגיה. "נפגשתי גם עם עידן עופר ועם שי אגסי בנושא המכוניות החשמליות. יש לנו עניין רב בחזון של חברת בטר פלייס, המקדמת שימוש בטכנלוגיות ידידותיות לסביבה", אמרה אידראק. "בצרפת חשוב לנו מאוד להשתמש בטכנולוגיה חדשנית שתהווה מנוע חשוב לצמיחה ירוקה".

על פי נתוני מכון הייצוא, כ־2,300 חברות ישראליות פעלו בצרפת ב־2008, בדומה ל־2007. בתשעת החודשים הראשונים של 2009 היתה צרפת היעד השמיני ליצוא סחורה ישראלית. בתקופה זו, הענפים הבולטים בהם חלה ירידה מהותית בייצוא מישראל הם כימיקלים וציוד חשמלי, שירדו ב־8% וב־39% בהתאמה. שני ענפים אלו יחד מהווים כמחצית מסך הייצוא הישראלי לצרפת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות