אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
במריל לינץ' מצדיעים: "על כלכלות העולם ללמוד מאסטרטגיית היציאה של ישראל" צילום: בלומברג

במריל לינץ' מצדיעים: "על כלכלות העולם ללמוד מאסטרטגיית היציאה של ישראל"

במריל לינץ' גורסים כי בזמן שבארה"ב חוששים מתחילתה של אסטרטגיית יציאה של ה'פד', אפשר פשוט להיצמד למודל הישראלי כדי להבין איך עושים זאת נכון

11.11.2009, 11:53 | שהם לוי

לא בכל יום קוראים במריל לינץ', או בכל גוף השקעה גדול ונחשב בעולם לקחת דוגמא מכלכלה קטנה ופתוחה כמו ישראל שמהווה חלק זניח ביותר מהתוצר העולמי. הכלכלנים במריל לינץ' מעניקים כבוד רב לאסטרטגיית היציאה המוצלחת של בנק ישראל מההרחבה המוניטרית המשמעותית שביצע.

משקיעים ברחבי העולם מביעים חשש ניכר מהיום בו יפסקו חבילות התמריצים לכלכלות העולם. בעיקר - חוששים המשקיעים מהיום בו יפסיקו הבנקים המרכזיים את ההרחבה המוניטרית ויתחילו להעלות את הריבית. רמז לחשש המשקיעים וסלידתם מהסיכון, זכינו לראות כתיקון בשווקים הפיננסים בסוף חודש אוקטובר.

"החששות לגבי יישום אסטרטגיית היציאה מביאות את המשקיעים לסלוד מהסיכון. המשקיעים מאמינים כי האינפלציה והצלחתן של אסטרטגיות היציאה מהוות את הסיכון המשמעותי ביותר בשנת 2010", כך אומרים כלכלני מריל לינץ' מהבחינה המאקרו כלכלית.

"בזמן שאף אחד מהבנקים המרכזיים הגדולים בעולם לא רמז על העלאת ריבית עדיין, אנחנו מאמינים שיש סיבות להאמין שכדאי ל'פד' ללמוד מבנקים קטנים, כמו בנק ישראל, לא רק משום שסטנלי פישר נגיד בנק ישראל היה מנחה הדוקטורט של ברננקי, נגיד הבנק המרכזי האמריקאי", מוסיפים עוד.

"הניסיון שנלמד מאסטרגיית היציאה של ישראל מהמשבר מציע שאפשר ליישם צמצום מוניטרי שמביא לכלכלה בריאה", ציינו כלכלני מריל לינץ'.

"בנק ישראל היה אחד מהאקטיביים ביותר בניצול מלא של ההקלה המוניטרית תוך שהוא מתערב בשוק המט"ח ורוכש איגרות חוב. לאחר שהוריד את הריבית ל-0.5% בחודש אפריל 2009, הבנק המרכזי בישראל עבר לצעדים לא קונבנציונליים (חריגים), כמו התערבויות יומיות בשוק המט"ח שהסתכמה ב-252 מיליארד שקל, נכון לסוף ספטמבר", המשיך ראש מחלקת השווקים המתעוררים במריל לינץ', דיוויד האונר, להרעיף שבחים על הכלכלה המקומית.

"בנק מרכזי צריך לדעת מתי להפסיק"

 

"המסר של נגיד בנק ישראל לכלכלני מריל לינץ' בכנס שנערך באיסטנבול בחודש שעבר בתחילת אוקטובר היה ברור ומאיר עבור מנהיגי המדיניות ברחבי העולם: 'בנק ישראל הציג מדיניות מוניטרית כדי להילחם במיתון ובדיפלציה. ברגע שנתוני המאקרו הצביעו כי זה לא המצב והמערכת הפיננסית הצביעה על שיפור והחלה לתפקד כיאות, הבנק המרכזי הפסיק את התמריצים המוגברים והתחיל להעלות את הריבית'", ציינו עוד במריל לינץ'.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות19 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

19.
תנו לי להבין, פישר הדפיס יש מאין רבע טריליארד שקל...??
וכל זה בשביל לקנות דולרים? רק בגלל שהמאריקאים נקטו ב"פעילות מוניטרית מרחיבה" (הדפיסו כסף כאילו אין מחר), אז גם אנחנו צריכים כדי לאזן את שער המט"ח? איזה הבל מוחלט. קונספיצריה של בעלי ההון (שאותם הוא חילץ). אנחנו עומדים לחוות אינפלציה משמעותית בישראל. מישהו יודע כמה שקלים יש בסך הכל בשוק? גועל נפש. איבדתי אמון הדולר לפני 3 שנים (ועשיתי 2 מליון שקל בתהליך), ועכשיו אני מתחיל לאבד אמון בשקל..
מפוקח  |  23.11.09
18.
חבר'ה להירגע לא יצאנו מהמיתון כלל רק דחינו אותו בעוד כמה חודשים !!!
למי שמהר מאוד שוכח, אינפלציה באה אחרי הדפסת הרבה כסף לשוק. סטנלי פישר לא קנה דולרים משום מקום!!! הוא הדפיס כסף וקנה בתחילה במחיר של 3.9 שקל לדולר, כעת הדולר עומד על 3.74 לממוצע מכאן כל ילד שגמר כיתה ה' יכול לעשות חשבון פשוט ולראות כמה כסף הפסיד בנק ישראל. מצד שני, כמה כסף בנק ישראל היה יכול להפסיד אם תעשיות היצוא של הסחורות כולל היי-טק לא הייתה מצליחה לעמוד בהפסדים עקב ירידת הדולר. כמה מפוטרים היו נפלטים ממעגל העבודה ולא היו מייצרים תוצרת מקומית. זהו החישוב של סטנלי פישר ועל כך כל הכבוד. חשבו על כך
קובי , תל אביב  |  11.11.09
לכל התגובות