אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
 תערוכות חדשות: על הזיכרון

תערוכות חדשות: על הזיכרון

בנמל יפו מנציחים את הצייר משה רוזנטליס, בבית ראובן יעסקו במוטיב האבטיח באמנות הישראלית, ובמוזיאון בת ים לאמנות עולות חמש תערוכות יחיד

11.11.2009, 18:46 | דנה גילרמן

כיצד מנציחים צייר ומונעים את היעלמותו בתהום הנשייה של האמנות הישראלית? פרויקט הנצחת הצייר משה רוזנטליס, שנפטר לפני כשנה, הוא דוגמה טובה לכך. ראשית, צריך אדם בעל עניין בהנצחה ומוכנות למחויבות טוטאלית: במקרה הנוכחי מדובר באבנר, בנו של הצייר.

שלב שני הוא הקמת מוזיאון - בדרך כלל במקום שבו האמן חי ופעל. אתמול נחנך ביפו, ליד הנמל (נמל יפו 8), "בית רוזנטליס", ששימש את הצייר כסטודיו מ־1964 ועד מותו. במקום תוצג תערוכת אוסף קבועה מעבודותיו וכן תערוכות מתחלפות של אמנים שונים.

השלב השני הוא תערוכה גדולה: מחר (ה') תיפתח בהאנגר 2 בנמל יפו התערוכה "מתוך הגלים", ובה עבודות שיצר רוזנטליס בעשורים האחרונים.

בבית האמנים בתל אביב (אלחריזי 9) תיפתח מחר תערוכה נוספת מיצירותיו, "1,000 פנים לרוזנטליס", ובמרכזה ציורי האקריליק שלו. את שלושת האירועים ילווה ספר קטלוג חדש - גם הוא פריט הכרחי בהנצחה - שעוסק בשני העשורים האחרונים בחייו.

מוזיאון בית ראובן בתל אביב (ביאליק 14) הוא דוגמה מצוינת להנצחת מעמדו של האמן ראובן רובין. המוזיאון יארח מיום שלישי (17 בנובמבר) את התערוכה הקבוצתית הגדולה "אבטיחים", העוסקת במוטיב האבטיח באמנות הישראלית.

היא כוללת שתי עבודות חדשות של סיגלית לנדאו, שמרבה להשתמש בדימוי הכה ישראלי, וכן עבודות של אמנים ותיקים וצעירים, בהם משה קסטל, יעקב שטיינהרט, יוחנן סימון, ראובן רובין, אנה ים, אלכס ליבק, דוד ריב, אוהד מטלון, דוד עדיקא ואלי שמיר. גם בתערוכה זו, כמו בתערוכות קודמות שהוצגו במקום, מעניין לגלות את המבט הישיר, הביקורתי לעתים, לצד המבט ההיסטורי, הפולקלוריסטי לעתים, על המזרח התיכון וההוויה המקומית.

במובי, מוזיאון בת ים לאמנות, ייפתחו מחר חמש תערוכות יחיד חדשות של חמישה אמנים ישראלים מעניינים: נלי אגסי, איתן בוגנים, יאן טיכי, ברק רביץ והלל רומן.

כל אחד מהאמנים מציג עבודות במדיות שונות. הודות למבנה המיוחד של החלל, מבנה עגול שמאפשר מכל מקום בחדר לראות את החללים כולם, התערוכות יתפקדו כיחידות נפרדות, אך גם כחלק מדיאלוג גדול יותר שייווצר במקום כולו. בערב הפתיחה, ב־20:00, תוצג באופן חד־פעמי עבודתה של נלי אגסי "I'm My Mother's Masterpiece".

משה רוזנטליס, "ללא כותרת", 2003. מתוך התערוכה "מתוך הגלים"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות