אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דו"ח קלפרס: כרמל 1 מורידה תשואה, כרמל 2 מתאוששת

דו"ח קלפרס: כרמל 1 מורידה תשואה, כרמל 2 מתאוששת

קרן הפנסיה מקליפורניה משקיעה בין היתר בפיטנגו, ג'מיני, JVP, אייפקס ויזראל סיד

13.11.2009, 17:51 | אסף גלעד

קרן הפנסיה הגדולה בארה"ב, קלפרס (Calpers) פירסמה את טבלת התשואות לקרנות ההון סיכון בהן היא משקיעה, לרבעון השני של 2009. בין עשרות הקרנות נמצאות גם קרנות הון סיכון ישראליות, ופרסום הנתונים בידי קלפרס מאפשר הצצה לביצועיהן של הקרנות הפרטיות, שביצועיהן בדרך כלל נסתרות מעיני הציבור. בין הקרנות הישראליות שקלפרס משקיעה בהן, ניתן למצוא את קרנות פעילות כגון כרמל, פיטנגו, ג'מיני ו- JVP, אך גם קרנות שאינן מגייסות יותר כגון אייפקס, ויזראל סיד.

מן הדיווח של קלפרס ניתן לראות ירידה הדרגתית לתשואה של קרן כרמל 1 (או בשמה המקורי, כרמל סופטוור), הנחשבת לקרן הישראלית המוצלחת ביותר בה השקיעה קלפרס עד כה, שהציגה הפעם תשואה של 8.6%, עם מכפיל של 1.4 על ההשקעה,כאשר ברבעון הקודם הראתה תשואה של 9.1%, ותשואה של 9.5% ברבעון שלפניו. ככל הנראה, המומנטום החיובי שצברה כרמל 1 מאז מכירת פולואפ ואקטמייז באמצע העשור הולך וקטן, והחברות המובילות של הקרן, רד-בנד ואופטיר רחוקות עדיין מהנפקה, אם כי מוכרות בקצב מרשים. דווקא קרן כרמל 2 מראה שיפור מתמיד בתשואתה: בעוד שבשנת 2008 עמדה התשואה על 13.7%- , עומדת התשואה שלה ברבעון השני על -7.3% עם מכפיל של 0.9. האקזיט המשמעותי הראשון של הקרן נחתם רק ביום חמישי האחרון: כרמל 2 מכרה את קופרגייט יחד עם תמיר-פשימן ואתגר תמורת 176.6 מיליון דולר. האקזיט היחידי של הקרן קודם לכן היה מכירת דלבר, שייסד ליעד אגמון, לסירס תמורת מיליוני דולרים בודדים.

ג'מיני 3, שמרבית החברות בהן השקיעה נמכרו או הונפקו, חלקן במחיר מוצלח כגון טריאנה , מלאנוקס ודיליג'נט, וחלקן בזול- חברות כמו IXI ואטריקה, ממשיכה להחזיק במספר מועט של חברות: אוליסטה, אימפלאינט, סטארהון ווריקס. הקרן ממשיכה להראות תשואה מזערית בלבד של 1.3% עם מכפיל 1 על ההשקעה.

קרן פיטנגו 4, שגויסה רק ב 2004, מציגה תשואה חיובית של 5% ומכפיל של חצי, לאחר שברבעון הקודם הראתה תשואה של 6%. קרן זו רשמה אקזיט גדול השנה, עובדה שעזרה לה לרשום תשואה חיובית בשלב כה מוקדם של חייה- כשהיתה מעורבת במכירת ונטור למדטרוניק ב 325 מיליון דולר בחודש פברואר. מכירת 3DV למיקרוסופט והנפקת די-פארם- שני מימושי הפסד לקרן- לא שיפרו את תשואתה. הקרן שגויסה לפניה, קרן פיטנגו 3 ,ממשיכה לדשדש עם תשואה שלילית של 10.7%, לאחר שלא הצליחה לרשום אקזיט מוצלח, ומאידך נאלצת לתמוך ברשימה ארוכה מאוד של חברות. פיטנגו 3 היא הקרן בה מרוכזות שמות כגון נגבטק שנסגרה בנובמבר 2008, , מכירת אקסיס מובייל במחיר מציאה לחברת סינכרוניקה הבריטית, אשר החליטה לבסוף לסגור אותה ברבעון שלאחריו, וסגירת חברת גו-נטוורקס, טרם שנפתחה מחדש בתמיכת קבוצת המשקיעים מולודן.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות