אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד התשתיות מציג: תוכנית להפחתת צריכת החשמל ב-20% צילום: בלומברג

משרד התשתיות מציג: תוכנית להפחתת צריכת החשמל ב-20%

ההתייעלות האנרגטית שתוצג לממשלה תכלול ניהול ביקושים לחשמל לרבות פיתוח ייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות

15.11.2009, 07:47 | ליאור גוטמן

משרד התשתיות יציג לממשלה תוכנית להפחתת צריכת החשמל ב-20% עד סוף העשור הבא. התוכנית, עליה הוסכם לאחרונה במפגש בין אנשי משרד התשתיות, חברת החשמל וארגוני הסביבה. על פי משרד התשתיות, התוכנית תכלול ניהול ביקושים לחשמל ברחבי המדינה לרבות פיתוח ייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות. לאחרונה חשף המשרד קרן חדשה שמטרתה לתמוך כלכלית במיזמים בתחום, ובשבוע האחרון נוספה לצעד זה גם כוונה לבצע תיקוני חקיקה להתייעלות אנרגטית במבני ציבור ותקינה לייעול השימוש בחשמל.

לדברי שר התשתיות עוזי לנדאו במושב החורף הקרוב של הכנסת יפעל משרדו לקידום התייעלות אנרגטית במבני ציבור וממשלה באמצעות חוקים ותקנות, שינוי מבנה התעריפים שחל כיום על גופים ציבוריים וקידום בנייה חוסכת אנרגיה. צעדים אלו יכללו בין השאר החלפת מערכות התאורה ליעילות יותר ובזבזניות פחות. חברת החשמל אף תטמיע תהליכים להתייעלות במסגרת תכנית הפיתוח המתוכננת בחברה. "משרד התשתיות פועל כיום בכוונה להמיר את חלום הגגות האדומים בחזון הבתים הירוקים. ההתייעלות האנרגטית מהווה נדבך מרכזי בהפיכת החזון למציאות", אמר השר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
מעט מדי ומאוחר מדי - אבל עדיף על לא כלום
תכנית להפחתת צריכת החשמל היתה צריכה להיות מוצגת לפני עשר שנים כשרזרבות הייצור הלכו והדלדלו ובכל העולם פנו לחיסכון והתיעלות אנרגטית. משרד התשתיות הלאומיות היה צריך להציג תוכנית שאפתנית הרבה יותר לדוגמא: מיסוי אנרגטי כמה פנינים רק כדוגמא: 1. מכשירים זוללי חשמל כמו מזגנים: סך הכל המיסוי ישאר כפי שהוא או ירד במקצת אבל המזגנים החסכוניים ישלמו פחות מהמזגנים הבזבזניים. 2. חובת חלונות עם זכוכית כפולה. 3. תכנון אנרגטי - כל פרויקט גדול יחוייב בחוות דעת ממוחי אנרגיה שקיימים במאגר יועצי משרד התשתיות. 4. בבנינים גבוהים אין חובה להציב דודי שמש - לחייב לחמם בשמש את המים של ארבע הקומות העליונות. 5. תכנית תמריצים בצורת הלוואות עומדות להתיעלות אנרגטית -החלפת תאורה בזבזנית החלפת מזגנים זוללי חשמל, מעבר לצריכה בשעות השפל כולם יתומחרו ויתומרצו - יעלה הרבה פחות מתחנה פחמית נוספת. 6. שימוש יעיל באנרגיות מתחדשות - תמרוץ אמיתי למערכות תרמוסולאריות (שרובן מייצור מקומי) - פטור מארנונה לעשרים שנה, פטור ממסי השבחת קרקע למינהן והקצעת קרקעות מיידית לתחנות תרמו סולאריות בעיקר בנגב ובערבה. 7. סבסוד מדידות רוח ופישוט האישורים להתקנת טורבינות רוח על מבנים כולל הקלות למי שיציגו רבי קומות ובניינם באזורים עתירי רוח שיכללו טורבינות רוח קטנות. 8. חובת הצללה לחלונות דרומיים ומערביים, בניני משרדים בגימור חלונות ואלומיניום נראים אולי יפים ועתידיים אבל מדובר במחדל אנרגטי ופגיעה קשה בציפורים -לעבור לאדריכלות ברת קיימא. 9. העמדה נכונה של מבנים חדשים הקטנת איבודי החום לסביבה. 10. זו רק רשימה חלקית ביותר -יש בתחום המון מה לעשות וההחזר בראייה משקית מהיר מאוד - השקעה עם תשואה אדירה לעתיד, הקטנת התלות בנפט גז ופחם, צמצום זיהום האוויר שיביא לירידה בתחלואה ועוד... אבל אין מנהיג עם ביצים שיוביל את העגלה הזו בכיוון הנכון.
אריק , גוש דן  |  20.01.10
6.
לסבסד מונים לפי שעות
אפשר במקום לבנות תחנות נוספות בעלות של מיליארדים לסבסד את החלפת המונים למוני היודעים לחייב על פי שעות צריכה. כאשר תנתן הנחה לשימוש בשעות הלילה ניתן ליישר את הפיק ולחסוך חשמל בשעות העומס. זאת על ידי מתן תמריץ להפעלת מכשירי זוללי חשמל כמו דוד מים חמים, מכונות כביסה ומדיחי כלים בשעות הלילה.
לא עובד בחברת חשמל  |  15.11.09
לכל התגובות