אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה הצעת חוק בנק ישראל צילום: רמי חכם

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה הצעת חוק בנק ישראל

החוק המוצע קובע את מטרות בנק ישראל כשהמטרה המרכזית היא שמירה על יציבות מחירים, ומטרותיו הנוספות – תמיכה במטרות אחרות של המדיניות הכלכלית של הממשלה

15.11.2009, 17:45 | אמנון אטד
לאחר 12 שנים של דיונים ציבוריים סביב השינויים הנדרשים בחוק בנק ישראל, אישרה היום (א') ועדת שרים לענייני חקיקה את הצעת חוק בנק ישראל שאושרה בממשלה לפני ארבעה חודשים. הצעת החוק שהוכנה בשיתוף פעולה בין משרד האוצר לבנק ישראל, הוגשה לוועדה על-ידי שר האוצר, יובל שטייניץ.

בימים הקרובים תוגש הצעת החוק לאישור סופי במליאת הכנסת ובוועדת הכספים. חוק בנק ישראל החדש יחליף את החוק הקיים שנחקק לפני 55 שנה, ומאז כמעט ולא הוכנסו בו שינויים. הצעת החוק שתוגש לאישור הכנסת מקיפה ומפורטת הרבה יותר מהחוק הקיים, וכלולה בה שורה של שינויים מפליגים במבנה הבנק ובדרך תפקודו.

גיבוש הצעת החוק התאפשר רק לאחר התערבותו האישית של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ששמה קץ למחלוקות שנמשכו שנים ארוכות בין בנק ישראל לבין האוצר.

המחלוקת העיקרית התמקדה בשאלת הפיקוח על שכרם של עובדי הבנק. פשרת נתניהו קבעה כי הפיקוח יישאר רשמית בסמכות הממונה על השכר באוצר, אולם דירקטוריון בנק ישראל יוכל לערער על החלטות המפקח בפני ועדה מקצועית חיצונית. בעקבות גיבוש הפשרה, אושרה לפני ארבעה חודשים הצעת החוק בממשלה ברוב עצום.

עם אישור הצעת החוק בוועדה, אמר שר האוצר כי "התאמת החוק לתפיסה הכלכלית הרווחת היום ולעקרונות הנהוגים בעולם תסייע לניהול מדיניות כלכלית נכונה, בהתאם לצרכי המשק". לדבריו, מדובר בצעד חשוב שיהדק את שיתוף הפעולה ויחסי העבודה בין משרדי הממשלה לבין בנק ישראל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות