אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סטנלי פישר: לא נפסיק את רכישות הדולרים עד ששוק המט"ח יתייצב צילום: ששון תירם

סטנלי פישר: לא נפסיק את רכישות הדולרים עד ששוק המט"ח יתייצב

נגיד בנק ישראל עונה למבקרים: "בניגוד למה שרבים סבורים כיום, היחלשות הדולר בעולם לא תימשך לנצח". אמר עוד, כי אם הממשלה תבטל את היטל הבצורת - רמת האינפלציה תקטן לתחום היעד השנתי

16.11.2009, 12:24 | אמנון אטד

בנק ישראל מקווה להפסיק את המעורבות שלו בשוק המט"ח ואת רכישות הדולרים, אולם הוא לא יעשה זאת עד ששוק מטבע החוץ יתייצב. כך אמר היום (ב') נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר בנאום שנשא בכנס תוכניות העבודה של משרדי הממשלה לשנת 2010 במשרד ראש הממשלה.

"קנינו הרבה דולרים כדי להחליש את השקל", אמר פישר ברגע נדיר של גילוי לב, "השקל באמת חזק, אבל מה שבאמת קורה הוא שהדולר מאוד מאוד חלש בעולם. זה דבר שאי אפשר להימנע ממנו, כי לארצות הברית היה גירעון ענק במאזן התשלומים של כ-6% מהתוצר, שהן כמעט טריליון דולר בשנה. אולם בניגוד למה שרבים סבורים כיום, היחלשות הדולר בעולם לא תימשך לנצח".

לדברי פישר, ההסבר העיקרי להיחלשות הדולר ביחס לשקל הוא העובדה שמדינת ישראל מתחילה להיות מדינה עם עודף מובנה בחשבון השוטף של מאזן התשלומים. עודף זה, הסביר הנגיד, גורם לייבוא מטבע חוץ לארץ, וזרם הדולרים הגדול לוחץ על שער החליפין וגורם לייסוף בשער השקל. "אבל ככה זה בחיים", אמר פישר, "לא כל דבר שמתייחס לדבר טוב, גם הוא טוב".

בהמשך דבריו ניסה פישר להסביר מדוע גם השנה לא יצליח ככל הנראה בנק ישראל לעמוד ביעד האינפלציה שקבעה הממשלה (1%-3%). לדבריו, העלאות המסים שיזמה הממשלה במסגרת התקציב הדו-שנתי הגדילו את האינפלציה בכ-1.2%. אם הממשלה תבטל את היטל הבצורת, אמר הנגיד, רמת האינפלציה במשק תקטן ותתכנס את תוך תחום היעד השנתי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
מי יסביר -מדוע היתרות לא מועברות בחלקן לצמצום החוב הבינלאומי?
מצד אחד יש לנו יתרות מעל ומעבר לנדרש וערך היחסי של הדולר בירידה מתמדת . מצד שני יש חובות בינלאומים הנושאים ריבית שצמצומם / הקטנתם ישפרו את מיצובינו בשווקי העולם. אזי מדוע בנק ישראל לא מעביר / מלווה /משאיל או כל שם אחר חלק מיתרות אלה לאוצר להקטנת החוב הבינלאומי?
ראובן גרפיט  |  16.11.09