אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד המשפטים לרשויות: אל תתעלמו מתלונות אנונימיות על חריגות בנייה צילום: בלומברג

משרד המשפטים לרשויות: אל תתעלמו מתלונות אנונימיות על חריגות בנייה

מנהל אכיפת המקרקעין בפרקליטות המדינה, חובב ארצי: "גם תלונה אנונימית יכולה לגבש תשתית ראייתית מספקת לצורך פתיחה בחקירה"

16.11.2009, 14:53 | אורי חודי
מנהל היחידה לאכיפת דיני מקרקעין בפרקליטת המדינה, עו"ד חובב ארצי, הפיץ הנחייה חדשה לכלל התובעים בוועדות המקומיות לתכנון ובנייה הנוגעת לתלונות אנונימיות המתקבלות ברשויות השונות.

ההנחיה החדשה מדגישה את חובת הפיקוח העירוני והמוקדים העירוניים לקבל תלונות אנונימיות ולבחון אותן לגופן. "לאחרונה הגיעו לידנו מספר פניות מהן עלה שישנן רשויות מקומיות בהן מונחים גורמי יחידת הפיקוח על הבנייה שלא לבדוק תלונות או פניות בעילום שם על עבירות לכאורה, המגיעות לידיהם, והמוקדים העירוניים אינם מוכנים לקבל תלונות שכאלה", כך נכתב בהנחיה שהעביר ארצי.

בנייה בלתי חוקית מערך האכיפה אינו מתפקד 60% מכלל עבירות הבנייה נעשו במגזר הבדואי; בהיעדר פיקוח השתלטו אלפי בדואים על קרקעות ועשויים לעכב את ביצוע התוכנית להעברת בסיסי צה"ל לנגב דותן לוי, תגובה אחתלכתבה המלאה

"הננו להבהיר ולהנחות, כי על כל גורמי הפיקוח, הן בוועדה המקומית והן במשרד הפנים, לבחון לגופה כל ידיעה שמגיעה לידיהם. פסילת בחינתה של ידיעה רק בשל היותה ממקור אנונימי אינה עולה בקנה אחד עם אמות המידה הקבועות בחוק ובפסיקה", כתב ארצי.

ארצי מוסיף, כי עבירות תכנון ובנייה הניתנות לזיהויי על ידי כל אחד, וגם לאחר שבוצעו ולא רק בשעת המעשה, חקירת המקרה לא יכולה להיות תלויה רק בעובדה האם התלונה שהוגשה היא אנונימית או שהמתלונן הזדהה. "גם תלונה אנונימית יכולה לגבש תשתית ראייתית מספקת לצורך פתיחה בחקירה, על אחת כמה וכמה, כאשר מדובר בתלונה אנונימית, שעניינה עבירה המבוצעת באותה העת, ומפקח שיצא למקום יוכל לתעדה בזמן אמת ובמידת הצורך להעיד על כך".

עוד כותב ארצי, כי תלונות הציבור מקלות על עבודת הפיקוח ועל כן קיים אינטרס ציבורי לעודד את הגשתן, גם אם המתלונן אינו מסכים להזדהות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות