אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחר: נציגי רשות החברות וההסתדרות ידונו בהפרטת הנמלים צילום: אוראל כהן

מחר: נציגי רשות החברות וההסתדרות ידונו בהפרטת הנמלים

הנהלת נמל אשדוד לא מחכה להחלטה - ומקדמת הכנת תשקיף להנפקה

21.11.2009, 21:37 | ליאור גוטמן ומיקי פלד

נציגי רשות החברות הממשלתיות, משרד התחבורה וההסתדרות, ייפגשו מחר (א') כדי לבחון שוב את הדרך ליישום הפרטת הנמלים. כך נודע ל"כלכליסט".

בין השאר תועלה לדיון סוגיית תעריפי הנמלים החדשים. "השיטה הקודמת לא השתנתה מאז שנות ה-70, אולי אפילו קודם. היא מיושנת ומסורבלת. בעבר, הנוסחאות שהוצגו לא היו מקובלות, פגעו באיתנות הנמל - ויצרו מצב בו גורם שלישי נכנס לתהליך הבילינג", אומר יעקב רז, יו"ר נמל אשדוד.

אחד המשתתפים בשיחות עשוי להיות מנכ"ל משרד התחבורה, יעקב גנות, שבשבוע שעבר הבטיח לנציגי עובדי הנמלים כי לא ייעשו מהלכים חד-צדדים מצד המדינה לקראת ההפרטה, כולל הכנת תשקיף או שינוי בתעריפי המטענים.

עם זאת, חלק מהגורמים לא מחכים להחלטות שיתקבלו בירושלים: ל"כלכליסט" נודע שהנהלת הנמל שכרה את עוה"ד אורי רוזנברג ואייל נייגר להכנת תשקיף לנמל. בנוסף נבחרו שתי חברות חיצוניות - רותם אסטרטגיות וקו פרויקט - לניתוח מצב הנמל והכנת מהלכים אסטרטגיים.

"יש כמה נקודות מרכזיות בהן אני רוצה לעבוד, לרבות הרחבת התשתית המקומית, החלפת גוררות, בניית רציף תזקיקים והרחבת מסילת הברזל ", אמר יעקב רז, יו"ר הנמל.

אחד התחומים אליהם לוטש רז עיניים הוא פעילות ייבוא הרכב. מתחילת השנה פרק נמל אשדוד כ-51 אלף מכוניות מתוך כ-92 אלף שהגיעו לחופי ישראל. הפרטת הנמלים המתוכננת כוללת גם מכירה של 100% מפעילות נמל אילת, אליו מתנקזים מכוח תקנות יבואני הרכב של מכוניות המיוצרות במזרח, לרבות מאזדה וטויוטה.

כפי שנחשף ב"כלכליסט", עם הפרטת הנמלים עשויים חלק מיבואני הרכב לנטוש את נמל אילת ולעבור לנמל אשדוד. "אני יכול לקלוט בשטח שיש לי 25 אלף מכוניות, ואם יהיה צורך להרחיב יש לי 350 דונם שאני יכול להכשיר מיידית לקליטה של כ-3,000 מכוניות. יש לי יתרון ענק בזכות המיקום הגיאוגרפי. נעשה את השיקולים הכלכלים מול החברות, ואם נהיה זולים יותר זה מה שיקבל הלקוח כהצעה", מבטיח רז.

פעילות נוספת העומדת על הפרק היא הקמה של מסוף דלק חדש ברציף 24. "ראשי מינהל הדלק היו אצלי בפגישה והם מעודדים הקמה עצמאית. בנוסף, אנו פועלים להשמיש את גגות המבנים ליצירת חשמל באמצעות אנרגיה סולארית. אם אצליח בתכנית זה יוזיל לי עלויות ויצור לי מקור רווח", אומר רז.

פן נוסף של הפעילות בנמל הוא הרחבת מסילת הרכבת לשילוח מטענים. לדברי רז, "מערך הרכבות שלנו מגיע כמעט עד קו המים, וכיום אנו מקבלים את הפוספטים מהדרום לתוך הנמל. אנחנו רוצים להתפתח בנושא ולהעביר מטענים לפעילות בשעות הלילה במקום משאיות. היתה ישיבה עם גנות (מנכ"ל משרד התחבורה - ל"ג), בה הוא הנחה את חברת נמלי ישראל לצאת לדרך עם התוכנית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות