אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אלמנות צה"ל ימשיכו לקבל קצבה גם לאחר שנישאו בשנית צילום: סבסטיאן שיינר

אלמנות צה"ל ימשיכו לקבל קצבה גם לאחר שנישאו בשנית

הכנסת אישרה את הצעת החוק לפיה ימשיכו האלמנות לקבל קצבה. החוק יחול גם לגבי יתר כוחות הביטחון וכן לגבי נפגעי פעולות האיבה

23.11.2009, 18:52 | תומר אביטל
הכנסת אישרה היום (ב') את הצעת החוק שיזם ח"כ מאיר שטרית (קדימה) לפיה אלמנות צה"ל ימשיכו לקבל קצבה גם לאחר שנישאו בשנית. הזכאות לתגמולים תחל היום.

כיום אלמנות שמחליטות להתחתן מאבדות את זכאותן לתגמולים. מצב זה יצר תופעה בה אלמנות חיו עם בני זוג כידועים בציבור ונמנעו ממיסוד הקשר בכדי להמשיך ולקבל את הקצבה.

החוק יחול גם לגבי יתר כוחות הביטחון וכן לגבי נפגעי פעולות האיבה, ויחול גם על אלמנות שנישאו לפני יום תחילתו של החוק.

סגנית שר התמ"ת, אורית נוקד, שהייתה בין יוזמות החוק, אמרה כי "מדובר בתיקון של עוול היסטורי ומוסרי כלפי נשים שהקריבו את היקר להן מכל וזכאיות להתחיל פרק חדש בחייהן תוך שמירה על זכויותיהן ועצמאותן. החוק הוא מתנת החתונה של המדינה לציבור שהקריב חלקים גדולים מחייו למעננו".

ראוי לציין כי החוק עבר תהפוכות רבות. הוא הוגש כבר בכנסת ה-14 על ידי ח"כ שטרית ומאז הוצע שוב ושוב בכל מליאה ועבר דיונים רבים במליאה ובוועדות הכנסת. לאחרונה הגישו אותו אורי אריאלי (איחוד לאומי) וח"כ יואל חסון (קדימה). ח"כ חסון אמר ל"כלכליסט": "זו היתה הצעת הדגל שלי ונלחמנו עזות כדי להעביר אותה. אני שמח שנבחרתי לכנסת ולו רק בשביל להעביר את החוק הזה".

הבעיות בהן נתקל החוק נבעו מהעלות התקציבית הגבוהה שלו - 100 מיליון שקל - שגרמה למשרד הביטחון להתנגד לו. בשבוע שעבר נפגש יו"ר ועדת העבודה חיים כץ, שקידם את ההצעה במושב הנוכחי, עם שר הביטחון אהוד ברק, אשר החליט לבסוף להסיר את התנגדותו.

ח"כ כץ הציג הערב את החוק במליאה ואמר: "ניצבת בפנינו האפשרות לעשות צדק היסטורי עם אלמנותיהם של חללי מלחמות ישראל. מדינת ישראל שלחה את יקיריהם לשדה הקרב והם חרפו את נפשם בהגנה על המולדת.חלה חובה מוסרית מהדרגה הראשונה על כל אחד ואחת מחברי הכנסת לתמוך בהצעת חוק זו, ולאפשר לאלמנות צה"ל להינשא מבלי לאבד את זכאותן לקצבאות, ובכך לשקם את חייהן וחיי ילדיהן".

היות ומדובר בחוק בעל עלות גבוהה, נדרש היה רוב של יותר מ-50 חברי כנסת בכדי להעבירו. לבסוף 85 חברי כנסת הצביעו בעדו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות