אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קונים אמנות: היצירות המעניינות שעל המדף

קונים אמנות: היצירות המעניינות שעל המדף

בימים אלה מתקיימות שלוש מכירות פומביות, לצד עונת התערוכות שנמצאת בעיצומה. כלכליסט בודק את ההיצע ומצביע על העבודות שכדאי לשים לב אליהן

24.11.2009, 10:48 | דנה גילרמן

שלוש מכירות פומביות מושכות את תשומת לבם של אספני האמנות הישראלים. במכירת האמנות הישראלית של סותביס המתקיימת הערב בניו יורק אפשר למצוא את העבודה "ללא כותרת" של משה גרשוני; המכירה שתתקיים בסוף השבוע הקרוב בבית המכירות Grisebagh בברלין היא חגיגה לאספנים התרים אחרי עבודותיו של מרדכי ארדון; ובמכירה של מצארט שתתקיים ב־1 בדצמבר במלון קינג דיוויד בירושלים תוצע גם "רוכבים בצפת" של מנחם שמי. בדרך כלל לא מדובר במציאות: למרות הערכות המחיר הנמוכות, המחירים מאמירים בגלל התחרות. צריך להביא בחשבון גם את עמלת המכירות, ובמקרה של רכישה מחו"ל את דמי המשלוח, ביצירות שמגיעות מחו"ל יש להוסיף עלויות מע"מ, 16.5%. לצד המכירות הפומביות יש גם מכירות מעניינות בגלריות - שם המחירים גבוהים, אך אפשר להשיג אצלן הנחות המגיעות עד 25%.

מכירות פומביות

משה גרשוני, "ללא כותרת" משה גרשוני, "ללא כותרת" משה גרשוני, "ללא כותרת"

אמנות ישראלית בסותביס ניו יורק. העבודה "ללא כותרת" של משה גרשוני מ־1995, ששכנה זמן רב באוסף פרטי נחבאת מעיני הציבור, מציגה את גרשוני במיטבו - הצבעוניות העזה והנשגב הרוחני שמהול בארצי, הכמעט גופני. למרות הערכה מוקדמת נמוכה, 18–25 אלף דולר, סביר להניח שתימכר במחיר גבוה. עבודה נהדרת נוספת היא "Grove" (חורשה, מטע) של יחזקאל שטרייכמן, שנוצרה בשנת 1970, מאוסף הפניקס. הערכה מוקדמת: 30–40 אלף דולר. אוהבי הצילום יעריכו שני תצלומים מוקדמים של פאבל וולברג, "ללא כותרת", גם הם מאוסף הפניקס, המוערכים ב־1,000–1,200 דולר. מחירם הנמוך (וולברג מוכר באלפי דולרים) והעובדה שהם מתחילת דרכו, הופך אותם לאטרקטיביים.

 

מנחם שמי, "רוכבים בצפת" מנחם שמי, "רוכבים בצפת" מנחם שמי, "רוכבים בצפת"

 

מצארט במלון קינג דיוויד בירושלים. התערוכה המקסימה של מנחם שמי, שמוצגת במוזיאון תל אביב, מעוררת רצון לרכוש עבודה שלו, ועכשיו יש הזדמנות - העבודה "רוכבים בצפת" מוצעת במחיר אטרקטיבי: 20–30 אלף דולר. יש בה את הצבעוניות המקסימה שמאפיינת את עבודתו, כמו גם את המבט התמים, הנאיבי ומלא האמון שאופייני לו. גם העבודה "אז מה?" של מיכאל גרוס מ־1953, שגודלה 136x75.5, מעניינת מאוד. מחירה על פי הערכה מוקדמת: 25–35 אלף דולר. אין בשוק הרבה עבודות של גרוס, שיצר מעט יחסית בימי חייו ונפטר ב־2004. שילוב זה של נתונים מבטיח עלייה גדולה במחירי העבודות של האמן לאחר מותו. אצל גרוס הקפיצה הזאת עוד לא קרתה, ורבים מאמינים שמחיר היצירות יאמיר ושכדאי להשקיע.

מרדכי ארדון, "נירים" מרדכי ארדון, "נירים" מרדכי ארדון, "נירים"

 

Grisebagh בברלין. לא רבים שמעו על בית המכירות הזה, אבל כולם שמעו על הציור "נירים" של מרדכי ארדון, שמוצע שם למכירה ב־103–132 אלף דולר. כל מי שמבין קצת בארדון חושב שמדובר במחצית מהערך האמיתי של העבודה, ולכן נשמע שמדובר במציאה אמיתית (אלא אם זו טקטיקה של בית המכירות שמטרתה לפתות קונים). רק לשם השוואה: בבית המכירות המקומי מונטיפיורי נמכרה ב־2007 עבודה של ארדון מ־1986, "בוקר על הסיין", שגודלה 130x97, ב־241 אלף דולר. כאן מדובר בעבודה מ־1972 שגודלה 116x89. מכיוון שאספנים רבים מעוניינים בה, יש להניח שתירכש במחיר גבוהה מההערכה המוקדמת.

גלריות

דביר. עבודות של גרוס משנים מאוחרות יותר מוצגות עתה בחלל של גלריה דביר. מתוך ארבע עבודות שמוצגות שתיים שייכות לאוסף הגלריה ואינן מיועדות למכירה. אך אפשר לראות עבודות נוספות של האמן, שנמצאות במחסן, ובהן אקוורל מוקדם משנת 1968, "טנקים בשדה". גודלה 100x70 ומחירה 20 אלף שקל (לא כולל מע”מ). כתובת: רח' ניצנה 11 יפו.

מיכאל גרוס, "טנקים בשדה" מיכאל גרוס, "טנקים בשדה" מיכאל גרוס, "טנקים בשדה"

לושי אמנות ופרויקטים. באמצע חלל התצוגה מוצגת "אמבטיית ים המלח". האמבטיה מלאה במי מלח שמטפטפים ללא הפסקה מדופנותיה, נקווים על הרצפה ומשאירים סימני התייבשות. את העבודה יצר תומס רנטמייסטר מברלין בביקור בים המלח. זוהי עבודה מרשימה עם נגיעה מקומית, אך הסיבות לקשיים במכירתה ברורות: העבודה גדולה (90 ס"מ גובה, 243 ס"מ אורך ו־70 ס"מ רוחב), דורשת תחזוקה לא פשוטה וגם אינה זולה כלל וכלל: מחירה 70 אלף יורו.

תומס רנטמייסטר, "אמבטיית ים המלח" תומס רנטמייסטר, "אמבטיית ים המלח" תומס רנטמייסטר, "אמבטיית ים המלח"

כתובת: רוטשילד 19 תל אביב.

גלריה ג'ולי מ. כאן מוצגת בימים אלו תערוכה קבוצתית ובה עבודה חדשה של שיבץ כהן, "גן הבטן", מ־2009. לכהן יש יכולת ליצור מדבר פשוט, כמעט בסיסי, אפקט של התפעמות. הפעם הוא מציג מעין רישום אובססיבי בעיפרון שנוצר על מצע של נייר שהונח על בטון. מה שנוצר על המצע הוא טקסטורה שחורה כסופה של בליטות ושקעים. ליד העבודה, שגודלה 150X240, מודבקת מדבקה ירוקה, שמשמעה: יש כבר מישהו שמתעניין אך עדיין מתלבט. מחיר העבודה 14 אלף דולר. כתובת: בצלאל יפה 10 תל אביב.

מוזיאון על התפר. אחד התצלומים המרשימים בתערוכה "אדם אדמה", שמוצגת במוזיאון המקדיש את עצמו לסוגיות חברתיות, הוא "מחנה בלאטה" של צלם העיתונות ניר כפרי. בתצלום רואים מרחוק את מחנה הפליטים, שנראה לרגע כמו פאזל ענק עם אלפי חלקים. התצלום יוצר חיבור מרתק בין הצפיפות הבלתי נסבלת של המקום לבין האסתטיקה של הפריים. הוא קיים בשני גדלים: 100X70, מהדורה של עשרה עותקים, מחיר: 1,500 דולר; ו־200X240, מהדורה של חמישה עותקים, מחיר: 2,200 דולר. כתובת: חיל הנדסה 4 ירושלים.

גלריה זומר. בתערוכה הקבוצתית שמוצגת עתה בגלריה ומציינת עשור לקיומה בולטת עבודה מוקדמת של יהודית סספורטס, ""mother. יש שמבכרים את העבודות המוקדמות, הבוסריות יותר, שלה על פני המאוחרות, המהוקצעות. זוהי עבודה פשוטה למדי שבמרכזה דמות של אשה. קווי המתאר שלה מזכירים את המשחק שבו מלבישים דמויות בכל פעם בבגד אחר וכך משווים להן מראה שונה. הדמות מזכירה את האמא התופרת שבה עסקה האמנית בתחילת הדרך. כתב היד של סספורטס המאוחרת כבר נמצא כאן, מהול בהומור וביקורתיות.

יהודית סספורטס, "mother" יהודית סספורטס, "mother" יהודית סספורטס, "mother"

העבודה שייכת לבעלת הגלריה, עירית זומר, ואינה למכירה, אך תוכלו לנסות את מזלכם בפנייה ישירה לגלריה. גם רישום קטן של פרנסיס אליס, ובמרכזו דמות איש שמצויר רק בקו מתאר, מעורר עניין, אך מחירו מעט גבוה אף בהתחשב בהיותו של האמן כוכב בינלאומי: 25 אלף יורו. כתובת: רוטשילד 13 תל אביב.

קלואן, "ללא כותרת" קלואן, "ללא כותרת" קלואן, "ללא כותרת"

פלורנטין 45. מאשה זוסמן היא אחת האמניות הצעירות והמעניינות. היא מציגה בתערוכה משותפת עם חבריה לקבוצת ברבור (שהקימו ומנהלים את גלריה ברבור בירושלים) את סדרת הציורים "קסבה" מ־2009. אלו מזכירים מצע של עורות פשוטים, עשויים טקסטורה צבעונית של פרחים כתומים אדומים שכמעט עולים באש על רקע שחור. גודלם של הציורים 100X70, והם עשויים בטכניקה מעורבת על נייר. מחיר: 5,000 דולר לציור.

גלריה אלפרד. מכירות קבוצתיות, חצי מחתרתיות, שבהן יש היצע רב ומחירים זולים, רווחות בשנים האחרונות בגלריות ובדירות של אמנים. המכירה הקרובה תתקיים ביום חמישי הקרוב בגלריה אלפרד. יותר מ־50 אמנים יציגו את יצירותיהם במחיר "שווה לכל נפש" שנע בין 10 ל־1,000 שקלים. באירועים כאלה מחפשים מציאות, ויש לא מעט שמות שמעוררים עניין, בהם מיכל היימן, רקפת וינר עומר, רותי בן יעקב, חיימי פניכל, אמן הרחוב klone, יובל שלגי, נגה שץ ואפרת גל.

כתובת: לבונטין 19 תל אביב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות