אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דו"ח טכנולוגי: האיחוד נגד "שלוש עבירות" צילום: shutterstock

דו"ח טכנולוגי: האיחוד נגד "שלוש עבירות"

האיחוד האירופי הזהיר את ספרד שלא לנתק גנבי תוכן ללא הליך, קואליציית מרדוק צוברת תאוצה, הפנטגון מטביע 115 מיליון בגרסה ייחודית של גוגל-ארץ, ו"סנדק ספאם" מתוחכם הולך לכלא

25.11.2009, 13:00 | יוסי גורביץ

האיחוד האירופי לובש את חליפת האיומים

נציבת התקשורת של האיחוד האירופי, ויויאן רדינג, שלחה מכתב תקיף לממשלת ספרד, לאחר שזו האחרונה שקלה להצטרף לטרנד החדש של חוקי "שלוש עבירות".

חוקים אלה, נזכיר, מבוססים על ההנחה שגניבת תוכן היא עבירה חמורה יותר מחברות בארגון טרור ושהעבריין-לכאורה נחות יותר מטייקון ישראלי שהאימפריה שלו נתקלה במציאות. הם קובעים כי די בכך שאדם נחשד שלוש פעמים בגניבת תוכן כדי לנקוט נגדו סנקציה חמורה של ניתוק מהרשת ללא הליך משפטי. השיטה הזו, צריך לומר, פוגעת לא רק בחשוד עצמו, אלא בכל החברים בתא המשפחתי שלו. כלומר, אם הבן שלכם הוריד פורנו, תיחסם הגישה שלכם לאתר רשות המיסים. מבריק.

צרפת העבירה חוק כזה לאחרונה, בית משפט בכיר שלה בעט אותו מכל המדרגות ואילץ אותה לשנות את החוק כך שההליך יעניק למשתמש החשוד אפשרות להתגונן בפני ערכאה משפטית. בריטניה שוקלת גם היא חוק כזה, ניו זילנד כבר העבירה חוק משלה, ועכשיו מגיע תורה של ספרד.

רדינג הבהירה לספרד שאם היא מתכוונת ללכת בדרכה של צרפת, רצוי שתלך ישירות על הגרסה הכוללת ביקורת משפטית על תאוות הבצע של תעשיית ההקלטות, שאם לא כן "היא תכנס בוודאות לעימות עם הנציבות האירופית". רדינג אפילו העזה לטעון שיש חובה לצאת מנקודת הנחה שהמשתמש המואשם חף מפשע עד שיוכח אחרת. מהפכני.

מרדוק כבר לא לבד 

 
רופרט מרדוק, צילום: בלומברג רופרט מרדוק | צילום: בלומברג רופרט מרדוק, צילום: בלומברג

הרשת עדיין גועשת מכוונתו של רופרט מרדוק להשליך את גוגל אל החושך החיצון, וכבר יש קופצים על מה שמתחיל להיראות כמו עגלה מנצחת.

חברת MediaNews Groups, שאתרי החדשות שלה בקליפורניה ופנסילבניה יתחילו בקרוב לגבות תשלום, הודיעה שהיא תחסום את הגישה של גוגל לתוכן שלה. כך הודיעה גם חברת חדשות אחרת, Belo Corp, שגם היא מורידה חומת אש בין התוכן שלה ובין המשתמשים - ולגוגל לא תהיה גישה לחומר שבתשלום.

מנכ"ל גוגל, אריק שמידט, הביע החודש חשש מכך שהעיתונים יעזבו את גוגל. הוא יודע למה: הם מושכים מפרסמים, וכל זמן שגוגל מכילה אותם, היא מרוויחה מכך. משהסתבר, בתחילת השבוע, שמרדוק רציני לגמרי ושהוא מתכוון לשלוח את מודל החינם לתהום הנשיה, עלתה הצווחה בכל רחבי הרשת.

הטענה המרכזית היתה שבמקום האחידות שיש כעת בשוק, שבמסגרתה כולם משועבדים לגוגל וענף התקשורת מתמוטט, יווצר מצב מסוכן של תחרות בין כמה וכמה מנועי חיפוש, ושהדבר יהיה רע למשתמש העצלן, שהתרגל לחפש במקום אחד.

אז כן, כנראה שזה יהיה פחות נעים למשתמשים, אבל מצב העיתונות כל כך על הקרשים, שהמודל הנוכחי פשוט לא יכול להחזיק. פרסומות לא עובדות, והיחידה שמרוויחה מהן בסופו של דבר היא גוגל, שכל דבר שהיא נוגעת בו הופך לקש.

כנראה שגם אספקט האנרכיה הזה - תוכן חינמי, כאילו אין מי שעומל על ייצורו - עומד להסתיים, בדיוק כמו האנונימיות משולחת הרסן. וגם כאן, ביות הרשת והתאמתה לשאר המציאות האנושית תעשה רק טוב.

למכירה: רוגטקה ב-12,300 דולר

 

זו לא בדיחה שלי, זו בדיחה ישנה של MAD, והקריקטורה מראה גנרלים מזילים ריר על הרוגטקה. הרבה לא השתנה בתעשיה הצבאית המנופחת בארה"ב - השיא, כנראה, שמור למפציץ החמקן שעלה יותר ממיליארד לחתיכה והתברר כלגמרי לא חמקן במזג אוויר גשום - אבל נראה שהפעם, לחמקן הנכה יש תחרות ראויה.

הפנטגון הטביע לאחרונה 115 מיליוני דולרים על יצירת מערכת מיפוי חדשה, TIGR שמה, שתוארה כ"גוגל-ארץ למאבק במרד העיראקי". כעקרון, אחת הבעיות של לוחמת גרילה היא קושי בהעברה מסודרת של מודיעין. יחידה חדשה באזור מסוים לא מכירה אותו. היא לא יודעת איפה הג'מעה אוהבת לשים מארב ואיפה מניחים הילדים את המטענים שלהם. היא גם לא יודעת איך נראה המקום, מי עשוי להיות ידידותי, מה סוכם איתו וכו'; מפות זה מזמן לא זה.

על כן יקים הפנטגון מערכת, שהיא בעקרון מפה, ועליה תוכל כל יחידה לציין מה היא עשתה, מה עבר עליה, ממה צריך להזהר ואיפה אפשר לקבל קפה טוב. המידע יופיע כסיכות נעוצות, ואפשר יהיה לחבר אליהן גם את הדבר החשוב מכל - תמונות. מפקד זוטר יכול לשרטט לעצמו מסלול, וכל מידע חשוב בטווח סביר יופיע לנגד עיניו עוד לפני שיצא מהבסיס.

כלומר, הפנטגון המציא מחדש את גוגל-ארץ, עם שכבה מיוחדת לעיראק (בקרוב: גרסה אפגנית), והטביע בזה עשרות מיליונים. ההצלחה, יש להודות, פנומנלית והחיילים מתים עליה. ואם להיות הוגנים לחברה שמייצרת את המערכת, הדרישות שלה תובעניות באופן ניכר מאלה של גוגל-ארץ, כולל גישה וחיבור אלחוטי לכמה מהחורים הנידחים ביותר על פני כדור הארץ. ובכל זאת. לא נסחפנו?

"סנדק הספאם", ברנש מתוחכם, הולך לכלא

 

שופט פדרלי שלח את אלן רנסקי, המכונה "סנדק הספאם", ל-51 חודשי מאסר בגלל שלל עבירות שונות על חוקי הונאה שביצע. ולזכותם של הפדרלס ייאמר שהם לא הסתפקו במאסר, אלא גם שמו את ידה הארוכה של הממשלה על הכספים שגרף, מה שקצת מוציא את התמריץ.

רנסקי לא הסתפק בסחר בתרופות מפוקפקות ובניתוחים: הוא היה יותר מתוחכם מזה. הוא פעל כמנכ"ל והחותן שלו שימש כסמנכ"ל הכספים. השיטה היתה מבריקה: הם היו מפיצים ספאם על חברות קטנות, בעיקר חברות טכנולוגיה, שעל פי מידע פנימי - שקרי, כמובן - היו עומדות בפני הנפקה, או סתם הצליחו בגדול. לוזרים תאבי בצע היו ממהרים לרכוש את המניות - ומאחר והיה מדובר במניות של חברות קטנות, די היה בהיקף סחר קטן יחסית כדי להעלות את מחירן של המניות, ואז הנוכלים היו מוכרים אותן ברווח נאה.

כמה נאה? בחודש יולי 2005 לבדו, על פי כתב האישום, גרפו הנוכלים כמיליון וחצי דולר. אבל הם היו לא זהירים, השאירו מאחוריהם שובל של ראיות, ובאמצע 2007 שמה הממשלה הפדרלית קץ לחגיגה. נראה, למרבה הצער, שבעוד 51 חודשים "סנדק הספאם" יחזור לעבודה, כנראה עם כמה טריקים חדשים.

קצרצרים

 

גוגל, יאהו ומיקרוסופט לא לבד: גם אופרה נכנעת לעריצות הסינית. יצרנית הדפדפן בעל נתח השוק הזערורי, שצווחה לפני כמה חודשים שזה לא הוגן שמיקרוסופט תשתמש בסימן המוכר של אינטרנט אקספלורר ושהרשת צריכה להיות פתוחה לתחרות, שכחה מכל העקרונות האלה השבוע. דפדפן הסלולר שלה, אופרה מיני, ביקש מממשתמשיו הסינים להתקין גרסה חדשה. אלו מהם שעשו כן גילו שבגרסה החדשה נסתמו הפרצות בחומת האש הגדולה שהיו בגרסה הקודמת, וכעת אופרה מיני כפוף לצנזורה הסינית כמו כולם.

iMac. הדגם החדש מגיע חסר חיים לבית הלקוח, צילום: בלומברג iMac. הדגם החדש מגיע חסר חיים לבית הלקוח | צילום: בלומברג iMac. הדגם החדש מגיע חסר חיים לבית הלקוח, צילום: בלומברג

עוד יום, עוד מוצר דפוק של אפל: התפוח הרקוב שולח ללקוחות שעמדו בתור כדי להזמין את מחשב-המפלצת החדש, זה עם המסך בגודל 27 אינץ', מחשבים שלא פועלים. אם הם פועלים בכל זאת, יש סיכוי סביר שיש סדק על המסך. משתמש זועם שלח מכתב תודה סרקסטי לאפל על "משקולת הנייר בשווי 2,000 דולר" ששלחה לו, כדבריו. ואפילו לא היתה לו הזדמנות לעשן לידו.

האם יש לך שאיפות להפוך לבלוגר? האם אתה עצלן מכדי לשרוץ מאחורי מקלדת ולכתוב משפטים? אם כן, אתה שייך לנישה קטנה שחברת Kirusa קולעת אליה. היא מאפשרת לך להקליט את הגיגיך הלא ברורים, להעלות את ההקלטה לרשת - ולפרסם אוטומטית קישור להקלטה בטוויטר. מבריק, אני מניח.

אל תלכו ותלהגו: שני מחקרים מדעיים הגיעו לאחרונה לאותה מסקנה - שאנשים שהולכים ברחוב תוך שיחה סוערת בסלולרי יש סיכוי חריג להכנס לקבוצה הסטטיסטית הגדולה המכונה "נפגעי תאונות דרכים". שיעור הדריסה שלהם גבוה מהמקובל.

מפתח זועם בחברה כלשהי הגיע למסקנה, מסיבות השמורות עמו, שהחברה נהגה בו שלא כהוגן. חברים לעבודה אמרו שזו היתה משרה זמנית בלבד, אבל הוא היה תחת הרושם שזו משרה זמנית עם אופציה לשכירה לאחריה. משהתחוורה לו האמת המצערת, הוא כתב מכתב התפטרות בלתי שגרתי. הרי הוא לפניכם.

התנצלות: המדור של אתמול היה קצר יחסית, עקב העובדה שהרשת האלחוטית באזור קרסה. זה נבע משום שנרשמה ירידה מינורית של גשם - 0.02 מילימטרים, להערכתי - שהפתיעה בעוצמתה ובתזמונה את בזק עד מאוד. עמכם הסליחה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה