אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בועת נדל"ן? עלייה של 9% בביקוש לדירות חדשות מתחילת 2009 צילום: עמית שעל

בועת נדל"ן? עלייה של 9% בביקוש לדירות חדשות מתחילת 2009

לפי הלמ"ס, רמת הביקוש באוקטובר 2009 גבוהה ב-19% לעומת החודש המקביל אשתקד. כמחצית מהדירות שהוחל בבנייתן בתל אביב מוקמות על ידי קבוצות רכישה

26.11.2009, 13:34 | אורי חודי

באוקטובר 2009 עמד הביקוש לדירות חדשות על כ-2,490 יחידות, עלייה של 19% לעומת אוקטובר 2008. 1,350 דירות נמכרו לציבור הרחב וכ-1,140 דירות שהוחל בבנייתן שלא למטרת מכירה, כלומר לשימוש עצמי של בעל הקרקע, בקבוצות רכישה ולמטרות דומות. כך עולה מנתונים מוקדמים של סקר התחלות בנייה וסקר מכירת דירות חדשות בבנייה ביזמה פרטית של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) ונתוני משרד הבינוי והשיכון.

מדד נדלניסט התחזית ל-2010: חגיגת המחירים בשוק הסתיימה לפי נתוני מדד "כלכליסט", המגובים בנתונים חדשים שפרסם האוצר, נעצרה העלייה במחירי הדירות. אחרי שנה סוערת בשוק הנדל"ן הישראלי, גם המומחים מסכימים: השיא מאחורינו. בחלק מאזורי הארץ אף צפויה ירידת מחירים שי פאוזנר, 70 תגובותלכתבה המלאה

אחת הסיבות לפער הגדול בין הנתונים נובע מכך שאוקטובר 2008 - החודש הראשון של הרבעון הרביעי של שנת 2008 - התאפיין ברמה נמוכה במיוחד של פעילות בענף הנדל"ן עקב המשבר העולמי.

עוד על פי נתוני הלמ"ס, בעשרת החודשים הראשונים של 2009 עלה הביקוש לדירות חדשות במשק בכ-9% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. עלייה של 12% נרשמה גם במספר הדירות שנמכרו, ועלייה של 6% נרשמה במספר הדירות שהוחל בבנייתן שלא למטרת מכירה.

מהשוואה בין נתוני אוקטובר לנתוני החודש שעבר עולה כי חלה ירידה של כ-14% בביקושים. מגמה זו ממשיכה את הירידה שנרשמה בביקושים לדירות חדשות גם במהלך חודש אוגוסט, כאשר בין ספטמבר לאוגוסט 2009 נרשמה ירידה של כ-13%. ייתכן שמגמת ירידה זו, אם תמשך, תייצב את השוק ברמתו הנוכחית ותעצור את עליית מחירי הדירות אותה חווה שוק הנדל"ן בחודשים האחרונים.

נתון מעניין שמספק הלמ"ס מעיד על כך שבתל אביב כ-47% מהדירות שהוחל בבנייתן שלא למכירה, נבנות על ידי קבוצות רכישה. במחוז ירושלים עומד מספר זה על כ-39% ובאזור יהודה ושומרון על כ-30%. נתון זה חושף עד כמה הפכו להיות קבוצות הרכישה דומיננטיות בשוק הנדל"ן בשנה האחרונה.

מרבית הביקושים לדירות חדשות בחודשים ינואר – אוקטובר, כ-34%, היו במחוז המרכז, כ-19% במחוז הצפון וכ-13% במחוז תל אביב.

בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד נרשמה עלייה של 27.5% בביקוש לדירות החדשות במחוז חיפה, עלייה של 18% במחוז המרכז, עלייה של כ-12% במחוז ירושלים, עלייה של 10.6% במחוז הדרום ועלייה של כ-5% במחוז הצפון. יחד עם העליות, נרשמו בתקופה זו גם ירידות בשני מחוזות. במחוז תל אביב נרשמה ירידה של כ-9% בביקוש לדירות חדשות ובאזור יהודה והשומרון ירידה של כ-3.4%.

בלמ"ס מציינים כי מספר הדירות החדשות למכירה בבנייה ביזמה פרטית הולך ופוחת, ובסוף אוקטובר 2009 הגיע מספר זה ל-7,850 דירות בלבד, נתון המהווה ירידה של כ-27% לעומת סוף אוקטובר 2008. .

על פי מספר הדירות החדשות שנמכרו בבנייה ביזמה פרטית באוקטובר 2009, מספר החודשים שיעברו עד מכירת כל הדירות החדשות שנותרו למכירה, בהנחה שקצב מכירתן יהיה זהה לקצב מכירתן בחודש זה ולא יהיו התחלות חדשות, הוא כ-15 חודשים במחוז ירושלים, כשנה במחוז הצפון, כ-8 חודשים במחוזות הדרום, תל אביב וחיפה וכ-7 חודשים במחוז המרכז.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

14.
מחירי הדירות ההזויים-הסיבה
עם פרוץ המשבר , החלה האטה משמעותית בשוק הנדלן. הקבלנים בשיתוף גורמי ממשלה נלחצו מאפשרות קריסה, החליטו לצאת בקמפיין בכל אמצעי התיקשורת בו יכריזו ויצעקו ויפחידו על חוסר בקרקעות ובדירות. קמפיין הפחדה זה הצליח מעל המשוער וזה משום גודלו הקטן של השוק הישראלי המאפשר לבעלי אמצעים להטות אותו כרצונם, ומשום אופיו של הקונה הישראלי שנתגלה כפחדן, מושפע בקלות משקרים של בעלי אינטרסנטים, וכאחד שתבונה אינה הצד החזק אצלו. זאת ועוד , הריבית הנמוכה והנגיד פישר איפשרו לקונה הדירה הדביל לקחת משכנתאות הגבוהות כב50 אחוז ממה שתיכנן מלחתחילה ולהכניס עצמו לבור שלא בטוח יוכל לצאת ממנו. ראו הקבלנים כי טוב והמשיכו להריץ מחירים בכל אמצעי התיקשורת ולהעלותם ללא פרופורציה והיגיון , כי למה לא, הקונה הפוטנציאלי בשיתוף הנגיד פישר מוכנים לשלם עוד ועוד, עד כדי כך נתגלה הקונה הפוטנצאלי באפסותו, שהקבלנים אחפשרו לעצמם להעלות בחודש אחד לעיתים אפילו יותר מ100 אחוז, כי למה לא, יש אהבל שמוכן לשלם. כל אותם עשרות אלפים שבגלל הריבית הנמוכה לקחו משכנתאות ללא יכולת החזר אמיתית לכשהשוק הכלכלי יחזור לרמות נורמליות, יגרמו בסופו של יום לקריסת שוק הנדלן, כי חוקי הכלכלה תמיד עUבדים בסופו של דבר. הקבלנים רק הצליחו לידחות את הקריסה ולגלגל אותה על כיתפי אותם אלפים שהתבונה אינה ברשותם. קטסטרופה זו צריכה להילמד ולהיחקר. כיצד מצב של הרצת נכסים מתאפשר, וכיצד המוסדות האחראיים איפשרו היווצרות בועה שכזאת.
29.11.09
12.
בקרוב: משרתים ואדונים
הצעירים, החיילים וכ"ו לא יוכלו לשלם שכירות כי בעלי הדירות ירצו לפחות 3% תשואה וכאשר דירה תעלה 4 מיליון - ישראלי ממוצע לא יוכל לגור בדירה הזאת. ולכן זוגות וצעירים וצעירים רווקים במקום לקבל משכורת לבנק יעבירו אותה ישירות לשוכר אבל מכיון שהמשכורת לא תספיק הם יצטרכו לכבס לו את הכביסה, לרחוץ לו את 3 המכוניות, לטפל לו בילדים, לצבוע לו את הקירות בדירה, ולבשל לו אוכל, כדי לממן את השכירות. הילדים של הזוגות הצעירים לא יבינו למה הילדים של האדונים (הצרפתיים שגרים בתל אביב) לא לובשים בגדים קרועים כמוהם ולמה הם שמנים כל כך לעומתם....הרי אבא שירת בצבא, והאדון לא שירת בצבא ואפילו עברית הוא לא יודע
27.11.09
10.
נהיה מטורף לחיות בישראל
המדינה הזאת פשוט לא נותנת לך לחיות ולהתפרנס בכבוד. כל הזמן רק לוקחת ולוקחת- ומה נותנת? כ-ל-ו-ם לא יתכן שאנשים בעלי תואר ראשון ושני לא ימצאו עבודה שמשקפת את יכולתם, לא ייתכן שישלמו להם גם משכורות זעומות ויתייחסו אליהם כאל עבדים מודרניים ולא יתכן, לעזאזל, שאנשים הגונים שהולכים לעבוד מדי יום ביומו כדי שיוכלו לקנות דירה לא יצליחו לממש את החלום המחורבן הזה שלהם. הלוואי שמישהו יתעורר שם למעלה, בממשלה אחרת אנחנו בהחלט בדרך לאבדון!
אלירן , תל אביב  |  26.11.09
לכל התגובות