אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נובמבר הירוק: תעשיית הקרנות גייסה סכום שיא של 4.7 מיליארד שקל בניטרול הכספיות צילום: גלעד קוולרציק

נובמבר הירוק: תעשיית הקרנות גייסה סכום שיא של 4.7 מיליארד שקל בניטרול הכספיות

השיא מתייחס לגיוסים מתחילת השנה. קרנות אג"ח חברות וכללי עומדות בראש טבלת המגייסות עם גיוסים של כ-2.7 מיליארד שקל. המאכזבות: המנייתיות עם גיוסים של 20 מיליון שקל בלבד

01.12.2009, 12:12 | שהם לוי

הציבור הישראלי נכנס לבורסה ובגדול, מדדי המניות רשמו חודש מצוין וגם המשקיעים הפרטיים שמבינים פחות בהשקעה במניות השתתפו בחגיגה כשהגדילו רכישות דרך יועצי ההשקעות של תעודות השתתפות בקרנות הנאמנות. מה שאפיין את מרבית הציבור והמשקיעים הוא נהירה לנכסים מסוכנים ופדיונות מנכסים סולידים, זאת באה לידי ביטוי היטב בהמשך הפדיונות מהקרנות הכספיות.

תעשיית קרנות הנאמנות סיכמה את חודש נובמבר עם גיוסים מרשימים של כ-3.8 מיליארד שקל, ובנטרול הקרנות הכספיות שפדו כ-0.9 מיליארד שקל, גייסו הקרנות המסורתיות כ-4.7 מיליארד שקל או קצב גיוס יומי של כ-220 מיליון שקל ליום - הגבוה ביותר מאז חודש ינואר 2009, כך עולה מנתוני בית ההשקעות מיטב שאסף רוני אפטר, מנהל מחלקת קשרי יועצים. 

גם החודש, קרנות אג"ח חברות וכללי עומדות בראש טבלת המגייסות עם גיוסים של כ-2.7 מיליארד שקל, בדומה לגיוס של חודש אוקטובר שהיה הגבוה ביותר בשנתיים וחצי האחרונות. הגיוסים הגבוהים באים על רקע מחירי השיא שמדדי התל-בונד הגיעו אליהן במהלך החודש והמשך מעבר כספים לקרנות אג"ח כללי עם חשיפה מוגבלת למניות. בשבוע האחרון של החודש התממשו במעט מדדי התל-בונד ובהתאם לכך קצב הגיוסים ירד, אך עדיין נשאר גבוה יחסית לשאר הקטגוריות.

באפיק הממשלתי נרשמה עלייה בקצב הגיוסים הן לקרנות השקליות (שאף היו בפדיונות בחודש אוקטובר) והן בקרנות אג"ח מדינה וצמוד מדד. הקרנות השקליות סיימו את חודש נובמבר עם גיוסים של כ-380 מיליון שקל - הגיוס החודשי הגבוה ביותר מאז אפריל 2009.

העלייה בגיוסים באה על רקע הודעת נגיד בנק ישראל על העלאת ריבית המשק ב-0.25% ולקראת השקתו של מדד התל-בונד השקלי בראשית חודש דצמבר. בקרנות אג"ח מדינה וצמוד מדד נרשמה עלייה קלה בקצב הגיוסים לאחר שאלו רשמו כניסת כספים של כ-1.25 מיליארד שקל במהלך החודש. גם במקרה זה, הגיוסים בעיקר מתרכזים בקרנות אג"ח מדינה כללי אשר להן חשיפה מנייתית מוגבלת.

הקרנות המנייתיות (ישראל, חו"ל וגמישות) רשמו החודש תנודתיות רבה בהתאם לתנודתיות שאפיינה את שוקי המניות בישראל ובעולם. בסיכום חודשי גייסו הקרנות המנייתיות כ-20 מיליון שקל בלבד.

זאת, לאחר בשבוע הראשון והאחרון של החודש נרשמו פדיונות ומנגד באמצע החודש נרשמו גיוסים. חשוב לציין, כי בפילוח הגיוסים ניתן להבחין במגמה ברורה של כניסת כספים לקרנות המתמחות במניות חו"ל ומנגד פדיונות בקרנות המתמחות במניות ישראל. תופעה זו יכולה להעיד על מעבר כספים בחלק המנייתי מישראל לחו"ל על רקע התשואות הגבוהות שהציגו מדדי המניות בישראל במהלך השנה האחרונה וחיפוש אחר שווקים בעלי פוטנציאל גבוה יותר לתשואה/ ורצון המשקיעים לגוון את החשיפה המנייתית שלהם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות