אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צמיחה אופטית צילום: גלעד קוולרצ'יק

צמיחה אופטית

אחרי שמיצו את ההתייעלות וקיבלו בונוס ממס הכנסה - החברות הציבוריות יצטרכו לעבוד קשה כדי להציג תוצאות טובות גם ב-2010

02.12.2009, 08:55 | עומרי כהן

סיומה של עונת הדו"חות הכספיים לרבעון השלישי של 2009 סיפקה אתמול כותרת חיובית במיוחד. בדיקה שערך "כלכליסט" העלתה כי הרווח הנקי המצרפי של החברות הכלולות במדד ת"א־100 זינק ב־23% ל־14 מיליארד שקל לעומת הרבעון השלישי אשתקד.

אלא שהכותרת, נכונה ככל שתהיה, משקפת רק את השורה התחתונה של הדו"חות ולא מספרת את הסיפור שעומד מאחוריהם. למעשה, בחודשים יולי־ספטמבר צמחו ההכנסות המצרפיות של 101 חברות המדד ב־3% בלבד — בדומה לצמיחה שהציגה באותה התקופה הכלכלה הישראלית כולה, שעמדה על 2.2% במונחים שנתיים.

אז מהיכן הגיעה הצמיחה ברווחים? בעיקר משני מקורות עיקריים: התייעלות והפחתות מסים. תהליכי ההתייעלות סיפקו אוויר לנשימה לרבות מהחברות בחודשי המיתון הארוכים של חורף אשתקד, אבל השפעתה על צמיחת הרווחים תלך ותדעך ברבעונים הקרובים. אשר לגורם השני — הפחתת מס החברות — הרי שתוצאותיו הפחיתו ברבעון השלישי את תשלומי המס ב־1.7 מיליארד שקל אצל חברות ת"א־100. עניין זה, לכשעצמו, יכול לעודד את הפעילות הכלכלית במשק, אבל על צמיחת מכירות חברות היצוא הוא כנראה לא ממש ישפיע.

בכלל, נקודת התורפה של החברות הישראליות במשבר הנוכחי ממשיכה להיות החשיפה לנדל"ן בחו"ל, ובדגש על מדינות מזרח אירופה, ארה"ב, בריטניה ואפילו הודו. בעוד שחברות המושקעות בנדל"ן ישראלי ממשיכות לעשות חיל, הרי מי שחיפש רווח מהיר באוקראינה וברומניה מתבוסס עדיין עמוק בבוץ השקעותיו, יחד עם יזמים שבחוסר זהירותם רכשו במחירים מופקעים קרקעות ומבנים בלונדון, בנבאדה ובניו יורק.

בימים אלו כבר שוקדות הנהלות החברות בישראל על אסטרטגיית הצמיחה שלהן ל־2010, שצריכה להיות יצירתית במיוחד לנוכח התחזיות לצמיחה כלכלית מתונה בישראל ובעולם. על פי סקר שפרסם לאחרונה "כלכליסט", בתי ההשקעות והבנקים צופים בממוצע צמיחה של כ־3% בישראל ב־2010, ואילו קרן המטבע הבינלאומית צופה צמיחה בשיעור דומה (3.1%) של כלכלת העולם כולו.

בימים של צמיחה מתונה, ואחרי שמרבית צעדי הייעול כבר מיצו את עצמם, יתקשו החברות להציג שיפור בשורה התחתונה בלא צמיחה ממשית במכירות. בינתיים תוכלו לקרוא בפרויקט הדו"חות הרבעוני שלנו על מצבן של החברות בתום שנה מפרוץ המשבר העולמי ולקראת שנה חדשה מלאת אתגרים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות