אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההרפתקה הרטובה של רוני יצחקי ואביחי סטולרו

ההרפתקה הרטובה של רוני יצחקי ואביחי סטולרו

בעלי השליטה בחברת ההובלה הימית מיינרום, נאלצים להלוות לה חצי מיליון יורו. יצחקי משך להרפתקה חברת רודמקו הציבורית שתזרים למיינרום

02.12.2009, 09:16 | גולן פרידנפלד

איש העסקים רוני יצחקי בוודאי מתחרט על היום שבו החליט לצרף את החברה הציבורית שלו רודמקו להרפתקה ששמה "תחום ההובלה הימית ברומניה". רודמקו, המחזיקה בכ־18.75% מחברה ציבורית אחרת בשם מיינרום, נאלצה להפחית ברבעון השלישי של השנה כ־3 מיליון שקל על השקעה שמעריך שווי חיצוני העריך ב־10.8 מיליון שקל.

שווי זה משקף למיינרום, הנסחרת לפי שווי שוק של 44 מיליון שקל, שווי של 57.7 מיליון שקל. אבל מצבה של מיינרום רחוק מלהיות מזהיר: החברה — המובילה מכולות על נהר הדנובה שברומניה בין נמל קונסטנצה לנמל ג'ורג'יו הסמוך לבוקרשט — מציינת בדו"חותיה הכספיים שב־2009 היא צופה תזרים מזומנים שלילי מפעילות שוטפת, ושבעלי השליטה בחברה, אביחי סטולרו ורוני יצחקי (באמצעות רודמקו), התחייבו להעמיד לה הלוואת בעלים של חצי מיליון יורו לצורך מימון פעילותה. מלבד זאת, בעלי השליטה האריכו לסוף 2010 הלוואות לזמן קצר שהעמידו למיינרום בהיקף של 300 אלף יורו.

גם מצבה של רודמקו, הסוחרת במספוא ובחיטה, אינו מלהיב: את הרבעון השלישי של השנה היא סיימה בהפסד כבד של 7.5 מיליון שקל ועם הון עצמי של 3.7 מיליון שקל בלבד — המממן מאזן של 77 מיליון שקל. החברה אף מפרסמת את תחזית תזרים המזומנים שלה לשנתיים הקרובות, שממנה עולה כי יהיה עליה לפרוע 33 מיליון שקל לבעלי איגרות החוב.

עיקר התשלום ימומן באמצעות המזומנים שבקופת רודמקו (המסתכמים בכ־11 מיליון שקל) ועל ידי עודפי הון חוזר. רודמקו מציינת כי עודפי ההון החוזר יגיעו מקיטון אשר יבוצע באמצעות צמצום אשראי לקוחות וצמצום היקפי המלאי — כולל מכירת מלאי לחברה־הבת. תוכנית יצירתית זו תביא את רודמקו לסוף 2010 עם חצי מיליון שקל בקופה.

לאור מצבה הלא סימפטי של רודמקו, החליט המנכ"ל יורם גינור לוותר על הצמדת שכרו למדד המחירים לצרכן. לכאורה פרט שולי, אלא שבמקרה של גינור מדובר בלא פחות מ־102 אלף שקל — שמהם הוא ייאלץ להיפרד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות