אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בקשה לאישור תובענה ייצוגית נגד שופרסל על סך 11.5 מיליון שקל צילום: טל שחר

בקשה לאישור תובענה ייצוגית נגד שופרסל על סך 11.5 מיליון שקל

התובע טוען כי שופרסל מוכרת תחת מותגה הפרטי לחם המטעה את הצרכנים, ואינו מכיל די סיבים תזונתיים כנדרש על פי התקן הישראלי

02.12.2009, 14:43 | אירית קוטונה
לבית המשפט המחוזי מרכז הוגשה בקשה לאישור תובענה ייצוגית נגד שופרסל על סך 11.5 מיליון שקל.

התובע טוען כי שופרסל מציעה תחת מותגה הפרטי סדרת מוצרי צריכה, ביניהם סדרת לחמים "עשירים בסיבים תזונתיים", אולם בחינה מדוקדקת מעלה לטענתו כי הלחם אינו מכיל סיבים תזונתיים בכמות המינימלית כמוגדר על פי חוק, ועל כן, הכיתוב כי ה"לחם עשיר בסיבים תזונתיים", מהווה הטעיית צרכנים.

בבקשה לאישור התובענה מפנה התובע לתקן הישראלי, הקובע כי על מנת להכנס להגדרה זו, על הסיבים התזונתיים להוות 14% ממשקל הלחם, וטוען כי סדרת הלחמים, בה מספר סוגי לחמים, מכילה בין 4% ל-7% סיבים בלבד, כלומר 28.5%-50% מהכמות הנדרשת בתקן.

לטענת התובע הוא הסתמך על הכיתוב הבולט על גבי הלחם, ועל כן לא בדק את טבלת הערכים התזונתיים שעל האריזה, אולם משבחן אותה, הופתע לגלות כי כמות הסיבים שמכיל הלחם, פחותה בשיעור ניכר מזו בלחם שכלל לא הוגדר כעשיר בסיבים.

התובע טען כי הוא חש מרומה, היות ורכש מוצר איכותי ובריא פחות ממה שהתכוון לרכוש, וכי האוטונומיה שלו נפגעה כתוצאה מהטעייה זו.

יצויין כי טענת התובע באשר לפגיעה באוטונומיה שלו, כבר התקבלה בעבר על ידי בית המשפט העליון בפרשת הסיליקון בחלב של תנובה, שם קיבלה השופטת נאור את הטענה וקבעה כי "זכותם של צרכנים היא לקבוע מה יכניסו לפיהם ולגופם וממה ימנעו." וכי ".. במקרים רבים אחרים שניתן להעלות על הדעת, ישנה פגיעה באוטונומיה של הפרט, אף שאין עמה נזק גוף או סכנה ממשית לנזק גוף. לכל צרכן וצרכן העדפות בנוגע למזונותיו, העדפות המבטאות לעתים את האידיאולוגיה שהוא מאמין בה כדרך לחיים נכונים או בריאים."

התובע העריך את נזקו הכלכלי בכ-50% ממחיר הלחם, והעריך את קבוצת הצרכנים בכ-100,000 איש אשר רכשו כ-2,000,000 לחמים לאורך השנים. על כן תבע משופרסל 9,000,000 שקל בגין הנזק הכלכלי שנגרם, ו-2,500,000 שקל בגין הפגיעה באוטונומיית צרכניי הלחמים.

קבלו ישירות למייל שלכם את החדשות האחרונות בתחום המשפט. לחצו להרשמה

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות