אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוצר: עסקת הנסון-אי.די.בי עלולה לפגוע בתחרותיות צילום: סיון פרג'

האוצר: עסקת הנסון-אי.די.בי עלולה לפגוע בתחרותיות

מונופול המלט נשר מעוניין לרכוש את ספקית חומרי הבניין תמורת 450 מיליון שקל. האוצר: העסקה תפגע בשוק אותו מנסה הממשלה לשכלל

03.12.2009, 10:06 | שי פאוזנר

כמה ימים לפני פרסום החלטת הממונה על ההגבלים רונית קן, נאלצים קונצרן אי.די.בי, בראשות נוחי דנקנר ומשפחת לבנת, להתמודד עם עוד מכשול בניסיונם להשלים את עסקת רכישת ספקית חומרי הבניין הנסון ישראל.

מכתב חריף ששלח הממונה על התקציבים באוצר, אודי ניסן לרשות להגבלים עסקיים מגלה כי באוצר מתנגדים נחרצות לרכישת חברה השנייה בגודלה בענף זה על ידי משאב וטוענים כי העסקה עלולה לפגוע בתחרותיות בשוק הבטון.

הנסון, כותב ניסן, "היא שחקן משמעותי בשוק הבטון. מיזוג של החברה עם מונופול בתחום המלט וחברות אחרות בשרשרת הייצור עלול להגדיל את נתח השוק של החברה תוך דחיקה של המתחרים ולהגדיל את הריכוזיות בענף, מה שיביא לעליית מחירים".

כזכור, מצפה משאב לרכוש את הנסון, השחקנית השנייה בגודלה בשוק חומרי הבנייה בישראל, תמורת 450 מיליון שקל. באוצר טוענים כי ההחלטה לאשר את העסקה תפגע בשוק שאותו מנסה הממשלה לשכלל כעת על ידי רפורמות שונות כמו רפורמת הקרקעות והרפורמה בתחום וועדות התכנון ורישוי הבנייה.

"לא תהיה כל פגיעה בתחרות"

דובר משאב מסר בתגובה: "הופתענו לשמוע שקיים מסמך עמדות של אגף תקציבים בנוגע לעסקת מיזוג משאב-הנסון שאינו מוכר לנו, אנו נפנה לאגף תקציבים על מנת להציג את העובדות שמצביעות על כך שלא תהיה כל פגיעה בתחרות בעקבות העסקה". עוד ציין הדובר, כי בדיון שהתקיים בוועדת הכספים, הן משרד השיכון והן משרד התשתיות לא התנגדו לעסקה ולא סברו שיש בה פגיעה בתחרות.

ביולי האחרון כבר נחתמה העסקה בה אמורה משהב לרכוש את הנסון ישראל מידי קונצרן היידלברג צמנט הגרמני. הרכישה מחייבת קבלת אישור של קן ואנשיה, לאור העובדה שאי.די.בי ומשפחת לבנת הינם שחקנים גדולים בתחום חומרי הבנייה באמצעות חברת המלט נשר. להנסון 29 מפעלי בטון מקומיים, מפעלים לייצור אספלט ושלוש מחצבות.

פרסום העסקה הביא לתגובות חריפות של שחקנים בענף המחצבות וחומרי הבנייה ושל התאחדות הקבלנים. מנגד, הציגו אנשי משהב הערכה כלכלית של הכלכלן מנחם פרלמן שנשכר לייעץ למשהב וטען כי המצב ישמר בשוק זה גם לאחר העסקה וכי אם ינסו במלט להעלות מחירים הרי שהייבוא בתחום זה יתחזק. באי.די.בי טענו שהקבוצה לא פעילה בתחום הבטון והמחצבות וכי אין מניעה שהעסקה תצא אל הפועל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות