אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"מחירי הדירות יירדו ב-10%-15% בשנתיים הקרובות" צילום: בלומברג

"מחירי הדירות יירדו ב-10%-15% בשנתיים הקרובות"

מבדיקת ישיר בית השקעות עולה כי לשכיר במשק נדרשות 109 משכורות על מנת לרכוש דירה בישראל - שיא חדש שנקבע ברבעון השלישי

03.12.2009, 10:52 | אורי חודי

ברבעון השלישי של 2009 הגיע היחס בין רכישת דירה למשכורת חודשית ממוצעת לשיא חדש. על פי בדיקה של כלכלני ישיר בית השקעות, עולה כי ברבעון השלישי עלה מחירה של דירה ממוצעת בישראל בשיעור של 3% לעומת עלייה של 1% בשכר הממוצע לשכיר. בבדיקתם מסתמכים כלכלני בית ההשקעות על נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. על פי נתוני כלכלני ישיר נדרשות לשכיר במשק 109 משכורות חודשיות על מנת לרכוש דירה ממוצעת.

בועת נדל"ן? עלייה של 9% בביקוש לדירות חדשות מתחילת 2009 לפי הלמ"ס, רמת הביקוש באוקטובר 2009 גבוהה ב-19% לעומת החודש המקביל אשתקד. כמחצית מהדירות שהוחל בבנייתן בתל אביב מוקמות על ידי קבוצות רכישה אורי חודי, 14 תגובותלכתבה המלאה

"מדובר בעלייה של 15% מהממוצע של העשור האחרון ושיא של כל הזמנים במדינת ישראל", מסבירים בבית ההשקעות, "לאורך העשור האחרון נדרשו 95 משכורות בממוצע לרכישת דירה ממוצעת ומכאן נגזר כי החזרה לכך אפשרית על ידי עליית השכר הממוצע – מה שלא סביר שיקרה בתקופה הנוכחית, ולכן האפשרות היותר סבירה היא ירידת מחירים בשוק הנדל"ן בשיעור של כ-15%".

בבדיקה לפי ענפי המשק עולה כי שכירים בענף שירותי האירוח והאוכל, שהם כ-5.2% מהשכירים במשק, זקוקים ל-231 משכורות ברוטו, המתפרסות על פני 19 שנה, בשביל לרכוש דירה ממוצעת בישראל. לעומתם שכירים בחברת החשמל והמים, שהם כ-0.6% מהשכירים במשק, זקוקים ל-48 משכורות, כלמור ארבע שנים בלבד, בשביל לרכוש את אותה הדירה. אנשי חינוך למשל, המהווים כ-14% מהשכירים במשק, יצטרכו 133 משכורות לרכישת דירה, המשתכרים מענפי החקלאות, 1.7% מהשכירים במשק, זקוקים ל-163 משכורות, וכל שכיר המועסק בתחום השירותים הקהילתיים והחברתיים, 5.7% מהשכירים במשק, זקוק ל-158 משכורות כדי לרכוש דירה ממוצעת, כלומר כ-13 שנה.

לדעת כלכלני ישיר, האמרת מחירי הדירות בישראל נובעת בעיקר מהירידה התלולה בריבית. לירידה זו שתי השפעות עיקריות לדחיפת מחירי הדיור כלפי מעלה. השפעה אחת היא ירידת הריבית למשכנתאות שהגיעה בחודשים האחרונים לשפל של 2.56% בממוצע לעומת 4.14% בינואר 2009. ההשפעה השנייה היא הריבית האפסית על פיקדונות בבנקים, הגורמת לציבור להעדיף השקעה ישירה בנדל"ן כאלטרנטיבת חסכון. להערכת כלכלני ישיר, ריבית בנק ישראל נמצאת במגמת עליה וצפויה להגיע לכ-3% בשנתיים הקרובות, העלאה זו תביא לצינון בשוק הנדל"ן ולירידת מחירים של 10%-15%.

בישיר ממשיכים ומציינים כי: "כל עוד הריבית במשק נמוכה יביא הדבר להגברת הביקוש לנדל"ן  ומחירי הנדל"ן עלולים עוד לעלות מרמת השיא של 109 משכורות. יחד עם זאת הצפי הינו להתייצבות יחסית בטווח הקצר ולירידות מחירים בטווח הארוך יותר".

בכל הקשור להיצע הדירות הנמוך בישראל מספקים כלכלני בית ההשקעות תחזית קודרת: "התחייבות הממשלה להגדלת ההיצע אינה בהירה. מצד אחד, דוחף שר השיכון לגידולים נרחבים בהיצע – שבמקרה הטוב יתחילו בבנייתם עוד שנתיים, מצד שני, מקפיא הקבינט הביטחוני את הבניה ביו"ש המהווה כ-7% מהתחלות הבנייה בישראל – ומביא לירידה מיידית של 7% בהיצע המקומי – דבר התומך בהמשך האמרת המחירים בשנה הקרובה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

112 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

112.
זאת לא בועה אלא בועה בתוך בועה :) והמחירים ירדו בקרוב בוודאות...
אין ספק שמחירי הדירות הגיעו למחירים הזויים,כל מי שטוען שהמחירים משקפים את מצב המשק הישראלי או את המצב של האנשים במדינה טועה בענק,אין שום פרופורציה בין מחירי הדירות לשכר שמרוויחים רוב האנשים הרגילים... אין לי ספק ביכולתו ובכישרונו של שר השיכון אטיאס לגרום לירידות ערך של דירות ע"י שיחרור קרקעות מנהל מקרקעי ישראל לבניה ופרוייקטים... אין ספק שבגלל מחירים כאלה רוב המשקיעים שהשקיעו המון בנדל"ן בתקופה האחרונה וגרמו לשוק להגיב בעליות מחירים מטורפים יפסיקו להשקיע בגלל התשואה והכדאיות.. אין ספק שבקרוב(לדעתי בשנה הבאה:) יהיו ירידות מחירים! ולכן תימנעו מרכישת דירות בתקופה הנוכחית,תזכרו שהזהרתי אותכם :) וכל הטוקבקיסטים שכותבים שמחירי הדירות לא ירדו או שמחירי הדירות יעלו,או שרכשתם דירה עכשיו והכותרת הזאת לא באה לכם טוב או שאתם בעלי אינטרסים/קרקעות שיודעים שבקרוב תהיה ירידת מחירים ואתם מנסים לשדר עסקים כרגיל,תהיו בלחץ למכור כי בקרוב הערך של הנכס שלכם ירד משמעותית :) לקונים ו.... :( לכם
בובו , רה"ע  |  10.12.09
111.
הגירה לאוסטרליה
חזרתי עכשיו מאוסטרליה לאחר שלוש שנים ואני רוצה להגיד לכם שפראייר מי שנשאר פה המשכורת מינימום שם זה 22 דולר (אוסטרלי) לשעה ואפשר להסתדר עם זה מצויין ואפילו לחסוך די הרבה כסף ולחיות סמקביל מצויין לדוגמא וילה על חוף נדיר עם חצר של 33 דונם בריכה+יער פרטי 160000 דולר אוסטרלי (חצי שעה מסדני) ואם בא לך אותה וילה בלי בריכה ויעאר פרטי אפשר להשיג גם ב 110000 דולר אוסטרלי זה פשוט לא להאמין איך אפשר להסתדר שם במיוחד אם אתה משכיל ויש לך ידע במקצועות טכנולוגים גם האישור לתושב קבע לא כל כך קשה להשגה פשוט תעברו בלי פחד גם תרויחו איכות חים וגם לא תצטרכו לגור במדינת הערבים (כי אם תקנו פה בית הוא תוך 15 שנה יהיה שייך למוחמד או אחמד או מחמוד.
אמיר , תל אביב  |  09.12.09
110.
המחיר הריאלי בחולון לדירת 3 חדרים + מעלית במרכז בבניין טוב - עד 900K
המחיר הריאלי לדירת 4 חדרים עם מעלית וחנייה במרכז חולוןמ950K עד 1100K ( תלוי באזור הבניין ובאיכות הדירה) 2 חדרים - מקסימום 750K וגם לא להיות פראיירים כמובן שהבעיה היא שבעלי דירות נדלקו על שיטת המצליח כי הפרסום בYAD2 לא עולה כסף אז הם עושים מה שבא להם לא חסרים אידיוטים שרוצים 1.5 מיליון על דירת 2.5 חדרים (חפשו רחוב חומה ומגדל בחולון)
מתווך חולון  |  09.12.09
לכל התגובות